Odzyskana przestrzeń, czyli co może fototapeta? Pomysł na prezent na parapetówkę

Total
0
Shares

Wybierając się na Parapetówkę lub Rocznicę ślubu często decydujemy się prezenty do domu. Jeśli znamy upodobania znajomych i jesteśmy pewni co lubią możemy podarować im jakiś fotoprezent. Świetnie sprawdzają się fotoobrazy i fototapety. Dlaczego?

Utkwij wzrok w przestrzeni

Na co dzień spędzamy min. 8 godzin w zamkniętych pomieszczeniach, często klimatyzowanych i wykończonych materiałami, których jedyną funkcją ma być estetyka i funkcjonalność. Zatem prostych, częściej szarych niż kolorowych, częściej surowych niż przytulnych. To codzienność w naszych biurowcach lub halach, gdzie pracujemy. Miejsce, gdzie możemy zawiesić nasz wzrok, które go uspokoi to właśnie przestrzeń, zielenie i kawałek lasu obok kanapy. Choć pozornie nic się zmienia, to na dłuższą metę towarzyszy nam coś, co jednak pozwala organizmowi się zrelaksować. Kluczem tu jest przestrzeń ujęta na zdjęciu, bo nasz wzrok przez większość dnia utkwiony jest na ekranie komputera, telewizora, w najlepszym wypadku na drodze, kiedy jedziemy samochodem. Tymczasem okuliści wyraźnie zalecają by choć na kilka chwil w ciągu dnia zwiększyć pole widzenia – wtedy nasz wzrok odpoczywa. Mimo iż sama fototapeta tego efektu nam nie daje, to jej obecność pozwala niejako oszukać nasz organizm, bo daje wrażenie, podobnie jak obecność dużego lustra, że pomieszczenie, w którym przebywamy jest większe niż w rzeczywistości. I to jest bardzo przyjemny i odprężający efekt.

Fototapeta - las, pdecor.com

Dekoracyjny motyw przewodni

Najbardziej popularne fototapety w polskich domach to te przedstawiające Nowy Jork, Most Bookliński czy Wieżę Eiffla, bo nadają wnętrzu nowoczesny i miejski charakter, kojarzą się z podróżami. Ale wybór dekoracjii na ścianę naprawdę nie musi się do nich ograniczać. Wracają i stają się coraz popularniejsze  foto tapery obrazujące pejzaże i fragmenty natury fotografowane w ciekawym świetle – przy zachodzącym słońcu lub o świecie. Świetnie prezentują się także kwiatowe wzory oraz niecodzienne geometryczne formy.

Fototapeta bardzo ułatwia nam zadanie przy urządzaniu mieszkania, bo sama w sobie stanowi najbardziej dekoracyjny element całego mieszkania. Wystarczy wybrać motyw, który pokochamy i którzy jest nam bliski i zamontować go na jednej w najbardziej eksponowanych ścian w mieszkaniu.

Do tego proste meble, w stylu który chcemy by dominował w naszym domu i gotowe. Uwaga, fototapet, zwłaszcza tych błyszczących nie powinniśmy umieszczać w miejscu, na które bezpośrednio pada światło, bo zbyt mocno oświetlony motyw, może po prostu nie być widoczny lub z czasem może stracić żywe kolory.

Fototapeta rower, źródło: oklejasy.blogspot.com

Fototapeta kamienna włoska uliczka, źródło: wall-it.eu

Fototapeta do dzicięcego pokoju, źródło: decoration-interieur.me

Fototapeta kwiaty, żrółó:plotowanie.com

Artykuły podobne