Stary, dobry winyl

Total
0
Shares

Wydawałoby się, że wraz z nadejściem płyty CD winyle odejdą w zapomnienie i staną się jedynie zakurzoną pamiątką na strychu. Kolejne fabryki płyt upadały i nic nie zapowiadało odrodzenia "czarnych płyt".

    Do przetrwania tej formy zapisu w pierwszej kolejności przyczynili się oczywiście nostalgiczni kolekcjonerzy, przywiązani do swoich kolekcji, ale też wymieniający się między sobą wydawnictwami. Nic nie znaczyłoby to jednak bez rapu. Rap – muzyka lat 80. okazał się niezwykle przywiązany do winylu. Czarne płyty służyły do tworzenia sampli na koncertach oraz sratchingu (http://www.youtube.com/watch?v=8l9FU6nvqps ). Rap, muzyka wydawałoby się na wskroś nowoczesna, śmiało korzystał z dorobku przeszłości i przykładał wielką wagę do ciepłego brzmienia winylu.Podobnie rzecz się miała z dynamicznie rozwijającą się w początkach lat 90. muzyką klubową, opartą na samplach uzyskiwanych często właśnie z winyli.

    Dziś winyle wracają nie tylko jako podkłady do tworzenia rapu i muzyki elektronicznej czy okazy kolekcjonerskie. Coraz większa rzesza współczesnych słuchaczy wybiera odmienne, organiczne brzmienie, decydując się na zakup najnowszych pozycji w tej właśnie formie. Choć droższe od zwykłych CDków, z pewnością warte są swej ceny.

Przydatne strony:

http://www.topwinyl.pl/advanced_search_result.php?keywords=&search_in_description=1&inc_subcat=1&categories_id=1&x=44&y=13 – strona sklepu top winyl

http://www.winylowe.com/ – strona z recenzjami wydawnictw winylowych oraz koncertów

Polecam także szukać na portalach aukcyjnych 😉

Artykuły podobne

Adoptuj zwierzaka

Adopcja zwierzęcia z zoo pozornie nie daje żadnych profitów. 200 zł miesięcznie na utrzymanie antylopy czy wilka, przy czym ani na smycz go nie weźmiesz, ani nie pogłaszczesz, no bo…
Zobacz więcej ...