Nie wszyscy rodzice wiedzą z czym wiąże się ten termin. Motoryka ogólnie odnosi się do sprawności ruchowej człowieka, jego umiejętności ruchu i czynności z nim związanych. Motoryka duża to sprawność całego ciała, jak bieganie, skakanie, pokonywanie przeszkód, gra w piłkę, zabawy ćwiczące równowagę, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, celowanie. Motoryka mała natomiast odnosi się do sprawności dłoni i palców. Zatem u dzieci jest to bardzo ważny obszar treningu, który zaczyna się już w pierwszych miesiącach życia, a kończy nawet na etapie 5-6 roku życia. Motorykę małą ćwiczymy poprzez rysowanie, lepienie z plasteliny, chwytanie przedmiotów, zawiązywanie butów, zapinanie guzików, pisanie – rozwój manualny, rozwój chwytu. Coraz więcej dzieci pisze na komputerze, zostawiając długopis na rzecz klawiatury. Cierpi na tym motoryka mała, czyli mięśnie dłoni i nadgarstka pracujące przy czynnościach precyzyjnych. Czas to zmienić.

Co potrzebne?

? Bardzo dużo czasu
? Klocki Lego, najlepiej kilka zestawów, warto również w sklepie zapytać o klocki edukacyjne, są bowiem dostępne bardzo specjalistyczne klocki, na przykład detektory ruchu lub dotyku
? Wyobraźnia i inwencja twórcza
? Sprawne palce
? Miejsce

Na czym to polega?

Chyba tak naprawdę nikomu nie trzeba tłumaczyć, na czym polega układanie klocków. Dziecko wraz z rodzicem, wszak chodzi też o czas spędzony razem, ma za zadanie z małych, często bardzo małych, elementów złożyć pewną całość. Specjalne zestawy ułatwiają podjęcie decyzji, ale przy posiadaniu wielu zestawów również nie hamują kreatywności, a więc ograniczeniem jest jedynie własna wyobraźnia. Nieprawdą jest to, że klocki mogą układać tylko chłopcy. Dziewczynki również chętnie bawią się tą grą przestrzenną, układając pałace i zamki dla swych lalek. Producenci tworzą więc zestawy specjalnie dla małych księżniczek. Zobacz więcej zabawek ćwiczących umiejętności manualne dzieci.
Przykładowe zabawki:

Fat Brain Toys Tobbles Neo – niezwykła piramida, Tublu.pl, 105 zł Fat Brain Toys Tobbles Neo - niezwykła piramida, Tublu.pl, 105 zł

Domek Sorter, Nefere.pl 69 zł

Domek, Sorter, Nefere.pl, 69 złCo to daje?

Ze specjalnymi zestawami klocków można zapoznać już półtorarocznego malucha, który dzięki nim ćwiczy małe paluszki, uczy się kolorów i budowania pierwszych konstrukcji, ćwiczy wyobraźnię przestrzenną. Uczy się również dokładności i precyzji. Starsze dziecko również znajdzie wielką frajdę w budowaniu. Szczególnie, że zestawy przeznaczone dla dzieci starszych są coraz bardziej wymyślne, pojawiają się figurki, zestawy o konkretnej tematyce, które oprócz świetnej zabawy mogą obudzić pewne specyficzne zainteresowania. Uczy wyobraźni przestrzennej, przewidywania swoich ruchów i myślenia przyszłościowego.
Dodatkowym plusem jest ćwiczenie motoryki małej. Klocki wymagają dużej zręczności, precyzji ruchów, a oderwanie od siebie najmniejszych klocków wymaga nie lada pracy koncepcyjnej, bo często wcale proste nie jest. Dzięki temu cała zabawa jest równocześnie świetnym ćwiczeniem mięśni rąk, ale też cierpliwości i wytrwałości.

Artykuły podobne

10 bajkowych prezentów dla dzieci od Mikołaja

Dzieci najbardziej cieszą się ze świąt, a przede wszystkim prezentów, które znajdują pod choinką. By sprawić im prawdziwą gwiazdkową przyjemność, warto poświęcić chwilę na wybór tego wymarzonego podarunku. Jakie prezenty…
Zobacz więcej ...