Ciąża od A do Z – poradnik ciężarnej

Total
0
Shares

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Mimo pewnych uciążliwości, jest również radosnym oczekiwaniem na narodziny upragnionego dziecka. Mały człowiek, rozwijający się w brzuchu mamy, też ma swoje konkretne potrzeby, które należy zaspokajać już od samego poczęcia. Jak więc dbać o maleństwo w całym okresie ciąży?

Właściwe ilości składników odżywczych

Dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości składników odżywczych to pierwsza bardzo ważna kwestia, aby odpowiednio dbać o dziecko w ciąży. Przyszła mama powinna spożywać dużo białka, węglowodanów oraz witamin, ograniczając potrawy tłuste, gdyż powodują one niepożądany wzrost masy ciała i nie są polecanym źródłem energii w ciąży (tę funkcję przejmują zresztą węglowodany). Białko natomiast zapewnia dziecku prawidłowy wzrost, a witaminy odpowiedni rozwój, stojąc między innymi ?na straży? poprawności procesów metabolicznych, zachodzących w organizmie kobiety.

Najważniejszą witaminą dla kobiet w ciąży powinna być bezwzględnie grupa związków o nazwie ?foliany? (określane także jako kwas foliowy), które ciężarne powinny dodatkowo uzupełniać w postaci suplementu diety. Niski poziom folianów w organizmie może skutkować bardzo poważnymi wadami rozwojowymi płodu lub przedwczesnym porodem. Niestety dostępność tych składników w diecie jest ograniczona, a dodatkowo cechują się one wysoką nietrwałością i ograniczoną przyswajalnością.

Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest dodatkowa suplementacja metafoliną, która dostępna jest w preparacie o nazwie Femibion. Został on stworzony specjalnie dla kobiet w ciąży, chcących dbać o swoje nienarodzone dziecko. Metafolina w przeciwieństwie do folianów dostępnych w żywności, bardzo łatwo się wchłania i może ulec przyswojeniu nawet, jeśli kobieta cierpi na defekt enzymatyczny, dotyczący około połowy kobiet w Polsce. Jest to całkowicie bezpieczny środek witaminowy.

Duża doza odpoczynku

Bardzo ważny dla przyszłej mamy oraz jej nienarodzonego jeszcze dziecka jest jak wiadomo odpoczynek, zarówno w formie czynnej, jak i biernej. Organizm ciężarnej jest w stanie nieustannego wysiłku, dzieląc się swoją energią i materiałami budulcowymi z rozwijającym się płodem, dlatego umiejętność relaksowania się jest niezwykle istotna dla jej zdrowia.

Odpoczynek w formie biernej obejmuje przede wszystkim sen, który powinien trwać co najmniej 8 godzin na dobę, natomiast w formie czynnej to łagodne ćwiczenia fizyczne, najlepiej na świeżym powietrzu, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają oraz spacery, które mogą być wstępem do wykonywania ćwiczeń oddechowych, pomocnych w trakcie samego już porodu.

Artykuły podobne

Wybieramy bezpieczną zabawkę dla dziecka. Co oznacza symbol CE na zabawkach?

Często mamy pomysły na prezent dla dziecka. Większość z tych pomysłów to oczywiście zabawki. Kupuje je każdy, bo każdy zna jakieś dziecko które chce uszczęśliwić. Jak wiadomo maluchy uwielbiają wszelkiego rodzaju…
Zobacz więcej ...