Pielęgnacja twarzy po goleniu – jakie kosmetyki wybrać?

Total
0
Shares

Męska skóra, mimo że jest od kobiecej znacznie grubsza, bardziej tłusta i unaczyniona, jest także wrażliwa i to nie tylko na czynniki zewnętrzne (np. atmosferyczne – wiatr, słońce) i wewnętrzne (np. hormonalne). Wrażliwość ta jest zależna również od męskiego rytuału, a mianowicie od golenia się. Faktem jest, iż nie wszyscy mężczyźni podejmują się tej czynności z jednakową częstotliwością – jedni golą się codziennie, inni co kilka dni. Mimo to w każdym z tych dwóch przypadków należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Zobacz jak to uczynić i jakie kosmetyki zastosować!

Jak golenie wpływa na męską skórę twarzy?

Skóra twarzy mężczyzny biologicznie różni się od kobiecej. Z natury jest przygotowana na to, iż pojawiają się na niej włoski. Są one grube i dość gęste, co wynika z produkcji testosteronu – jest on bowiem odpowiedzialny za stymulację wzrostu brody. Męska cera cechuje się również większą tłustością, obfitością warstwy lipidowej oraz zwiększonym unaczynieniem. Mimo tych fizjologicznych uwarunkowań, skóra mężczyzn nie jest odporna na wszystkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Reaguje tak samo jak skóra kobieca – chociaż ze zmniejszoną intensywnością – na wiatr, promieniowanie słoneczne, źle dobrane kosmetyki czy nieodpowiednią pielęgnację.

Jednym z głównym czynników, na który jest wrażliwa męska cera, jest golenie się. Mimo że naturalne uwarunkowania przystosowały ją na styczność z maszynką, skóra mężczyzn może odzwierciedlać kilka ważnych problemów zaraz po ogoleniu. Oto one:

– wrastające włoski, zwane również zapaleniem mieszków włosowych,

– rumień, a nawet trwałe zaczerwienienie, które są wynikiem kruchości żył,

 – suchość skóry.

Dlaczego golenie się podrażnia skórę twarzy?

Nie jest tajemnicą, że częsta styczność skóry twarzy z ostrzami maszynki może negatywnie wpłynąć na jej wygląd, zdrowie i estetykę. Ale dlaczego tak się dzieje, skoro skóra mężczyzn poprzez swoje biologiczne i fizjologiczne uwarunkowania jest przygotowana na taką czynność? Golenie obciąża skórę, gdyż jednocześnie eliminuje z jej powłoki warstwę hydrolipidową, która jest odpowiedzialna za ochronę zewnętrznej powierzchni skóry. Wpływa także na ścieranie górnej warstwy naskórka. Tym samym sprawia, że warstwa rogowa wysusza się i nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed kolejną stycznością z ostrzem maszynki.

Przed i po goleniu – co zrobić i jakie kosmetyki wybrać

W celu zminimalizowania podrażnień oraz zapobieganiu im należy zastosować się do kilku ważnych wytycznych. Można tutaj wyodrębnić czynności przed goleniem i po goleniu.

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do golenia sprawić, aby broda i/lub wąsy ?wstały? z powierzchni twarzy, słowem: zadbać o to, by nie były przyklepane, maszynka wówczas boryka się z większym oporem. W efekcie naciska się nią bardziej na skórę, by mogła wyeliminować zbędne włoski. Ucisk ten może podrażnić cerę. Przed goleniem należy także dobrze nawilżyć włosy – przydatna do tego jest pianka do golenia. Należy też pamiętać, że należy golić się od uszu do ust oraz od brody do szyi.

Zaraz po goleniu należy na oczyszczoną skórę twarzy zaaplikować balsam po goleniu. Złagodzi on podrażnienia i zapobiegnie zaczerwienieniom, pieczeniu oraz swędzeniu. Dodatkowo warto także nawilżać cerę kremem nawilżającym. Takie kosmetyki posiada marka Vichy, która wypuściła na rynek linię Vichy Homme. Kojący balsam do skóry wrażliwej SENSI-BAUME  w swoim składzie ma wodę termalną, minerały i wapń. Wpływają one kojąco na cerę, łagodzą podrażnienia i wzmacniają skórę. Z kolei krem nawilżający dla mężczyzn IDEALIZER zawiera w swoim składzie kofeinę, pochodną kwasu hialuronowego, adenozynę, calmosensine i kwas salicylowy. Produkt wykazuje działanie silnie nawilżające, zmniejsza oznaki zmęczenia cery, eliminuje oznaki starzenia się skóry, a także łagodzi podrażnienia po goleniu.

Więcej kosmetyków dedykowanych do pielęgnacji skóry mężczyzn, znajdziesz na stronie: http://www.vichy.pl/pielegnacja-dla-mezczyzn/produkty/pc133.aspx.

Artykuły podobne

Deska do pizzy

Z pizzą jest ten problem, że nie mieści się na standardowej, prostokątnej desce. Zawsze coś wystaje i wygląda to dosyć niechlujnie. Można ją  pokroić i podać od razu na talerzach.…
Zobacz więcej ...