Ogród przyjazny dziecku

Total
0
Shares

Jednorodzinne domy otoczone ogrodami to idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Choć nie każdy tata ma tyle siły, pomysłu i talentu, by wykonać szałas na drzewie, to przecież urządzenie prostego miejsca do zabawy w ogródku nie powinno nikomu sprawić wiele kłopotu. Dla maluchów zabawa w przydomowym ogródku jest ogromną przyjemnością, zaś dla jego rodziców staje się on miejscem rekreacji i wypoczynku. Przystępując do projektowania własnego ogrodu należy zatem uwzględnić nie tylko potrzeby dorosłych, ale i dzieci. Wbrew pozorom pogodzenie interesów obu stron wcale nie jest takim trudnym zadaniem.

Po pierwsze: bezpieczeństwo!

Ogród projektowany z myślą o dziecku musi uwzględniać nie tylko potrzeby i zainteresowania malucha, ale jednocześnie służyć mu jako bezpieczne miejsce zabawy. Ważne jest przede wszystkim solidne ogrodzenie wyposażone w dobrze zabezpieczoną furtkę. Dzięki takim elementom ciekawe świata dziecko nie będzie miało możliwości wydostania się poza teren posesji i wyjścia na ulicę. Drugą istotną sprawą jest odpowiednie przechowywanie narzędzi wykorzystywanych podczas prac w ogrodzie. Kosiarka, siekiera czy zwykłe grabie mogą stanowić dla malca poważne zagrożenie. Sprzęt taki powinien zatem znaleźć się w specjalnym schowku, do którego dziecko nie będzie miało dostępu. Jeśli na terenie ogrodu znajduje się oczko wodne koniecznie trzeba je zabezpieczyć przed dzieckiem. W tym celu można je przykryć specjalną siatką. Na bezpieczeństwo dziecka w ogrodzie wpływa również rodzaj zastosowanych w ogrodzie nawierzchni. Choć domy otoczone podjazdami i ścieżkami wysypanymi żwirem prezentują się wspaniale, drobne kamyki mogą być często przedmiotem zainteresowania małych dzieci, tak chętnie wkładających wszystko do buzi. Lepiej zatem postawić na równie atrakcyjne, za to bezpieczniejsze płytki chodnikowe.

Po drugie: dobra zabawa

Dla dziecka ogród to przede wszystkim miejsce zabawy. Bezpieczne i pełne przydatnych sprzętów miejsce do zabawy powinno znajdować się w miejscu dobrze widocznym z domu. Piaskownica powinna być otoczona w taki sposób, by uniknąć ostrych krawędzi o które może uderzyć się dziecko. Aby piasek zawsze był czysty i nie kusił kotów z sąsiedztwa należy zatroszczyć się o odpowiednie przykrycie tego miejsca. Huśtawka, stały element przydomowych ogrodów, musi być mocno osadzona w ziemi, zaś jej okolice najlepiej pokryć wiórkami z kory. W razie upadku uchroni to dziecko przed poważniejszą kontuzją. Warto wzbogacić też ogród o proste ?obiekty? sportowe. Siatka do badmintona, trampolina czy obręcz do koszykówki zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale pozwolą rozwijać sportowe pasje.
Zabawę w ogrodzie można połączyć również z nauką. Warto wydzielić dla dziecka małą część w ogrodzie, w której samodzielnie będzie mogło dbać o swoje kwiatki i uczyć się troski o przyrodę.

Artykuły podobne