Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Rozpoczynają się już świąteczne porządki, przygotowania i zakupy. Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W roku 2014 święto przypada na 20 kwietnia (niedziela) i 21 kwietnia (poniedziałek). Najwyższy już zatem czas, aby pomyśleć o wielkanocnym stole oraz świątecznych potrawach.
Z czym nam się kojarzą wielkanocne potrawy? Eleganckie i ciekawe wypieki wielkanocne, tradycyjne babki i pyszne mazurki. Przekąski i dania główne, dodatki i sałatki, pomysły na jajka. Przystawki z wędzonego łososia. Przepisy na sosy winegret do sałatek, majonez domowy i sos holenderski. Między innymi: jaja faszerowane z migdałami, zapiekane jajka z masłem, kanapeczki z jajkiem, łososiem wędzonym i tuńczykiem. Dania z kurczaka i łososia. Babki drożdżowe i ucierane, mazurki czekoladowy, pomarańczowy i różany, keks z białą czekoladą i bakaliami. Torty i ciasta, Pani Walewska. I jeszcze wiele innych ciekawych propozycji na potrawy wielkanocne postarałam się specjalnie dla Was wyszukać. Znakomitych inspiracji, przepisów oraz zdjęć dostarczyła mi strona tesco.pl, dział kulinarny.
POTRAWY Z JAJEK
Jajko to niezaprzeczalny król wielkanocnego stołu. Od niego wszystko się zaczyna, także świąteczne śniadanie. Dodatkowo w kurzych jajach znajduje się całe bogactwo odżywczych składników, takich jak białka , witaminy i składniki mineralne. Ale to nie koniec zalet specjału zamkniętego w skorupce. Przekąski z jajkami są bardzo proste i szybkie w wykonaniu. Wystarczy zaledwie 15 minut, by przyrządzić pyszną i sytą zakąskę, i to w niezliczonej ilości smakowych odsłon. I nieważne czy faszerujesz je śledziem, kurczakiem czy pastą z szynki, podajesz w wiosennym sosie czy w galarecie z warzywami – w każdym wydaniu smakuje wyśmienicie. Świetnym pomysłem na potrawę z jajek są jaja w sosie chrzanowo-śmietanowym. Jaja ugotuj na twardo, wystudź, obierz i pokrój wzdłuż na pół. Przygotuj sos: chrzan oczyść, obierz i zetrzyj na drobnej tarce, a następnie wymieszaj ze śmietaną, jogurtem i przyprawami. Połówki jaj ułóż na półmisku i polej przygotowanym sosem.
Jaja w sosie chrzanowo-śmietanowym
ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Śniadanie wielkanocne to nie lada wyzwanie dla każdej gospodyni. Jest ono bez wątpienia najważniejszym elementem podczas świąt. Ponadto śniadanie jest wyczekiwane przez nas przez cały okres postu, dlatego musi zaskoczyć doskonałym smakiem potraw, a także swoim efektownym wyglądem. Na tradycyjnym wielkanocnym stole obok święconki nie może zabraknąć pasztetu, żurku, no i oczywiście jaj, podawanych w tym dniu na wiele sposobów. Bardzo fajnym i tradycyjnym pomysłem na śniadanie wielkanocne jest żurek w chlebie. Z chlebków odetnij górną cześć, tworząc wieczka. Wyjmij część miąższu i przełóż do garnka. Dodaj ok. 2 litry wody, suszone grzyby i liść laurowy. Gotuj całość, aż miąższ się całkowicie rozklei. Dzięki temu żurek nabierze wyjątkowego aromatu. Do gotującego się wywaru włóż białą kiełbasę i parz przez ok. 10 minut. Wywar nie może się gotować, bo kiełbasa popęka. Cebulę oraz czosnek obierz i pokrój w kostkę. Boczek wędzony pokrój w paseczki. Na szerokiej patelni podsmaż wędzony boczek i, jak tylko się zrumieni, odlej do osobnego naczynia nadmiar tłuszczu. Dodaj cebulę i czosnek. Podsmaż razem. Kiełbasę z gotowania wyjmij i odłóż na półmisek. Do wywaru z grzybów i kiełbasy dodaj zrumieniony boczek i gotuj powoli jeszcze kilka minut. Zapraw wywar zakwasem żurkowym i zagotuj. Dodaj majeranek i chrzan do smaku. Następnie wlej śmietankę i przypraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Natkę pietruszki posiekaj i dodaj do zupy ? odświeży ona smak żurku. Jajka ugotuj na twardo, obierz z łupiny i przekrój na ćwiartki. Jajka rozłóż w chlebkach i pokrój w plasterki białą kiełbasę. Wlej żurek i nakryj wieczkiem z chleba.
