Pielęgnacja włosów farbowanych, czyli jak o nie dbać po koloryzacji

Total
0
Shares

Wraz z wiekiem włosy tracą na swojej kondycji zdrowotnej, ale też wizualnej. Ich kolor staje się wyblakły, jakby pozbawiony intensywnych pigmentów wzmacniających koloryt i nadających blask. Kiedy stajemy się starsi, zauważamy również, iż na naszej głowie pojawiają się siwe kosmyki, których z czasem przybywa. Nie tylko w tym momencie, ale także dużo wcześniej – co wynika z upodobań osobistych i mody – farbujemy włosy. Koloryzacja może być lekka, polegająca na naturalnym procesie zmiany kolorytu włosów, ale też trwała intensywna. Jej rodzaj ma znaczny wpływ na strukturę włosa, jego kondycję i wygląd. Po takim zabiegu zwłaszcza, jeżeli wykonywany jest regularnie należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki pielęgnujące nasze włosy.

Rodzaje koloryzacji:

Trwała – polega na trwałym nadaniu włosom odcienia odmiennego, niż jego naturalny. Sprawdza się, gdy chcemy pofarbować włosy na dłużej lub przykryć siwe kosmyki, gdyż wtedy szamponetki lub produkty oparte na delikatnych, naturalnych składnikach nie do końca się sprawdzają. Efekt ten utrzymuje się, aż do momentu odrośniecia włosa, co objawia się tzw. odrostami. Dzieję się tak, gdyż farby przeznaczone do trwałej koloryzacji zawierają szereg kompleksowo działających składników. Wnikają one głęboko w strukturę włosa, trwale zmieniając jego kolor. 

Naturalna – polega na tymczasowej zmianie koloru, nie powodując tym samym efektu odrostów. To doskonała opcja dla osób, które nie chcą na stałe zmienić koloru lub nie są przekonane do odcienia, jaki chciałyby wybrać. Ten typ koloryzacji opiera się na składnikach pochodzenia  naturalnego – kawa, cynamon, algi brunatne. Może też dotyczyć preparatów, które zawierają składniki chemiczne, jednak efekty takiego zabiegu są krótkotrwałe, nadające niewielką, ale widoczną zmianę koloru, która po określonym czasie zanika. To przykładowo wszelkiego rodzaju spray’e rozjaśniające, szamponetki czy szampony farbujące.

Koloryzacja a zdrowie włosów

Jednorazowe farbowanie nie jest w stanie trwale uszkodzić zdrowych włosów. Jednak częste takie zabiegi, zarówno koloryzacji trwałej, jak i naturalnej, mogą znacznie pogorszyć ich kondycję. Szczególnie trzeba uważać na rozjaśnianie włosów wszelkimi rozjaśniaczami, które wysuszają i osłabiają, sprawiając, że stają się kruche i łamliwe. Liczy się także skład produktów przeznaczonych do farbowania. Ilość i intensywność konkretnych substancji mających wpływ na barwienie włosów.

Ważne jest by dobrać w tym celu odpowiedni rodzaj farby, co powinny określić osoby wykonujące ten zabieg. Nieprawidłowy jej dobór lub zła kondycja włosa, którą dodatkowo osłabimy złym wyborem farby, może doprowadzić do ich wypadania, rozdwajania końcówek. Co za tym idzie – niezbędne może okazać się znaczne skrócenie włosów, w celu ich odbudowy, co często jest długim i niełatwym procesem.

Jak prawidłowo pielęgnować włosy po farbowaniu – wybierz odpowiedni kosmetyk

Pielęgnacja włosów po koloryzacji, zwłaszcza tej trwałej, obejmuje zapewnienie odżywienia i regeneracji przy jednoczesnym utrzymaniu koloru i zachowaniu zdrowej kondycji. Ważne jest by włosy były sprężyste i lśniące, a przy tym nawilżone. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią linię kosmetyków, specjalnie przeznaczoną do włosów po trwałej koloryzacji, firma L’Oreal Paris proponuje taki właśnie zestaw. Produkty te chronią kolor, zachowując jego intensywność i blask.  Sprawiają, że są miękkie i aksamitne w dotyku, a przy tym dogłębnie odżywione. Zarówno szampon, maska i odżywka wzbogacone są o aktywne składniki, które mają pielęgnacyjne zastosowanie. To głównie filtry UVA i UVB chroniące przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz olejki zapewniające odpowiednie nawilżenie włosa, pozbawiając go suchości. Warto wzbogacić swoją serię kosmetyków o dodatkowe odżywki lub maseczki, które wzmocnią oddziaływanie szamponu i pomogą utrzymać piękny naturalny kolor na długo, a przy tym zadbają o regenerację i odżywienie włosów. 

Więcej informacji znajdziesz na: http://www.lorealparis.pl/needs/koloryzacja/bez-amoniaku.aspx 

Artykuły podobne

Muzyczna mozaika

Coś ekstra dla tych, którzy nie mogą żyć bez muzyki. Regały uginające się pod ciężarem setek płyt. Wśród nich tych kilka najważniejszych. Zastanawiałaś się kiedyś jak je wyeksponować? Jak pokazać…
Zobacz więcej ...