Jak świętować rocznice ślubu? Pomysły na prezent z okazji rocznicy

Uwaga Miłość! Jakie to bywa piękne! Co jest piękniejszego i bardziej delikatnego niż związek który trwa? Na zakochanie czas jest zawsze, a z drugiej strony dla pary, która się kocha czas nie jest żadną granicą. Może być tylko furtką do kolejnych rozdziałów we wspólnym życiu. Każdy z tych rozdziałów rozpoczyna się rocznicą.

Świętowanie rocznic ślubu ma nieznane korzenie, jest bardziej tradycją folklorystyczną. To samo tyczy się nazw poszczególnych rocznic, które możemy różnie interpretować. Wskazywać mogą one na charakter przeżywanego okresu, który z biegiem lat ktoś scharakteryzował, nazwał, a inni potwierdzali. I tak, niektóre rocznice to lata świeżości i lekkości (papierowa, bawełniana rocznica ), inne delikatne (kryształowa), jeszcze inne ze względu na staż – szlachetne i godne pożądania (złota, perłowa rocznica).

Każda rocznica ślubu wiedzie małżonków ku innego rodzaju doświadczeniom – mówi, się o siódmym, kryzysowym roku, pamięta się zawsze pierwszy rok małżeństwa. 20 rocznica ślubu to czas kiedy świętują z nami już dorosłe dzieci, a 30 – perłowe gody obchodzimy już w gronie 3 lub nawet 4 pokoleń: naszych rodziców, dzieci i wnucząt (lub też prawnucząt).

Dla trwałości i świeżości związku powinniśmy świętować rocznice ślubu, te mniej ważne we dwoje, te okrągłe w gronie rodziny i przyjaciół, po to chociażby by za każdym razem osadzać nasz związek w szerszym kontekście. Nic bardziej spaja małżeństwa jak bliskość innych rodzin, wspólne rytuały, wieloletnie kultywowanie wspólnych pasji i to pomimo nawału obowiązków.

Poniżej przedstawiamy listę rocznic wraz z ich nazwami ukształtowanymi przez tradycję. Każdy rocznica ma swoje symboliczne znaczenia, które przedstawiamy. Proponujemy także pomysły na uczczenie ich prezentem lub wspólną aktywnością.

1. Bawełniana

2. Papierowa

3. Skórzana

4. Kwiatowa

5. Drewniana

6. Cukrowa

7. Miedziana

8. Spiżowa

O prezentologu Pomysły na prezenty - zobacz

Joanna

Joanna

Z pasją wyszukuje ciekawe tematy, którymi dzieli się z czytelnikami. Uwielbia pisać o dawaniu, ta idea jest jej bliska, ale tematy z nutą bon chic, bon genre to jej ewidentna miłość. Kocha Francję za jej styl, pejzaże i kuchnię prowansalską. Chętnie wpada na francuskie strony i przybliża francuski punkt widzenia. Resetują ją domowe popołudnia i muzyka, a jak rusza w drogę, to tylko rowerem.