3 powody, by świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka

Total
0
Shares

Babcia ? słowo to przywołuje tyle emocji i skojarzeń: słodycz i rozpieszczanie dla jednych, dyscyplina i stanie na straży tradycji dla innych, sentymentalne opowieści dla tych, którzy swojej babci nie poznali. Ale święto Dnia Babci i Dziadka to szansa na wiele, wiele więcej. W Polsce ma ono już ponad 60-letnią tradycję, pierwszy raz było obchodzone w 1964 z inicjatywy tygodnika Kobieta i Życie. Dla porównania we Francji narodziło się w dopiero w roku 1987, zapoczątkowane przez firmę Craft, dla rozpowszechnienia ówczesnej marki kawy – Kawy Babuni. Dlaczego warto je kultywować?

Zatrzymaj się na chwilę

Dla wielu młodych uczących się lub pracujących Polaków Dzień Babci i Dziadka jest skuteczniejszym motywatorem do zatrzymania się niż Święta Bożego Narodzenia ? oto często za przygotowanie Wigilii głównie odpowiadają inni, np. mama cz właśnie babcia. Jeśli my wpadniemy do domu w Wigilię o 16 prawdopodobnie świat się nie zawali. Inaczej jest z Dniem Babci i Dziadka: tu raczej nie liczymy, że mama zatroszczy się o prezent dla babci, ani tym bardziej, że za nas odwiedzi seniorkę i że w naszym imieniu wręczy jej prezent. To my sami musimy pamiętać o tym święcie, kupić coś miłego i? poświęcić popołudnie, żeby dotrzeć do babci. Niejednokrotnie także wymaga to od nas wyjazdu do innej miejscowości. To dlatego uczczenie Dnia Babci czy Dziadka często motywuje nas do wyłączenia

Znów masz szansę stać się dzieckiem

Kiedy już uda nam się opuścić mury szkoły lub firmy udajemy się w ciepłe kąty dziadków i rozkoszujemy się niespiesznym i pachnącym szarlotką życiem osób starszych. Dzięki temu, że są już starsi są przez to wolni – od zabiegania, konkurowania, ocen. Świat staje na kilka godzin i o ile umiemy z tego skorzystać, znów możemy stać się dziećmi. W czułych ramionach babci, w serdecznej atmosferze, w prawdziwym spotkaniu, bo ?w realu?, z daleka do Facebooka i komunikatorów mamy szansę naprawdę spotkać się z żywym i bliskim człowiekiem.

Poznaj swoje korzenie

Jak spędzić Dzień Babci i Dziadka? To rzadka w roku okazja kiedy spotyka ją się dwa pokolenia w jedynej takiej relacji : dziadkowie ? wnuki. Oto mamy szansę dowiedzieć się czegoś o ich świecie, tak innym niż nasz. Codzienność seniorów także ma wiele barw, często mają oni dużo do opowiedzenia, a spotkanie z nimi to najlepsza okazja do poznawania naszej własnej historii, opowiedzianej ich ustami. To oni właśnie są skarbnicą wiedzy o naszej rodzinie, warto z tej wiedzy czerpać dla siebie. Zapytajmy o rodzinne dramaty i sukcesy, o przodków, ich cechy, zajęcia. Z którego z nich najwięcej odziedziczyliśmy? Potraktujemy takie spotkanie jak bezcenną okazję do spotkania kogoś, kogo już niedługo może zabraknąć ? jeśli tak by się stało, jak wiele stracilibyśmy? Ilu pytań już nigdy byśmy nie zadali?

Pamiętaj o upominku

To nie musi być słynne ?niewiadomo co?. Wystarczy słodki upominek, może czułe słowo własnoręcznie wypisane na kartce lub coś ciepłego na zimowe wieczory: grzane wino, album ze zdjęciami, książka, bambosze? Chodzi o Twoją obecność i w sumie, też o Ciebie, o to kim jesteś jako wnuczek takiej babci, takiego dziadka?

Artykuły podobne