Zaplanuj ślub i ślubny budżet – 9 kroków do sukcesu

Total
0
Shares

Pierścionek zaręczynowy zdobi już twoją dłoń, a cała rodzina i wszyscy przyjaciele usłyszeli już dobrą nowinę. Dopiero teraz zaczyna się prawdziwa zabawa. Czas zacząć odliczanie do ślubu i zabrać się za planowanie. Bez względu na to, czy twój budżet jest duży, raczej skromny, czy gdzieś pomiędzy, kilka organizacyjnych porad pomoże ci zachować odpowiedni dystans podczas planowania i utrzyma cię przy zdrowych zmysłach do waszego wielkiego dnia. 

Krok nr 1 – data

Źródło: www.weddingchapeloklahomacity.com

Zdecydujcie się na konkretną datę i czas ceremonii ślubnej przynajmniej na 9 do 12 miesięcy przed tym ważnym dniem. Tego aspektu na pewno nie można odkładać na ostatnią chwilę.

Krok nr 2 – wesele

Źródło: www.voila-catering.com

Przeznaczcie 48% swojego całego budżetu na wesele. To będzie zdecydowanie najbardziej kosztowna część waszego ślubu biorąc pod uwagę koszty wynajęcia lokalu, tort ślubny, jedzenie i napoje. Skontaktujcie się z dość dużą ilością hoteli, restauracji, itd, żeby mieć dobry pogląd na to, jakie warunki i ceny oferuje każde z interesujących was miejsc. Zróbcie też sondę wśród znajomych, czy przypadkiem któryś z nich nie mógłby polecić jakiegoś ciekawego lokalu.

Krok nr 3 – formalności i obrączki

Źródło: http://weddring.ru

3% budżetu musi zostać przeznaczone na następujące rzeczy: opłaty związane z samą ceremonią zaślubin, koszty zakupu obrączek i ich ewentualnego wygrawerowania, drobne podarunki dla gości weselnych i powitalne zestawy dla gości z daleka.

Krok nr 4 – fotograf

Źródło: http://www.prlog.org

Fotograf na ślubie to jeden z tych aspektów, których zdecydowanie nie może zabraknąć. Uwiecznienie tego wielkiego dnia będzie wymagało od was zarezerwowania około 12% budżetu. Pamiętajcie o zarezerwowaniu fotografa na 9-12 miesięcy przed planowaną datą ślubu.

Krok nr 5 – kwiaty i muzyka

Źródło: http://www.pictures13.com

Odłóżcie nie więcej niż 16% finansów na kwiaty i muzykę. Najlepiej podzielić wydatki na pół -8% na kwiaty, 8% na muzykę. "Kwiaty" będą zawierały w sobie bukiet i wszelkie ozdoby weselne, a muzyka to koszt wynajęcia kapeli, albo DJa na przyjęcie weselne. Tutaj znowu, zabezpieczcie wszystko na 9 do 12 miesięcy naprzód.

Krok nr 6 – drukowanie

Źródło: http://img.bazarek.pl

Oszacujcie koszty drukowania. Drukowanie zaproszeń, powiadomień o ślubie, tekstów na serwetkach, programu ślubu, czy podziekowań może się wydawać niektórym trywialną sprawą, ale w zależności od liczby waszych gości, ta kwestia może się okazać dość kosztowną. Zaproszenia i powiadomienia powinny być wysłane na 6 do 8 tygodni przed planowaną datą ślubu. Na cel drukowania powinniście przeznaczyć około 3% budżetu.

Krok nr 7 – suknia ślubna i garnitur

Źródło: http://weddinggownssquare.com

Wybierzcie swoje ślubne stroje na 6 do 9 miesięcy przed tym ważnym wydarzeniem. Suknia ślubna jest jednym z najdroższych elementów konstytuujących każdy ślub, ale równocześnie też jednym z najważniejszych. Panna młoda będzie chciała, aby suknia nie tylko podkreślała jej walory, ale też odzwierciedlała osobowość. Finanse przeznaczone na stroje powinny mieścić się w 10% budżetu i zawierać w sobie koszty wypożyczenia/kupienia garnituru, wypożyczenia/kupienia sukni ślubnej, oraz zakupu wszelkich dodatków i akcesoriów.

Krok nr 8 – transport

Źródło: http://weddingallabout.net

Zaplanujcie szczegóły dotyczące transportu na cztery do sześciu miesięcy przed ślubem. Weźcie pod uwagę lokalizację ceremonii zaślubin oraz wesela, a także ilość kursów, które będziecie musieli odbyć. Jeżeli będzie to konieczne, zorganizujcie punkt zbiórki dla gości, z którego będą oni przetransportowani w odpowiednie miejsce. Przeznaczcie tylko 2% budżetu na ten cel. Zarówno wasz środek transportu, jak i transport gości powinien zawierać się w tych 2%.

Krok nr 9 – dekoracje

Źródło: http://4.bp.blogspot.com

Na dwa do czterech miesięcy przed ślubem sfinalizujcie sprawy z florystą, piekarzem, muzykami i właścicielami lokalu, w którym odbędzie się wesele. Upewnijcie się, że znacie dokładnie datę próby przed ślubem (jeżeli takową zaplanowaliście), macie zapewnione zakwaterowanie dla wszystkich gości przyjeżdżających z daleka. Jeżeli to konieczne, umówcie wizyty z fryzjerem i wizażystą i na bieżąco kontrolujcie, czy wszystkie zaplanowane spotkania są cały czas aktualne.

Artykuły podobne