Sposób na upały ? czyli jak przetrwać gorące lato

Total
0
Shares

Tegoroczne lato zrobiło wszystkim miłośnikom plażowania ogromną niespodziankę. Piękne słońce, wysokie temperatury oraz ciepłe morze sprzyjają wypoczynkowi w nadmorskich kurortach. W tym roku na wakacje wcale nie musimy wyjeżdżać na Karaiby czy do Egiptu. Iście saharyjski klimat zapanował w Polsce i wydaje się, że jeszcze przez cały sierpień tak pozostanie. Temperatura powyżej 30 stopni, czyli taka, jaka opanowała nasz kraj jest równoznaczna z piękną, bursztynową opalenizną oraz dobrym humorem przez całe lato. Jednak wiadomo, że upały niosą ze sobą pewne zagrożenia.

Upały

Źródło: losy ziemi.pl

Wysokie temperatury mogą powodować przegrzanie organizmu, czego skutkiem mogą być objawy udaru słonecznego. Na negatywne skutki upałów narażone są zwłaszcza osoby starsze, cierpiące na schorzenia układu krążenia a także dzieci. Do specjalnych zaleceń powinni się stosować wszyscy ? dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.

Według lekarzy w okresie upałów należy:

– unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia;

– osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00 – 17.00;

– osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;

– chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci;

– pić około 3l. napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane);

– osobom po zawałach i cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca lekarze zalecają napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;

– w miarę możności schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); jednocześnie nie należy wchodzić bezpośrednio z upału do zimnej wody lub pod zimny prysznic;

– ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;

– nie pić alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);

– nie palić papierosów (wysuszają błony śluzowe i powodują przyspieszenie akcji serca);

– spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki.

Tyle zdaniem specjalistów w wielkim skrócie, jednak aby przetrwać saharyjskie temperatury warto wziąć po uwagę kilka praktycznych wskazówek.

Sposoby na upały:

Ubieraj się naturalnie i zwiewnie

Wybieraj rzeczy jasne, lekkie, uszyte z naturalnych tkanin. Gdy planujesz spędzenie całego dnia na powietrzu, nawet gdy jesteś ubrana od stóp do głów, smaruj całe ciało preparatem z filtrem przeciwsłonecznym. Na nogi zakładaj przewiewne, szmaciane lub skórzane sandały, zawsze osłaniaj głowę i oczy.

Zwiewne ubrania

Źródło: glamki.pl

Zadbaj o swoją dietę

Wraz z potem, prócz ciepła, usuwasz z organizmu wodę i sole mineralne. Niedobór soli nie jest sprawą błahą, zaburza bowiem funkcjonowanie całego organizmu – narasta wtedy osłabienie i wyczerpanie, pojawia się niepokój, brak apetytu, nudności, mogą łapać cię skurcze łydek. Dlatego nie unikaj soli – szczyptę rozpuszczaj w szklance wody lub dosalaj pożywienie. Ważne, byś wypijała co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Płyny

Źródło: nowiny24.pl

Woda, woda i jeszcze raz woda

Nic nie pomoże przetrwać upałów lepiej niż pobyt nad wodą. Na plaży mniej odczuwa się uciążliwe promieniowanie słoneczne, ponieważ mamy możliwość popływania sobie a tym samym schłodzenia organizmu. Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze ale to zawsze zakładać kapelusz oraz okulary a także smarujmy nasze ciało kremem z wysokim filtrem.

Plaża

Źródło: starholiday.eu

Lody

Nie ma nic przyjemniejszego niż zimne, wyjęte z zamrażalnika lody, które można zjeść i na chwilę sprawić, że poczujemy się zdecydowanie lepiej. Na pewno na jakiś czas będzie nam chłodniej. Ci, którzy są na diecie, mogą spróbować wodnych lodów, które zawierają mniejsza ilość kalorii.

Lody

Źródło: tapeciarnia.pl

Zimny prysznic

Jeśli masz taką możliwość i jesteś w domu, wejdź czasem pod zimny prysznic i ochłodź swoje ciało, które zmęczone jest już wysoką temperaturę. Zapewniam, że nie ma nic przyjemniejszego i odświeżającego.

Prysznic

Źródło: pomorska.pl

Okulary, filtry, nakrycia głowy

Podczas upalnego lata nie zapominamy o tym, co najważniejsze. Okulary kup najlepiej u optyka, wówczas masz gwarancję, że posiadają one wysoki filtr UV. Pamiętaj, że Twoje oczy to bardzo ważny organ, o który musisz zadbać. Kremy wybieraj te, które mają filtr co najmniej 30. Na twarz zawsze stosujemy kremy z wyższym faktorem, w okolicach 50. Bardzo ważną kwestią jest nakrycie głowy. Nie unikajmy kapeluszy! Tym bardziej, że tego lata są one bardzo trendy i pasują do każdej stylizacji!

Kapelusze

Źródło: stylistka.pl

Zatem udanego opalania się! Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu!

Artykuły podobne