Żurek w chlebie
OBIAD WIELKANOCNY
Obiad wielkanocny to doskonała okazja, aby zaszaleć kulinarnie. Warto wybrać oryginalne, ale sprawdzone przepisy. Zaskocz fantazyjnymi przepisami zarówno siebie jak i swoich gości. Bardzo spodobał mi się przepis na kaczkę w winie z jabłkami. Brzmi obłędnie i jestem przekonana, że równie pysznie smakuje. Oczyszczoną kaczkę nacieramy z zewnątrz i wewnątrz solą oraz pieprzem. Przekładamy do brytfanki nasmarowanej oliwą, wlewamy wino, przykrywamy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C. Pieczemy ok. 3 godziny, aż mięso będzie całkowicie miękkie. Następnie kaczkę wyjmujemy z brytfanki, odstawiamy w ciepłe miejsce, a sos spod pieczenia zlewamy i odtłuszczamy, jeśli jest go dużo, redukujemy go na patelni. Do brytfanki wkładamy pokrojone w ćwiartki jabłka, całość skrapiamy sokiem z cytryny, obkładamy wiórkami masła i podlewamy brandy. Doprawiamy do smaku solą, cukrem i pieprzem. Na koniec jabłka wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C, pieczemy bez przykrycia przez 10 minut. Kaczkę kroimy na porcje, układamy na pieczonych jabłkach i polewamy sosem (lub serwujemy go osobno w sosjerce).
Kaczka w winie z jabłkami
PASZTETY I PIECZENIE
Ze świętami wielkanocnymi bez wątpienia kojarzą się nam świeże pasztety oraz pachnące mięsa. Zapach pieczonego mięsa większości z nas przywodzi na myśl wyjątkową atmosferę świąt. Świetnym pomysłem na pasztet jest faszerowanie go jajkiem. Wołowinę, wieprzowinę i podgardle zalej wodą tak, aby zakryła tylko mięso. Dodaj obrane całe cebule, obraną marchewkę i pietruszkę, a także ziarna ziela angielskiego i ziarna pieprzu oraz sól. Całość gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 1,5 godz. Uważaj, aby nie przypalić. Gdy mięso będzie miękkie, włóż wątróbkę i boczek parzony. Gotuj razem ok. 15 min po przykryciem, cały czas uważając, aby mięso się nie przypaliło. Garnek zdejmij z ognia, wyjmij mięso, a wywar lekko ostudź. Ugotuj jajka przepiórcze na twardo (ok. 10 min). Do wywaru z gotowanego mięsa włóż kajzerkę i poczekaj aż cała nasiąknie. Mięso mielone, podgardle, boczek parzony, wątróbkę, nasączoną bułkę, marchew i pietruszkę przepuść przez maszynkę do mięsa lub dokładnie wszystko zmiksuj. Masa powinna być jednolita, o pikantnym smaku. Do masy wbij surowe jajka, przypraw solą i dodaj garść pieprzu kolorowego oraz startą gałkę muszkatołową. Jeśli masa jest za rzadka, wsyp trochę bułki tartej. Wszystko dobrze wymieszaj łyżką. Formę o wymiarach ok. 23 cm dł., 10 cm szer. i 6 cm wys. wysmaruj masłem i posyp bułką tartą, tak aby przywarła do brzegów formy. 1/2 pasztetu wyłóż na dno formy. Obierz jajka przepiórcze i opłucz pod wodą z resztek skorupek. Liście pora zalej na 3 min gorącą wodą z czajnika, aby były bardziej plastyczne. Następnie potnij na mniejsze kawałki i obwiń w nie jajeczka. Na pasztecie w formie układaj jajeczka obok siebie. Zakryj je pozostałą częścią masy i wyrównaj wierzch. Pasztet piecz w kąpieli wodnej (formę zanurz do połowy wysokości naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą) w piekarniku w temp. 180?200° przez 1,5 godz. Podawaj chłodny z sosami lub ćwikłą.
Pasztet z jajkiem
WIELKANOCNE CIASTA
Puszyste i lekkie babki, kruche i słodkie mazurki, rozpływające się w ustach kremowe serniki. Bez tych ciast nie wyobrażamy sobie świąt Wielkiej Nocy. Bardzo smakuje mi mazurek karmelowy, dlatego proponuję Wam przepis właśnie na to ciasto. W misce mieszamy mąki, cukier, skórkę cytrynową i sól, dodajemy pokrojone w kostkę zimne masło. Opuszkami palców ucieramy ciasto, tak aby przypominało mokry piasek. Dodajemy śmietanę 18%, szybko wyrabiając ciasto. Z ciasta lepimy kulę, lekko spłaszczamy, owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na około 1 godzinę. Prostokątną formę wylepiamy wyjętym z lodówki ciastem, pamiętając o tym, aby spód miał wyższy brzeg. Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190°C. Pieczemy 45?50 minut na złoty kolor. W rondlu o grubym dnie rozpuszczamy cukier z 2 łyżkami wody ? delikatnie poruszamy rondlem, aż karmel będzie miał piękny, bursztynowy kolor (nie mieszamy). Zdejmujemy rondel z ognia. Dodajemy śmietankę 30%, sól i pokrojone w grubą kostkę masło. Mieszamy. Przygotowaną masę studzimy. Wystudzone ciasto polewamy karmelem, posypujemy płatkami migdałów.
Mazurek karmelowy
Inspiracje, zdjęcia oraz przepisy ? źródło: tesco.pl/smaczna-strona
Przepisy według Roberta Makłowicza.