Jak udekorować świąteczny stół?

Total
0
Shares

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo wraz z całą rodziną zasiądziemy przy wigilijnym stole to po, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie świąteczne życzenia oraz skosztować przepysznych potraw, które pojawiły się na stole.

Stół wigilijny jest bardzo ważnym elementem w czasie świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie w Wigilię, kiedy to cała rodzina spędza przy nim większość wieczoru, rozmawiając i radośnie kolędując. Zazwyczaj wigilijny stół przystrojony jest śnieżnobiałym obrusem, pod nim znajduje się sianko, czasami umieszcza się pod obrusem także kilka banknotów, które mają zapewnić rodzinie dostatek na nadchodzący rok. Na samym stole znajduje się zastawa stołowa z dodatkowym kompletem i miejscem dla nieznanego pielgrzyma. Na świątecznym stole mieści się zazwyczaj dwanaście potraw, które symbolizują dwunastu apostołów. Do wieczerzy wigilijnej powinna zasiąść parzysta liczba gości, gdyż wedle wierzeń ludowych, nieparzysta liczba oznacza zawsze jakieś nieszczęście dla jednego z nich. Stół wigilijny jest bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc w domu podczas świąt Bożego Narodzenia. To bowiem właśnie przy nim rodzina się jednoczy we wspólnej modlitwie i rozmowie.

Stół może być udekorowany w tradycyjnej białej czy czerwono-zielonej kolorystyce, ale bądźmy otwarci na nowe trendy. Dekoracja stołu utrzymana w modnym odcieniu fioletu czy w nietypowych szarościach może wyglądać równie pięknie. Bardzo popularne są dekoracje utrzymane w tonie srebrnym, złotym a także niebieskim. Stół wigilijny nie powinien stanowić odrębnego elementu we wnętrzu, oznacza to, że wszystkie pozostałe ozdoby takie jak dekoracja choinki, a nawet kolor ścian powinny komponować się z wyglądem stołu wigilijnego.

Przykładowa dekoracja

Źródło: urodaizdrowie.pl

STYLIZACJA STOŁU NA BIAŁO

Biel jest tradycyjnym i najbardziej bezpiecznym kolorem świątecznych dekoracji. Śnieżnobiały obrus, biała zastawa stołowa, szklane dodatki oraz srebrne sztućce to idealna stylizacja stołu dla osób ceniących klasykę. Biała stylizacja stołu może być klasyczna, ale również nowoczesna – wszystko zależy od wyboru dodatków takich jak obrus, serwetki, zastawa stołowa, sztućce czy ozdoby. Jeśli postawisz na odważne wzory dodatków, Twój stół może wyglądać bardzo gustownie i stylowo.

STYLIZACJA STOŁU NA BIAŁO

Źródło: naszemiasto.pl

STYLIZACJA STOŁU NA CZERWONO

Czerwień bez wątpienia kojarzy się ze świętami, ciepłem oraz przytulną, rodzinna atmosferą. Aby udekorować świąteczny stół w tematyce czerwieni wybierz czerwony obrus, oraz serwetki. Idealnie do czerwieni pasuje biała zastawa stołowa, która świetnie kontrastuje z ognistą barwą. Czerwień bardzo dobrze komponuje się także z zielenią, dlatego idealnymi dodatkami będą choinkowe stroiki, rajskie jabłuszka, gwiazda betlejemska czy orzechy włoskie.

STYLIZACJA STOŁU NA CZERWONO

Źródło: magazyndomowy.pl

STYLIZACJA STOŁU NA ZŁOTO

Charakterystycznym kolorem świąt Bożego Narodzenia jest również ciepły, elegancki złoty. Kolor ten symbolizuje bogactwo i dostojność. Złoto najlepiej zestawić z bielą i odcieniami cynamonu, po to aby nieco złagodzić jego wyraz. Wspaniale przyozdobią stół złote bombki, błyszczące i matowe, szerokie wstążki przerzucone przez stół jak bieżnik i drobne akcesoria, które możesz kupić w przedświątecznym okresie w każdym sklepie, np. małe złote aniołki, świeczki i gwiazdki.

STYLIZACJA STOŁU NA ZŁOTO

Źródło: magazyndomowy.pl

STYLIZACJA STOŁU NA RÓŻOWO

Pudrowy, jasny róż to w ostatnich latach nowatorski trend, które wdziera się do naszych domów na święta. Idealnie prezentuje się on ze srebrnymi i czerwonymi dodatkami. Do różowej stylizacji niezbędne będą różowe serwetki, różowy obrus oraz wiklinowe tacki w tym samym odcieniu. Pięknie na różowym stole prezentują się również pastelowe bombki choinkowe oraz świece. Pamiętajmy jednak o tym, aby na naszym stole nie było zbyt wiele różu, wedle zasady – co za dużo to nie zdrowo…

STYLIZACJA STOŁU NA RÓŻOWO

Źródło: magazyndomowy.pl

STYLIZACJA STOŁU NA FIOLETOWO

Tegorocznym hitem wśrod świątecznych stylizacji stołów jest kolorystyka fioletowa. Wystarczy kilka fioletowych wstążek, małe bombki lub koraliki i wspaniały efekt jest gwarantowany! Fiolet idealnie komponuje się ze srebrem, dlatego sztućce i dodatki wybierz właśnie w tym kolorze.

STYLIZACJA STOŁU NA FIOLETOWO

Źródło: imprezarodzinna.pl

STYIZACJA STOŁU NA CZARNO

A co myślicie o udekorowaniu swojego stołu na czarno? Jest to niebanalna propozycja dla odważnych. Jeśli do naszej czarnej stylizacji stołu wybierzemy czarny obrus, czarne serwetki oraz czarne kieliszki, efekt będzie powalający. Czerń najlepiej jest przełamać białą zastawą oraz srebrnymi dodatkami. Mi czarna stylizacja bardzo się spodobała, myślę, że w tym roku postawię właśnie na nią.

STYIZACJA STOŁU NA CZARNO

Źródło: urzadzone.pl

Możecie również wymyśleć swoje własne stylizacje stołów. Na pewno interesujące byłyby pomarańcze, zielenie, błękity czy żółcie… Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Waszej wyobraźni.

Artykuły podobne