Sztuka dawania: Ile przeznaczyć na prezent?

Total
0
Shares

Obdarowywanie prezentami jest często o wiele przyjemniejsze niż ich dostawanie – jedno ze zdań, które stało się pewnego rodzaju kliszą. Jest tak często powtarzane nie dlatego, że wypada tak myśleć, lecz z wiekiem większość z nas dojrzewa do obdarowywania. Ważne aby prezent trafił w gusta osoby dla której jest dedykowany. Istnieje pewna grupa przedmiotów, które są uważane za uniwersalne i świetnie się sprawdzają w sytuacjach, kiedy nie znamy dobrze osoby, a prezent wypada wręczyć. Są to spotkania biznesowe lub wesela na których pojawiamy się jako osoba towarzysząca. Do tego rodzaju upominków możemy zaliczyć dobry alkohol, czekoladki czy regionalne wyroby – są dobra na każdą okazje. Jednak te prezenty stały się bardzo powszechne, a kiedy przychodzi do urodzin męża, żony, rocznicy ślubu naszych rodziców lub tak po prostu chcemy podziękować przyjaciołom, warto się postarać i wymyślić cos oryginalnego.

Drogi = lepszy?

Istnieje przekonanie, że wystarczy "szarpnąć się" i efekt gotowy – z mojego doświadczenia wynika, że nie każdy lubi dostawać drogą biżuterie i tego typu gesty wprawiają wielu ludzi w zakłopotanie. Dla niektórych ważna jest też wzajemność w obdarowywaniu, a przecież nie każdego stać na przedmioty, których cena przyprawia nas o zawrót głowy. Czasem gdy okazja tego wymaga nie warto oszczędzać – dobrym przykładem są zaręczyny, kiedy pierścionek powinien być wyjątkowy lub ‘okrągła’ rocznica.

Czasami wystarczy gest

Zauważyłam, że o wiele lepiej zapamiętujemy prezenty, które są ściśle związane z naszym charakterem. Uwielbiam czekoladę, więc moja przyjaciółka sama ją dla mnie zrobiła dodając moje ulubione suszone owoce jako dekorację. Moi dziadkowie do dziś przechowują laurki, na których rysowałam naszą rodzinę (swoją drogą nie były to malunki zbyt wysokich lotów). Jestem pewna, że mój chłopak o wiele bardziej ucieszy się z biletu na mecz ulubionej drużyny niż nowych spinek do koszuli. Warto czasami przemyśleć ile wspomnień, a nie pieniędzy można zmieścić w podarku.

Co dać wraz prezentem?

Każdy z nas musi sam odpowiedzieć sobie na to ważne pytanie – Czy bardziej cieszą mnie prezenty drogie czy te mające dla mnie dużą wartość emocjonalną. Odpowiedź nie jest prosta i w dużej mierze zależy od okazji oraz więzi jaka łączy nas z obdarowywaną osobą. Warto pamiętać, że ulubiona czekolada dana bez okazji z pewnością ucieszy i nie warto przykładać aż tak wielkiej uwagi do kwoty jaką chcemy przeznaczyć na prezent.

Czytaj także:

Mądre dawanie zmienia rzeczywistość. Poznaj jego 4 filary

O co chodzi w dawaniu prezentów?

Artykuły podobne