Windsurfing czyli szaleństwa na desce z żaglem. Najpopularniejszy sport wodny w Stanach, w Polsce jeszcze nie tak powszechny aczkolwiek coraz więcej młodych ludzi interesuję się pływaniem na desce. Zdecydowanie więcej osób spędzających wakacje nad morzem wybiera aktywniejszą formę odpoczynku od leżenia na plaży. Windsurfing jednak to nie tylko deska i żagiel.. to niesamowite wrażenia i cudowna zabawa!

Na desce, źródło: desktopwallpapers.net

Żagiel nie może się obejść bez masztu, na którym jest zawieszony oraz bomu okalającego żagiel jak poręcz za pomocą, której sterujemy rękoma żagiel. Jest to sport zdecydowanie bardziej techniczny, niż taki w którym potrzeba siły. Podstawowym warunkiem do rozpoczęcia żeglowania jest dobór odpowiedniego sprzętu. Całe wyposażenie to koszt ok. 3,000 – 5,000 złotych, dlatego też warto na początek skorzystać z wypożyczalni, zanim zainwestuje się we własny sprzęt. 

Z wiatrem, źródło: occasionalwindsurfinglongisland.blogspot.com

Co powinniśmy wiedzieć, zaczynając żeglować na desce?

Przede wszystkim, trzeba nauczyć się pojęć, którymi posługuje się instruktor, żeby wiedzieć jakie czynności wykonywać. Są to poszczególne nazwy składowe całego sprzętu oraz oczywiście nazwy wiatrów. Kolejno, trzeba opanować wchodzenie na deskę i utrzymanie równowagi. Deska deska powinna być ustawiona w pozycji półwiatr. Stopy w równej odległości od stopy masztu. Ramiona i nogi lekko ugięte a dłonie trzymają bom po obu stronach masztu.

Zobaczmy to na filmie:

###NEWS_VIDEO_1###

W co się ubrać na deskę? 

W naszym klimacie występuje duży problem, jeśli chodzi o dobór stroju. Pogoda zazwyczaj jest bardzo zmienna. Dlatego też poleca się nabycie pianki do pływania. Pianki dzieli się na dwie podstawowe kategorie:

 letnie – uszyte z cienkiego neoprenu. Zazwyczaj są one z krótkim rękawem oraz z krótkimi spodenkami, zapinane na zamek.

Pianka letnia, źródło: nurkowysklep.pl

i ciepłe – uszyte z grubego neoprenu. Z długim rękawem oraz z długimi nogawkami. 

Pianka ciepła, źródło: allegro.pl

Kwestią sporną wśród surferów są buty z neoprenu. Jedni uważają, że lepiej się w nich pływa bo noga nie ślizga się po desce, inni natomiast uważają, że bez butów lepiej czuć deskę co daje łatwiejsze manewrowanie.

Gdy już nauczymy się podstaw, nie pozostaje nam nic innego niż trenowanie… a że trening czyni mistrzem, z czasem będziemy pływać w ten sposób:

###NEWS_VIDEO_2###

by GO PRO kamera
###NEWS_VIDEO_3###

Artykuły podobne

Prezenty dla Chłopaka

Prezent dla chłopaka nie należy do łatwych wyborów. Kiedy zbliżają się jego urodziny, Dzień Chłopaka, czy walentynki wiele pań zadaje sobie pytanie: jaki podarunek kupić, aby mój ukochany poczuł się naprawdę…
Zobacz więcej ...