Jak walczyć z bezsennością?

Total
0
Shares

Każdej nocy przekręcasz się z boku na bok, wiercisz na łóżku, liczyć owce, pijesz ciepłe mleko, a to wszystko zdaje się na nic? Pamiętaj, że sen jest konieczny do regeneracji organizmu i z bezsennością trzeba walczyć. Poniżej przedstawiamy pomysły, jak to zrobić.

1. Kładź się na łóżku tylko wtedy, gdy idziesz spać. Nie jedz, nie czytaj i nie oglądaj w nim filmów. Chodzi o to, żeby kojarzył Ci się jedynie ze snem.

2. Na 4-6 godzin przed snem nie zażywaj zażywaj nikotyny ani kofeiny, które mogą Cię pobudzać przez kolejne kilka godzin i uniemożliwiać w ten sposób zasypianie. Również alkohol może Cię budzić w nocy, więc unikaj go wieczorami.

3. Gdy obudzisz się w nocy, nie zerkaj nerwowo na zegarek i nie przeliczaj, ile zostało Ci jeszcze godzin snu. To tylko może Cię pobudzić i odwrócić Twoją uwagę od upragnionego relaksu.

4. Przed snem bierz ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel, która zrelaksuje i rozluźni Twoje ciało. Używaj olejków zapachowych i soli do kąpieli, które będą sprzyjać rozluźnieniu i odpoczynkowi.

5. Zadbaj o idealne warunki do snu. Sypialnia powinna być przewietrzona przed snem. Łóżko nie może być zbyt miekkie albo zbyt wygodne. Możesz zadbać też o muzykę klasyczną,która pomoże Ci w relaksie.

6. Jeśli nie możesz spac dłużej niż 3 tygodnie, udaj się po poradę do lekarza.

sen

Artykuły podobne