Dziś jest to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w polskich Karkonoszach. Nim jednak turystyka na dobre zagościła w tym miejscu, podstawą utrzymania miejscowej ludności było hutnictwo szkła oraz poszukiwanie cennych kamieni szlachetnych. Do dnia dzisiejszego można tu podziwiać obiekty przypominające o dawnym ?przemyśle? . O hutnictwie przypomina Leśna Huta, zaś do tematyki cennych kamieni nawiązuje Muzeum Mineralogiczne. To najważniejsze obiekty, którymi kusi turystów Szklarska Poręba.
Dawniej piece hutnicze powstawały w odległych górskich zakątkach, by uchronić tajniki związane z procesem wytopu szkła przed osobami ?z zewnątrz?. Dziś każdy zainteresowany hutnictwem szkła oraz procesem tworzenia szklanych wyrobów może poznać wszystkie tajniki ?szklanej? profesji. Jest to możliwe dzięki Henrykowi Łubkowskiemu, który wraz z rodziną prowadzi Leśną Hutę w Szklarskiej Porębie. To miejsce najlepiej udostępnia wiedzę na temat wielowiekowej tradycji hutnictwa szkła w tej miejscowości.
A jest to tradycja długa, gdyż już w XIV wieku w tej okolicy niczym grzyby po deszczu wyrastały hutnicze piece. W XIX wieku miejscowa huta ?Józefina? swymi wyrobami ze szkła podbiła całą ówczesną Europę. Choć huta już nie działa, do dziś szklane wyroby są jednym z najbardziej charakterystycznych dla Szklarskiej Poręby produktów. Ich produkcja, choć na niewielką skalę, nadal trwa, zaś szklane cudeńka powstają praktycznie na oczach zwiedzających. Nic dziwnego, że do Leśnej Huty tak chętnie przybywają wycieczki. Zobacz prezenty ze szkła.
Drugim obowiązkowym punktem programu zwiedzania Szklarskiej Poręby jest Muzeum Mineralogiczne. To wyjątkowa kolekcja minerałów oraz skamieniałości, którą tworzy niemal 3 tysiące eksponatów. A są wśród nich wyjątkowe rarytasy. Szkielet dinozaura oraz meteoryt Gibeon to jeszcze nic w porównaniu z ?rosnącym? przed muzeum Lasem Karbońskim. To jedyne miejsce, gdzie można ujrzeć skamieniałe pnie drzew sprzed 300 milionów lat. Szklarska Poręba noclegi oferuje m.in. w przytulnych kwaterach, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna znacznie ułatwiają gościom zwiedzanie największych atrakcji w tej części Dolnego Śląska.