Laserowa korekcja wzroku

Total
0
Shares

Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku?

Korekcja laserowa to obecnie najnowocześniejsza metoda leczenia wad wzroku. Na jej korzyść przemawia wiele argumentów, takich jak skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu, jak i trwały charakter zmian wprowadzonych za pomocą nowoczesnych laserów.

Rozwój metody LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis) zawdzięczamy okuliście Jose Barraquerowi. Hiszpan w latach 50. skonstruował mikrokeratom, który umożliwiał wycięcie wąskich płatków w rogówce i zmianę jej kształtu. Barraquera dostarczył także cennych informacji o tym, jak duża część rogówki powinna pozostać bez zmian, żeby efekt leczenia był długotrwały. Warto dodać, że Jose był synem Ignacio Barraquery, który miał swój wkład w rozwój chirurgii zaćmy. Kolejny ważny krok w stronę dzisiejszej korekcji laserowej to wynalezienie lasera ekscymerowego przez amerykańskich naukowców. Pierwszy patent dotyczący korekcji laserowej wad wzroku przyznany został przez US Patent Office pod koniec lat 80. Otrzymał go urodzony w Iranie wybitny okulista Gholam A. Peyman.
Zabieg refrakcyjnej operacji laserowej oczu podzielony jest na kilka etapów: najpierw podaje się pacjentowi krople znieczulające i środek uspokajający. Następnie przez niepełne nacięcie tworzony jest płatek rogówki ? odchyla się go i za pomocą lasera przeprowadza korekcję. Po zabiegu płuczę się pole rogówki, a płatek wraca na swoje wcześniejsze miejsce. W przypadku leczenia krótkowzroczności powierzchnia rogówki zostaje spłaszczona, a podczas korekcji wady dalekowzroczności uwypuklona. Natomiast w trakcie leczenia astygmatyzmu rogówka nabiera kulistych kształtów. Czas zabiegu to zaledwie kilka minut. Ostrość wzroku poprawia się po kilku tygodniach, ale już kilka dni po zabiegu pacjent widzi różnicę. Zabiegi korekcji wad krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu są bezpieczne dla pacjenta, ryzyko niepowodzenia jest minimalne, dotyczy mniej niż 1% wszystkich zabiegów. Wśród potencjalnych skutków ubocznych wymienia się podwójne widzenie, zespół suchego oka osłabioną ostrość widzenia, blizny, plamki i zagłębienia. Przeciwwskazaniem dla operacji są m. in.: stany zapalne oczu, przemieszczenie źrenicy, zaćma, patologiczne zmiany dna oka, jaskra, blizny, plamy na rogówce, rozrusznik serca, choroby immunologiczne i dermatologiczne, karmienie piersią.
Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu sprawia, że znajduje on wielu zwolenników. Jest to znakomita alternatywa dla okularów i soczewek, a biorąc pod uwagę kwotę, jaką w ciągu roku wydajemy na wizyty u okulisty, nowe okulary czy soczewki i płyn, to bardzo konkurencyjna oferta. Minimum jest to około 500zł (w przypadku specjalistycznych soczewek suma ta jest jeszcze wyższa), natomiast korekcja laserowa wad wzroku to wydatek od 2 do 5 tysięcy złotych za jedno oko. Wszystko zależy od metody, dlatego ceny są dość zróżnicowane. Mówimy tu jednak o stałej poprawie ostrości widzenia, czyli coś tak naprawdę bezcennego, w przeciwieństwie do nowego telewizora czy samochodu. Nie każdego jednak stać na jednorazowy wydatek kilku tysięcy, dlatego kliniki okulistyczne oferują zazwyczaj możliwość płacenia w ratach.
Podjęcie decyzji o operacji to poważna sprawa, warto jednak rozważyć taki pomysł. W Internecie w zdecydowanej większości przeważają opinie pozytywne, a procent pacjentów zadowolonych z laserowej korekcji wad wzroku wynosi ponad 90%. W Polsce specjalistyczne kliniki okulistyczne oferujące zabiegi znajdują się w wielu miastach, m. in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy Łodzi. Polecamy serwis www.ekliniki.pl, w którym sprawdzą Państwo adresy i prezentacje najbliższych klinik, także związanych z innymi dziedzinami medycyny.

Artykuły podobne