Poszerzanie horyzontów: jak wybrać telewizor z płaskim ekranem?

Total
0
Shares

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie tylko okazja do obdarowywania najbliższych prezentami i wykazywania się kulinarnymi zdolnościami, ale również czas odwiedzin, kiedy to pod lupę brane będą różne elementy składające się na wystrój wnętrza naszych mieszkań. Choć czy właściwie potrzeba lupy, aby podziwiać wiszący na ścianie, imponująco nowoczesny, 52-calowy telewizor z płaskim ekranem? Niejednemu właścicielowi bardziej staroświeckiego odbiornika przyjdzie zazielenić się z zazdrości podczas oglądania tradycyjnego "Kevina samego w domu" po bożonarodzeniowej kolacji u rodziny lub przyjaciół na ogromnym, płaskim ekranie. Zamiast przekonywać siebie samego, że nie potrzebujesz takich ekstrawaganckich gadżetów, bo przecież i tak wolisz czytać książki, pozbądź się uczucia zazdrości na zawsze i rozważ kupno nowego telewizora. A jak się do tego zabrać?

1. Najpierw podstawy…

Jeżeli chodzi o telewizory z płaskim ekranem monitory LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny z ang. "Liquid-Crystal Display") i plazmy to dwie najlepsze opcje. Obie dają obraz wysokiej jakości i są dostępne pod postacią cienkich i eleganckich modeli. Wybór między tymi dwiema opcjami zależy głównie od budżetu, miejsca, w którym planujesz umieścić telewizor i celów, w jakich będziesz go używać (tak, to do was, fani gier wideo). Więcej porad dotyczących dylematu "LCD, czy plazma?" poniżej oraz w zamieszczonym filmiku.

Co: Sony KDL-52HX900

Ile: 11 399 zł

Gdzie: http://www.audioplaza.pl/

2. LCD vs. plazma

Jeżeli chodzi o plazmy, to naprawdę istnieje mentalność w stylu "bierz ogromny, albo nie bierz wcale", gdyż nie znajdzie się mniejszego telewizora plazmowego niż mniej więcej 40-calowy. Dobrą wiadomością jest, że jeżeli rozmiar rzeczywiście ma dla ciebie znaczenie (a dlaczego nie miałby mieć?), plazmy zagwarantują ci zdecydowanie najwięcej powierzchni ekranowej przypadającej na każdą zainwestowaną złotówkę. Ceny typowych plazm wahają się od ok. 1500 zł do 6000 zł za wersję 42-calową oraz od 2000 zł do 8000 zł za modele 50-calowe. Zapłacisz mniej więcej podobną cenę za 10 cali mniejsze telewizory z ekranami LCD… co wcale nie jest małą kwotą. Telewizory LCD coraz bardziej się przyjmują, jednak plazmy wciąż oferują najbardziej wyraziste kolory, głęboką czerń i kontrast. Plazmy są też lepsze, jeżeli nie siedzisz na wprost telewizora, ale oglądasz go pod pewnym kątem.

Co: Panasonic TX-P42C3E

Ile: 1 699 zł

Gdzie: sklepy RTVeuroAGD

Więc właściwie dlaczego w ogóle zawracać sobie głowę telewizorami LCD? Istnieją 4 główne powody, dlaczego… Po pierwsze, w plazmie może dojść do tak zwanego wypalenia się pikseli, kiedy to na ekranie pozostaje widoczny piksel i obraz nie będzie już nigdy nieskazitelny. Takiego problemu nie ma w przypadku ekranów LCD. Po drugie, jeżeli pomieszczenie, w którym planujesz zainstalować telewizor jest mocno nasłonecznione, LCD może być lepszym wyborem, gdyż jest naturalnie wyposażony w antyrefleksyjny filtr blokujący odbijanie się promieni słonecznych. Ponadto plazmy zrobione są z grubego szkła, co czyni je prawie dwa razy cięższymi niż telewizory z ekranami LCD, a przez to również trudniejszymi przy montażu. Jeżeli szukasz telewizora z płaskim ekranem mniejszego niż 40-cali, na przykład do sypialni, albo kuchni (czy też do wypasionej łazienki, jeżeli twój dom przypomina domy celebrytów z programu "Cribs" na MTV) to taki z ekranem LCD jest właściwie twoim jedynym wyborem (koszt: od 1200 zł do 3000 za 32-cale). Pamiętaj tylko: oglądając telewizor z ekranem LCD musisz siedzieć dokładnie przed nim!

