Jak organizować domowe imprezy ze znajomymi?

Organizowanie domowej imprezy – błahostka tylko z pozoru. Planowanie imprezy ze znajomymi choć z pozoru wydaje się prostą czynnością, w praktyce może okazać się nie lada wyzwaniem.

Organizując domowe imprezy ze znajomymi warto jest wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że należy przygotować (przynajmniej hipotetyczny) plan imprezy uwzględniając jednocześnie potrzeby zaproszonych osób, ogarnąć sprawy związane z logistyką i noclegami oraz to, że nie warto jest zgrywać bohatera i działać przy organizacji imprezy w pojedynkę.

Ramowy plan imprezy i potrzeby gości

Przygotowując imprezę ze znajomymi warto jest w głowie mieć chociażby jej ramowy plan. Jest to szczególnie ważne przy imprezach tematycznych (np. grillu czy Sylwestrze). Dbałość o zadowolenie gości na każdym etapie imprezy sprawi, że zostanie ona zapamiętana na długo. Warto rozpatrzyć przede wszystkim jakie punkty imprezy mamy w planie i w jakim czasie imprezy chcemy je realizować oraz zastanowić się, do której mniej więcej godziny i w jakim zakresie może trwać całe spotkanie (uwzględniając przy tym zasadę ciszy nocnej). Jednocześnie nie można się trzymać takiego planu sztywno. Warto jest na bieżąco wprowadzać w życie pomysły zaproponowane przez gości. To ma być wspólna impreza, z której wszyscy powinni wyjść zadowoleni. Przede wszystkim nie można nic nikomu narzucać. Jeśli widzimy, że goście nie są skorzy do realizacji danego punktu imprezy, warto jest po prostu odpuścić i spróbować czegoś innego tak by wszyscy dobrze się bawili.

Sprawy logistyczne i noclegowe

Przygotowanie imprezy domowej to także niezwykle ważne wyzwanie pod względem logistycznym. Goście muszą nie tylko dotrzeć na miejsce, ale także po zakończonej imprezie wrócić do domu. Dlatego warto im wskazać jakiego rodzaju i jakich linii komunikacja dostępna jest nieopodal naszego domu / mieszkania lub też dogadać kwestie powrotu taksówką lub samochodem z innymi gośćmi, tak by uczestnicy imprezy nie musieli martwić się na zapas w jaki sposób wrócą do siebie. Istotna jest też sprawa ewentualnego nocowania znajomych. Nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością miejsc noclegowych lub też nie zawsze chcemy, by ktoś u nas nocował, stąd warto jest uprzedzić gości przed imprezą czy i w jakiej liczbie istnieje możliwość ich przenocowania po zakończonej imprezie.

Pomoc w przygotowaniu imprezy

Organizując imprezę domową warto jest wesprzeć się pomocą znajomych w myśl zasady "wszystkie ręce na pokład", szczególnie gdy organizujemy imprezę na większą ilość osób. . Pomoc w przygotowaniu imprezy jest potrzeba niemal we wszystkich czynnościach. Przed rozpoczęciem imprezy warto jest zaprosić kogoś by pomógł np. w noszeniu krzeseł i stołów, naczyń, szklanek, sztućców i innych sprzętów, końcowym przygotowaniu potraw i podłączaniu sprzętu muzycznego.

Nie każda z zaproszonych osób (najczęściej tłumacząc się pracą lub innym obowiązkami w dniu imprezy) będzie w stanie pomóc w bezpośrednich przygotowaniach, ale można wówczas jej wyznaczyć nieco inne zadania jak chociażby dostarczenie niezbędnego wyposażenia / sprzętu potrzebnego w organizacji imprezy lub przygotowanie jakiejś potrawy. Jedzenie to też bardzo ważny aspekt imprez. Jeśli chce się oszczędzić na czasie, warto jest poprosić każdą z zaproszonych osób lub par o przygotowanie czegoś do jedzenia u siebie w domu i przyniesienie na imprezę. Wyjątkiem jest sytuacja gdy jest to impreza, na której przygotowuje się swoje własne specjały (np. grill). Warto wówczas rozpatrzyć opcję zrzutki na składniki jako formy wpisowego.

Artykuł sponsorowany przez PartyPlanner – aplikacja do planowania imprez.

O prezentologu Pomysły na prezenty - zobacz

Julia Adamska

Julia Adamska

Julia Adamska – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz stosunków międzynarodowych na UAM. Pasjonatka dziennikarstwa, fanka Oriany Fallaci i ciężkiej muzyki. Interesuje się zdrowym odżywianiem, sportem, show biznesem. Oprócz studiowania pracuje w Kurierze Akademickim – programie emitowanym w TVP Poznań, tworzonym przez i dla studentów. Zakochana we wszystkich zwierzętach i często zbyt optymistycznie nastawiona do świata.