Jak nie wyłysieć przed czterdziestką?

Total
0
Shares

Prędzej czy później zaczniesz łysieć. Są jednak sposoby na przesunięcie tego momentu w czasie. Co można zrobić?

Dobra wiadomość jest taka, że wypadanie włosów jest normalne i dotyka aż 80 proc. mężczyzn z naszego kręgu kulturowego. Zła, że nie da się tego powstrzymać ? żaden kosmetyk nie spowoduje odrastania włosów. Prędzej czy później wszyscy będziemy łysi. Co nie znaczy, że stanie się to w tym samym czasie. Są sposoby na opóźnienie procesu łysienia.

Szampony

Najważniejsza jest profilaktyka. Odpowiednio wcześniej podjęte działania pozwalają wzmocnić cebulki włosów, odżywić i nawilżyć skórę głowy. Wszystko po to, żeby włosy wolniej wypadały.

Wykorzystanie szamponów jest stosunkowo bezpieczne. Najbardziej podstawowe to sprawdzone kosmetyki zawierające wyciągi roślinne. Przede wszystkim ? rzepę, która sama w sobie działa wzmacniająco i pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych składników.Innymi substancjami, które mogą zawierać szampony przeciw łysieniu są prebiotyki i witaminy. Szczególnie korzystnie wpływają na skórę te zawierające witaminy z grupy B. Pożyteczne są także wyciąg z żeń-szenia czy pokrzywy.

Kosmetyki

Nieco bardziej zaawansowaną grupą produktów są kosmetyki przeciwdziałające wypadaniu włosów. Ich głównym celem jest regeneracja części składowych włosa. Takich, jak choćby mieszek włosowy. Także one zawierają głównie substancje pochodzenia naturalnego.

Co konkretnie mogą? Przede wszystkim poprawić ukrwienie skóry głowy, pomóc w tworzeniu nowych naczynek krwionośnych czy zapobiec sztywnieniu kolagenu. Mają także działanie przeciwzapalne i odwracające miniaturyzację cebulek.

Do tej grupy zaliczyć można także różnego rodzaju lotiony na wzmocnienie włosów.

Ampułki i tabletki

Skład oparty o substancje roślinne mają także ampułki i tabletki powstrzymujące łysienie. To już jednak nieco bardziej poważna sprawa. Ampułki są drogie, często opierają się na opatentowanych przez wielkie koncerny medyczne substancjach chemicznych.

Z kolei tabletki to głównie suplementy diety. Ich zadaniem jest dostarczać do organizmu tych składników, które działają korzystnie na porost włosów. To przede wszystkim witaminy D3, kwasy omega 3 lub cynk.

Mocniejsze kuracje

Kiedy problem łysienia stanie się dolegliwy, a preparaty bez recepty przestaną działać, można uciec się do kuracji mocniejszymi środkami. Te wydawane są z przepisu lekarza.

Nic dziwnego. Niektóre zawierają minoksyd, silny lek na nadciśnienie, którego jednym z efektów jest powstrzymywanie procesu łysienia. Innym finasteryd, stosowany na prostatę. Oba mają różne działania niepożądane, choć często rzeczywiście przynoszą widoczne efekty.

Kuracje naturalne

Na koniec kilka słów o naturalnych, domowych sposobach na wzmocnienie włosów. Należą do nich różnego rodzaju wcierania czy kompresy wykorzystujące powszechnie dostępne składniki. Jedne są proste w użyciu, przy innych trzeba się nieco narobić.

Co można wykorzystać? Na przykład jaja, z których robi się kompres na głowę. Można także sięgnąć po czarną rzodkiew, które sok wciera się we włosy (regeneruje cebulki). W grę wchodzą również oliwa z oliwek, tonik z bylicy czy pokrzywa. Wszystkie zawierają liczne witaminy i substancje, które mogą wspierać odbudowę włosów czy skóry.

Artykuły podobne