Prezenty? ważna sprawa! Po co i jak je dajemy?

Total
0
Shares

Wraz z nadchodzącym sezonem na prezenty firmy i sklepy oferujące świąteczne prezenty ruszyły na odsiecz prezentowym wymaganiom i  rozpoczęły badania preferencji prezentowych.

Czy są ludzie, którzy nie lubią dostawać podarunków? Zapewne tak, ale nie należą oni do większości. Co ciekawe, ponad połowa Polaków lubi wręczać upominki. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez agencję MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie WyjatkowyPrezent.pl. Szczególnie ważne jest to dla Pań. Aż 58 % kobiet w Polsce odpowiada, że obdarowywanie innych jest dla nich większą przyjemnością niż otrzymywanie prezentów.
Dlaczego tak się dzieje? Wydawałoby się, że nie ma nic przyjemniejszego od otrzymania upominku. Skąd zatem tak zaskakujące wyniki?

 Prezenty - wyniki badania

Dzień dobry, dzwonię do Pani?

Specjaliści z firmy Wyjątkowyprezent.pl postanowili uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania. W związku z tym na ich prośbę agencja badawcza przeprowadziła telefoniczne badania ankietowe na próbie ponad 1000 dorosłych Polek i Polaków. Wyniki przeprowadzonego sondażu są reprezentatywne dla całej populacji naszego kraju.

Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie co jest ważne dla Polaków, a w szczególności dla kobiet w przypadku wyboru prezentu. Dzięki temu mamy pewność, że kobiety lubią prezenty, które są niestandardowe. ? Mówi Jakub Matuszewski, Dyrektor Zarządzający Wyjątkowyprezent.pl.

Po co nam prezent?

W wyjaśnieniu tego zjawiska nieco pomaga nam nauka. Jeden z najsłynniejszych  antropologów – Polak – Bronisław Malinowski zgłębiał to zagadnienie na przełomie XIX i XX wieku. W czasie swoich długoletnich obserwacji prowadzonych wśród plemion zamieszkujących Papuę Nową Gwineę odkrył uniwersalne prawa rządzące rytuałem obdarowywania. Tamtejsze ludy od wieków uczestniczą w niesamowitym rytuale wymiany darów. W ich kulturze szczególnie istotnym fragmentem życia były podróże do sąsiednich wysp w celu wręczenia bardzo cennych podarunków. Było to oznaką zamożności i prestiżu. Antropolog odkrył, że tak naprawdę wręczamy prezenty po to, by podtrzymać więzi oraz udowodnić naszą pozycję społeczną. W naukach społecznych jest to określane mianem reguły wzajemności ? dajemy prezenty, ponieważ podświadomie liczymy na to, że kiedyś  ktoś również nas nimi obdaruje.

Kochanie, co chcesz na urodziny?

W naszym kręgu kulturowym powszechne są zupełnie inne formy prezentów. Można pomyśleć, że są to głównie podarunki praktyczne ? nie ma nic lepszego niż kolejna ciepła para skarpetek na zimę. Jednak prawie jedna trzecia Polek nie zgodziłaby się z takim stwierdzeniem. Czasy, gdy kobiety otrzymywały na 8 marca parę rajstop i dyżurnego goździka odeszły, na szczęście, do historii. Coraz więcej pań oczekuje, że prezent je pozytywnie zaskoczy. Prawie połowa Polek chciałaby otrzymać coś nietypowego. Dzięki temu można się wyróżnić wśród koleżanek z pracy.

Doskonale wiemy, że znalezienie odpowiedniego prezentu, w zalewie artykułów wypełniających półki sklepowe centrów handlowych jest bardzo trudnym zadaniem.

Niektórzy twierdzą, że łatwiej było zdobyć ciekawy prezent w czasach PRL niż teraz, gdy nie brakuje nam niczego. Szczególny problem z wyborem upominków mają panowie. Kobietom przychodzi to łatwiej ? zapewne dzięki większej wrażliwości i umiejętności przewidywania jakie emocje wywoła dany podarunek u drugiej osoby.

Spodziewaj się niespodziewanego. 

Badania potwierdzają, że kobiety wolą prezenty, które niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny ? takie, które sprawią przyjemność. Podarunek wcale nie musi być przedmiotem ? prawie połowa przebadanych pań zdecydowanie stwierdziła, że prezent powinien być niematerialny.

 Jaki prezent? Maerialny czy niematerialny.

Pojawia się w takim razie pytanie, jaki prezent można wręczyć, aby spełniał  dwa kryteria: był rzeczą zamkniętą w pięknie opakowanym pudełku, a jednocześnie niósł dużą dawkę emocji? Wydawać się może, że to dość trudne zadanie ? znaleźć taki upominek. Zwłaszcza, że zarówno kobiety jak i mężczyźni preferują prezenty – niespodzianki.

– Ten problem nie jest wcale trudny do rozwiązania. Można przecież podarować prezent
w formie przeżyć –  
mówi Jakub Matuszewski.

– Od lat staramy się w naszej firmie rozwiązać kilka dylematów, związanych z wręczaniem prezentów. Szczególnie ważną dla nas grupą są kobiety. Wiemy, że stanowią aż 80% naszych klientów. Kupują prezenty nie tylko dla swoich mężów, chłopaków, czy ojców, ale bardzo często także dla innych kobiet ? dodaje.

– Nawet najtrwalsze przedmioty prędzej czy później ulegną zużyciu i stracą swój pierwotny blask. To co My oferujemy – to wspomnienia. Uważamy, że  takie prezenty są najtrwalsze, bo wspomnienia zostają w naszych głowach na zawsze i nikt ich nam nie zabierze. Oferta jest bardzo zróżnicowana, z pewnością można znaleźć coś odpowiedniego na każdą okazję. Duże zainteresowanie kobiet wynika z pewnością z faktu, że są one dużo bardziej emocjonalne, wrażliwsze. W dużo większym stopniu liczą się dla nich emocje, niż faktyczna wartość otrzymanego, czy wręczanego podarunku ? dodaje Matuszewski.

Idź z duchem czasu

Słowa przedstawiciela  firmy WyjatkowyPrezent.pl potwierdzają wyniki badań. Aż 78% kobiet uznaje prezenty w formie przeżyć za będące na czasie, czy wręcz ?cool?. Mężczyźni z kolei bardzo chcieliby je otrzymać. Potwierdziło to 60% panów.  

 Opinie o prezentach

W dzisiejszych czasach, gdy bardzo często mamy zbyt mało czasu na to, by spokojnie przygotować prezent, znaleźć go w ofercie sklepów, czy wreszcie udać się na zakupy ? nowoczesna forma i oferta znajdują uznanie coraz większej ilości Polaków. 

Taki rodzaj prezentu jest wygodny dla ponad 60% Polek, a prawie 80% uznaje go za nowoczesny sposób sprawiania przyjemności drugiej osobie. Przebadane Polki uważają, że z pomocą takiego prezentu są w stanie spełnić marzenia obdarowywanej przez nie osoby.
To niezwykle istotne, bo trafiony prezent sprawia przyjemność podwójnie ? dającemu oraz obdarowanemu.

Artykuły podobne