W czasach kiedy właściwie wszystko możemy kupić w pobliskim sklepie coraz rzadziej decydujemy się na przygotowywanie zapasów, które posłużą nam przez jesień i zimę. Domowe przetwory to domena babć, ale te słoiki wypełnione słodkimi konfiturami, ogórkami czy kompotami stają się coraz bardziej popularne. Za tego typu produkty eko musimy sporo zapłacić. Dlaczego nie zaoszczędzić i nie przygotować ich samemu? Dodatkowo będą świetnym dodatkiem do prezentu zamiast kwiatka, który szybko zwiędnie.
Powidła z piekarnika
Śliwkowe powidła kojarzą mi się ze smakiem dzieciństwa i narzekaniem babci, która godzinami stała na ogromnym garnkiem w którym mieszała gotujące się owoce. Na szczęście nowoczesne kobiety mogą je przygotować w łatwiejszy sposób bez utraty smaku.
Śliwki węgierki porządnie myjemy i usuwamy pestki. Wkładamy do naczynia żaroodpornego, wlewamy odrobinę wody i dosypujemy cukru jeśli lubimy gdy nasze przetwory są słodkie. Wstawiamy na 2 godziny do nagrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika. Po tym czasie owoce zmiękną i upieką się dając przepyszny smak powideł. Jeśli konsystencja nam nie odpowiada, możemy je piec dłużej w niższej temperaturze. Na koniec do słoików, pasteryzujemy i hop, na półki do piwnicy (albo przekładamy nimi andruty i zajadamy się naturalną słodyczą).
fot. mowimyjak.pl
Ogórki z chilli lub curry
W zależności od tego którą z przypraw możemy dodawać ja naprzemiennie. Jeśli lubimy zaszaleć to możemy spróbować je zmieszać ze sobą.
- 2,5 kg umytych, małych ogórków gruntowych
- 4 płaskie łyżki soli kamiennej
- 2 łyżeczki mielonego chili, curry lub ostrej papryki
- pół kilo cukru
- 10 ząbków czosnku (1-2 główki)
- 8 łyżek oliwy lub oleju
- 1,5 szklanki octu
Ogórki kroimy wzdłuż, na krzyż w słupki, na 4 części i zasypujemy solą na pół dnia (4-6 godzin). Odlewamy sok i mieszamy ogórki z posiekanym czosnkiem, chili (curry) i oliwą. Gotujemy ocet z cukrem i wystudzamy go, po czym wlewamy do ogórków i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie wkładamy ogórki do słoików (pionowo, ciasno obok siebie) i zalewamy powstałym słodko-kwaśno-ostro-tłustym płynem. Powinny być przykryte płynem (olej wytworzy warstwę, nieprzepuszczalną dla powietrza). Ogórków zrobionych w ten sposób nie pasteryzujemy, po prostu chowamy do spiżarni lub piwnicy.
fot. pinterest.com
Sałatka ze słoików
Cukinia jest towarem luksusowym w mroźne dni, dlatego fajnym pomysłem jest włożenie jej do słoików, aby zajadać się nią niezależnie od pory roku.
Składniki
- 1,5 kg małej cukinii
- 1 kg czerwonej papryki
- 1 kg cebuli
- 1 szkl. octu
- 1 szkl. oleju
- 1 szkl. cukru
- 1 łyżka soli (ja używam kamiennej)
- 2 słoiczki koncentratu pomidorowego
Przygotowanie:
Cukinię myjemy, osuszamy i kroimy bez obierania w kostkę. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Cukinię i cebule solimy i odstawiamy na około 2-3 godziny, aby puściły sok. Sok z warzyw zlewamy. Paprykę myjemy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w kostkę.
Do dużego garnka wlewamy olej, ocet, dodajemy koncentrat pomidorowy, sól i cukier, mieszamy. Do zalewamy dodajemy pokrojoną paprykę i całość zagotowujemy. Odstawiamy do wystudzenia. Do wystudzonej zalewy z papryką dodajemy osączoną cukinię i cebulę, mieszamy i nakładamy do czystych słoików. Na koniec słoiki pasteryzujemy.
fot. kuchnianaobcasach.blogspot.pl
Wystarczy, ze zaopatrzymy się w ozdobne słoiki, które dokładnie opiszemy: co jest w środku i kiedy zostało tam włożone i idealny dodatek do prezentu urodzinowego jest gotowy.