W dobie szybkiego rozwoju technologicznego, wszechogarniającej nas elektroniki, nieograniczonych możliwości jakie daje nam internet warto zastanowić się nad ?wymianą? papierowych książek na coś bliżej odpowiadającego naszym czasom ? na czytniki E-booków.

Postaram się przedstawić podstawowe zalety i wady ?elektronicznych książek? oraz zaprezentować kilka wybranych urządzeń dostępnych na naszym rynku.

Zalety:

niewielkie wymiary, wielkością odpowiadają kieszonkowym książkom, jednak są w stanie pomieść w swojej pamięci nawet do kilku tysięcy tytułów, co jest bardzo praktyczne w sytuacji, w której nie mamy dostępu do domowej biblioteki. Nie zastąpiony podczas długiej podróży

– możliwość kupowania książek bez wychodzenia z domu, zaraz po zapłaceniu za zakupioną pozycję możemy ją pobrać i niemal od razu cieszyć się lekturą

– unikamy odkurzania książek zalegających gdzieś na półkach, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć ekran

– w internecie jest wiele legalnie dostępnych książek, za które nie zapłacimy ani złotówki

Wady:

– jedną z podstawowych wad jest dosyć wysoka cena wiodących modeli, jednak obecnie na rynku można dostać już czytniki wprawdzie gorszej jakości ale za to w rozsądnym przedziale cenowym

– trzeba im co jakiś czas zapewnić zasilanie w celu załadowania baterii

– niestety elektroniczne książki są pozbawione tak przez wielu uwielbianego zapachu czy szelestu przewracanych stron

Poniżej kilka wybranych modeli:

iRiver Cover Story

iRiver Cover Story wyposażono w dotykowy ekran reagujący tak samo dobrze na rysik jak i dotyk palcem. Można robić w nim notatki bezpośrednio na dokumentach, a później zapisać rezultat jako plik. Posiada wbudowany dyktafon oraz odtwarzacz plików audio. Produkt obsłuży podstawowe formaty dostępne na rynku: DF, EPUB, TXT, DOC, PPT, XLS, HWP, DJVU i FB2, JPG, BMP, PNG, GIF, ZIP oraz audio MP3, WMA i OGG. Na dokumenty mamy do dyspozycji 2GB wbudowanej pamięci, ale użytkownik ma możliwość rozszerzenia jej poprzez karty SDHC do 32GB.

Z myślą o użytkownikach korzystających często z angielskich materiałów wydawniczych ? w czytniku umieszczono słownik angielski Oxford. Jako jeden z niewielu iRiver obsługuje pliki z pakietu Microsoft Office zarówno w formacie. doc jak i docx.

Warty podkreślenia jest fakt, że urządzenie wyposażono w świetny interfejs użytkownika, z którym nie będą mieli problemów nawet użytkownicy w starszym wieku, którzy do tej pory nie korzystali na co dzień z komputera. 

Cover Story oferuje dodatkowo możliwość powiększania wybranego fragmentu tekstu, automatyczne obracanie zawartości ekranu w zależności od położenia urządzenia, dopasowywanie wielkości tekstu do wielkości ekranu, wprowadzanie notatki graficznej oraz tekstowej. 

Cena już od ok. 750zł

VEDIA eReader K7M

VEDIA eReader K7M, jest czytnikiem książek elektronicznych z obsługą funkcji multimedialnych, takich jak muzyka, zdjęcia oraz filmy. Czytnik posiada funkcjonalność porównywalną z poprzednim modelem K4, ale poprzez zastosowanie większego ekranu, jego użycie jest bardziej wygodne i intuicyjne. Zastosowana pamięć wewnętrzna pozwala pomieścić więcej książek, filmów i muzyki, przydatnych szczególnie podczas długich podróży.

Czytnik K7M obsługuje popularne formaty plików audio: MP3, WMA, WAV, jak również wideo: MPG, RMVB, AVI i inne, a kolorowy 7-calowy ekran TFT pozwala na wygodne oglądanie zdjęć i filmów. Wysoka jasność i rozdzielczość ekranu umożliwiają komfortowe czytanie. Urządzenie obsługuje popularne formaty plików książek elektronicznych, takie jak: PDF, EPUB, FB2, TXT, MOBI, HTML, PDB, RTF. Wszystko, co potrzebne możesz mieć zawsze przy sobie: materiały, podręczniki na zajęcia lub do szkoły, dokumenty na spotkanie, ulubione filmy i muzykę, a także inne pliki zapisane w urządzeniu jako dysku USB. Ponadto, pamięć czytnika może zostać powiększona za pomocą karty microSD i przenoszona na inne urządzenia.

VEDIA jest oficjalnym licencjobiorcą usługi Adobe Reader Mobile oraz oferuje urządzenia z obsługą plików EPUB i PDF z zabezpieczeniem DRM. 

Cena już od ok. 260zł

Amazon Kindle 3G+Wifi 

 

Amazon Kindle 3G+Wifi, posiada wyświetlacz działający w oparciu o technologię E-Ink, zapewniającą niesamowity komfort użytkowania, dzięki niemu już po chwili zapomnisz się, że trzymasz w ręku urządzenie elektroniczne, bo czytanie na Kindle nie męczy oczu jak w przypadku tabletu czy laptopa i jest maksymalnie zbliżone do użytkowania prawdziwej książki. 

Bateria urządzenia potrafi wytrzymać nawet 3 tygodnie przy włączonym WiFi i aż dwa miesiące w normalnym trybie pracy (przy wyłączonym WiFi). Jest to możliwe ze względu na fakt, że Kindle nie zużywa energii gdy czytasz, lecz jedynie minimalną jej ilość gdy przerzucasz strony. 