Co: Philips 32PFL7665 H

Ile: 2 862 zł

Gdzie: http://rtv-agd.pl/

3. Rozdzielczość

Rozdzielczość to kolejny ważny problem, który musisz rozważyć. Telewizor o rozdzielczości 1080p (full HD) będzie kosztować więcej, ale jest zdecydowanie warty swojej ceny. Mimo to nie rozpaczaj, jeżeli tylko 720p mieści się w twoim zasięgu cenowym. Zastanawiasz się o czym jest tu w ogóle mowa? Zasadniczo, im wyższa liczba, tym ostrzejszy obraz.

Co: LG 42SL9000

Ile: 3 729 zł

Gdzie: http://www.megadeal.pl/

4. Rozmiar

Rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Nie chcesz kupić 32-calowego telewizora do swojego ogromnego salonu, by później wytężać wzrok, aby cokolwiek zobaczyć na ekranie. Dlatego też odległość od telewizora, z której będziesz go oglądać powinna wynosić od 1,5 do 2,5 razy więcej niż przekątna ekranu. Tak więc jeżeli kupisz 50-calowy telewizor, to ustaw kanapę ok. 2-3 metrów od ekranu.

Co:TOSHIBA 46TL838G

Ile: 3 584,99 zł

Gdzie: http://www.multum24.pl/

5. Gwarancyjna mądrość

Prawda jest taka, że jeżeli telewizor ma się zepsuć, to stanie się to najprawdopodobniej podczas pierwszego roku użytkowania, czyli w trakcie, kiedy obejmuje go jeszcze gwarancja nadana przy zakupie w sklepie z oryginalnymi produktami. Warto też nadmienić, że telewizory z płaskim ekranem spisują się na 6 pod względem tego, że bardzo rzadko potrzebują naprawy. Morał tej historii? Twoje pieniądze będą o wiele lepiej zainwestowane, jeżeli zakupu dokonasz przy pomocy profesjonalistów, a nie kupując z drugiej ręki.

 

Co: Funai LH7-M32BB

Ile: 1 612 zł

Gdzie: http://www.marketmedia.pl/

6. Sztuka wieszania

Nikt nie lubi, gdy każe mu się odrobić pracę domową, ale niestety jest to w tym wypadku konieczne. Dowiedz się, w którym roku twoje mieszkanie było zbudowane/odnawiane oraz z jakiego materiały wykonane są ściany. Starsze budynki budowane były na przykład z gipsu, co może znacznie utrudnić zamontowanie telewizora na ścianie.

I pamiętaj: zatrudnij fachowca! Zrozumiałe jest, że chcesz oszczędzić tam, gdzie  tylko jest to możliwe, ale ucinanie kosztów na montażu telewizora może okazać się ogromnym błędęm, gdy twoja nowa plazma spadnie ze ściany i roztrzaska się o podłogę.

 

Co: Sharp Aquos LED LE635E

Ile: 6 999 zł

Gdzie: już niedługo w sklepach

7. Rozegraj to z głową

Weź ze sobą do sklepu listę urządzeń, których chcesz używać z telewizorem, aby mieć pewność, że są kompatybilne. Odtwarzacz Blu-Ray, przykładowo, działa najlepiej z telewizorami o rozdzielczości 1080p.

Artykuły podobne