Oderwanie od codzienności na spływie kajakowym!

Coraz częściej wybierana aktywna forma spędzania wolnego czasu to spływy kajakowe. Idą ciepłe dni, a biura podróży oraz firmy eventowe zajmujące się organizacją takich spływów już startują z promocją takiej formy spędzania czasu na terenie niemalże całej Polski! 

Jednodniowe, weekendowe, tygodniowe na dużych rzekach, średnich i mniejszych  dla grup zorganizowanych, młodzieży i rodzin. Ofert spływów jest na tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Widok przed siebie z kajaku, źródło: kenahi.wordpress.com

O co chodzi? Czego potrzebujemy?

Zbieramy najodpowiedniejszą grupę (rodzinę, przyjaciół, znajomych z pracy), rezerwujemy czas i szykujemy się do wyjazdu na spływ. Pakując się warto wybrać torbę żeglarską typu worek, gdyż chcąc zabrać pakunek na kajak, prościej będzie go ułożyć wewnątrz kajaku. Wersją praktyczną i tanią jest chowanie bagażu w workach na śmieci, koszt mniejszy a  efekt ten sam. W takich warunkach przyda się również wodoszczelne etui na telefon i aparat. 

Jeśli decydujemy się na dłuższy wyjazd, z noclegiem pod namiotem warto sprawdzić namiot, czy nie przecieka, czy śpiwór który zabieramy dostosowany jest do temperatur, w których będziemy spać, a także zabrać takie rzeczy jak niezbędnik czy menażki. Latarka jest równie ważna, zwłaszcza gdy o zmroku zaczyna się rozbijanie namiotów. Czasami zdarza się, że firmy eventowe na trasie szlaku spływu rezerwują bazy noclegowe, wtedy bagaż znacznie się ogranicza.

Przerwa w spływie, źródło: parkiotwock.pl

Jako że pogoda w naszym kraju jest bardzo zmienna, nawet latem, warto pamiętać o stroju kąpielowym a także o ciepłym polarze i kurtce przeciwdeszczowej. Klimat także sprzyja występowaniu owadów, a że często szlaki kajakowe biegną przez lasy, koniecznie trzeba zabrać środki przeciwko komarom czy maści po ukąszeniu. 
 Odbiega się także od robienia zapasów żywnościowych, jeśli wybieramy się na dłuższy spływ. Warto po prostu sprawdzić trasę i zobaczyć, przez jakie miejscowości będzie się przepływać, a następnie sprawdzić, czy znajdują się tam sklepy spożywcze. Z racji popularności spływów, w opisach rzek można taką informację znaleźć bez problemu.

W trakcie spływu..., źródło:

Jeśli płyną z nami małe dzieci, koniecznie na pokładzie kajaku powinny znaleźć się kapoki i koło ratunkowe. Oczywiście pływanie bez osoby dorosłej jest wręcz niedozwolone. Szczególnie niebezpieczne są spływy nocne, ponieważ pomoc jest wtedy wyjątkowo trudna. Nie widzi się kamieni, konarów drzew wystających z wody, a także tam czy progów wodnych.

Pływanie po spożywaniu alkoholu czy innych środków odurzających jest wyjątkowo niebezpieczne. Spowolnienie reakcji po alkoholu i wzrost brawury oraz niekontrolowane akcje nie sprzyjają bezpieczeństwu na wodzie.

Odpoczynek, źródło: old.wbpg.org.pl

Artykuły podobne