Jest bardzo lekki (213g), mały i cienki (172 mm x 120 mm x 10.1 mm), a przy tym zapewniający swobodne i komfortowe czytanie. Wbudowane 4GB pamięci pomieści naprawdę dużo publikacji. Matowy wyświetlacz i wysoki kontrast umożliwiają bezproblemowe czytanie nawet w pełnym świetle słonecznym. Kindle ma wbudowany angielski słownik. 

Bezproblemowa obsługa polskich czcionek i najpopularniejszych formatów tekstowych (takich jak doc, docx, pdf, html, txt, rtf, prc, mobi, azw), audio (mp3, aa, aax) oraz graficznych (jpeg, gif, png, bmp). Zawiera podstawową przeglądarkę internetową. Możliwe jest ustawienie hasła zabezpieczającego, chroniącego przed dostępem do zawartości urządzenia. 

Cena już od ok. 790zł

ONYX BOOX 60

ONYX BOOX 60 jest produktem przeznaczonym dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę użytkowania książek elektronicznych nie chcąc poświęcać niezależności i mobilności jaką daje tradycyjna publikacja. Najbardziej charakterystyczną cechą urządzenia jest ekran oparty o technologię papieru elektronicznego. Zasada jego działania diametralnie różni się od powszechnie stosowanych w elektronice wyświetlaczy LCD. W wyświetlaczu zastosowano elektroniczny tusz (e-ink), który sterowany polem elektromagnetycznym tworzy dowolne wzory na powierzchni ekranu. 

Dzięki wyeliminowaniu elementów świecących oraz konieczności ciągłego odświeżania obrazu uzyskano ekran nie męczący wzroku i zapewniający dobry obraz nawet w pełnym słońcu. Po względem wygody użytkowania elektroniczny papier nie różni się od zadrukowanej kartki. 

BOOX 60 daje możliwość nie tylko czytania ulubionych publikacji we wszystkich niemal dostępnych obecnie formatach (PDF, EPUB, MOBI, TXT itd..), ale także tworzenia własnych zakładek, odręcznych notatek na marginesach e-książek oraz szybkiego wyszukiwania słów kluczowych w podręcznej bibliotece.

Dostęp do sieci Wi-Fi oraz wbudowana, w pełni funkcjonalna przeglądarka internetowa sprawiają, że w każdym miejscu na świecie mamy dostęp do najświeższych informacji, oraz dają możliwość pobierania aktualnych publikacji książkowych i prasowych bez pośrednictwa komputera. Dodana w nowym oprogramowania obsługa szyfrowanych połączeń otwiera niemal nieograniczone możliwości dostępu do serwisów społecznościowych, sklepów internetowych, e-księgarni, poczty elektronicznej. Dzięki wykorzystaniu najnowszej wersji oprogramowania obsługującego pliki PDF i ePub od Adobe możliwe jest nawet pobieranie i aktywowanie treści zabezpieczonych DRM bez konieczności używania komputera. 

Cena już od ok. 750zł

Trekstor 3.0

Trekstor 3.0, jest połączeniem prostoty z funkcjonalnością klasycznych rozwiązań. Przy projektowaniu urządzenia uwzględniono wszystkie najważniejsze cechy wymagane przez klientów na całym świecie.

Spójna  obudowa oraz przyciski funkcyjne idealnie wkomponowane w całość gwarantują solidność w codziennym użytkowaniu. Trekstor to pojemna ?kieszonkowa? biblioteka. Jest mały i lekki – rozmiar (175 x 126,5 x 13 mm) i tylko 284 g wagi. Potrafi również odtwarzacz mp3 i urządzenie umożliwiające wyświetlanie kolorowych zdjęć. Jest w łatwy w obsłudze – czytnik jest przyjazny, wygodny i intuicyjny w obsłudze.

Przyciski umieszczone po prawej stronie ekranu zapewniają łatwe i szybkie poruszanie się po menu i obsługę urządzenia. Trekstor umożliwia łatwe wyszukiwanie, czytanie książek, a także dzielenie ich na kategorie i porządkowanie, a także łatwe rozmieszczanie zakładek. Wygoda czytania – Wysokiej jakości kolorowy 7-calowy wyświetlacz LCD 16:9, o rozdzielczości 800×480 pikseli umożliwia komfortowe, łatwe czytanie oraz przeglądanie zdjęć. Tekst można czytać w 5-ciu rozmiarach czcionki (dodatkowa funkcja powiększenia). Działa w płaszczyźnie pionowej lub poziomej – ekran automatycznie dostosowuje się do aktualnych warunków. Czytanie, oglądanie, słuchanie bez końca – 2 GB pamięci wewnętrznej jest w stanie pomieścić ok. 2000 e-booków (pamięć można rozszerzyć do 32GB za pomocą karty microSD). Po pełnym naładowaniu baterii (litowo-polimerowej ładowanej poprzez gniazdo USB) można czytać e-książki przez 8 godzin lub słuchać muzyki przez 30 godzin. 

Trekstor obsługuje e-booki w najpopularniejszych formatach: PDF, ePub (wsparcie dla Adobe DRM), FB2, TXT. Można na nim również słuchać muzyki w formatach: MP3, WMA, WAV, OGG. Urządzenie wyświetla kolorowe obrazy grafiki i zdjęcia w formatach JPG, BMP, GIF, PNG. Umożliwia pokaz slajdów z podkładem muzycznym.

Cena już od ok. 230zł

Artykuły podobne

Chomik na USB

Rodzice wiedzą, jak kończy się początkowa fascynacja malucha posiadanym przez nie zwierzątkiem: z początku dziecko poświęca mu mnóstwo czasu, karmi, głaszcze, bawi się, ale po jakimś czasie emocje opadają ?…
Zobacz więcej ...