Miasto 44 ? czyli kontrowersje wokół obrazów z Powstania Warszawskiego

Total
0
Shares

Na pewno nie ma osoby, która nie słyszałaby o słynnym filmie Jana Komasy zatytułowanego ?Miasto 44?. Na początek krótkie streszczenie filmu dla tych, którzy zamierzają film onejrzeć. Film Jana Komasy to opowieść o młodych Polakach, którzy zaczęli wchodzić w dorosłość podczas okrutnych realiów okupacji. Mimo to młodzież jest pełna życia, namiętna i bardzo niecierpliwa. Chcą żyć i żyją tak jakby każdy dzień miał być tym ostatnim. Taka postawa nie wynika jednak z nadmiernej brawury czy też młodocianej lekkomyślności. Jest to postawa zdecydowanie naturalna biorąc pod uwagę otaczającą rzeczywistość, kiedy to śmierć grozi na każdym kroku.

Plakat z filmu

Źródło: film.onet.pl

Film przenosi nas do epoki Warszawy, w lecie 1944 roku. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec będący oficerem Wojska Polskiego zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak kiedy tylko nadarzyła się okazja wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

Kadr z filmu

Źródło: natemat.pl

Film powstawał był w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Świebodzicach oraz miejscowości Walim (Polska). Obraz kręcony był od 11 maja do 21 sierpnia 2013. Uroczysty pokaz filmu "Miasto 44" odbył się 30 lipca na Stadionie Narodowym, w przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród widzów znaleźli się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, a także kombatanci. Po pokazie pojawiły się pierwsze, w dużej części niepochlebne recenzje filmu. Sami powstańcy wypowiadali się dosyć krytycznie na temat scenariusza filmu. Chcieli w tym filmie odnaleźć siebie, jednak przeżyli spory zawód. Nie podobało im się nagminne stosowanie wulgaryzmów, scen seksu, przemocy, mordowania jeńców. Niektórzy twierdzą nawet, że film o Powstaniu Warszawskim, w którym znajdą się krytykowane sceny, wypaczy historyczną prawdę.

Premiera filmu

Źródło: wpolityce.pl

Sam reżyser, Jan Komasa uspokaja, że stadionowa premiera nie była ostateczną wersją filmu. ? Sporo ważnych rzeczy uległo zmianie, inna końcówka, inne ujęcia, inne prowadzenie scen, inna muza (nowe utwory, no i wreszcie wybrzmi cały score Antoniego Komasy-Łazarkiewicza), inny kolor ? poinformował na swoim profilu na Facebooku reżyser.

Premiera filmu ?Miasto 44? odbędzie się we wrześniu, zatem będziemy mieli okazję sami ocenić i zrecenzować sceny z Powstania Warszawskiego. Pokaz prasowy filmu odbędzie się 3 września, natomiast premiera kinowa 19 września.

Artykuły podobne

Lodowe kieliszki

Bez tych kieliszków trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek imprezę. Bo kto lubi ciepłą wódkę? Nikt. Wódka musi być dobrze zmrożona. To pierwsza i podstawowa zasada jej spożywania. Nie można jej łamać,…
Zobacz więcej ...

La Sportiva Thunder GTX

Coś męskiego wybitnie dla kobiet. Nasze Panie najczęściej wzbraniają się  rękami i nogami przed jakimikolwiek zakupami ciuchów sportowych i stricte praktycznych. Wolą kozaki za 400zł niż obuwie uniwersalne, sportowe i…
Zobacz więcej ...

Dozownik do spinaczy

Czas na drugi element składający się na zestaw bezwzględnie potrzebny ludziom pracującym za biurkiem. Spinacze więcej nie rozbiegną się po stole, nie wpadną za biurko czy do w miarę uporządkowanej…
Zobacz więcej ...