Nic nie jest tak pewne, jak podatki.

Total
0
Shares

Miałem okazję wychowywać się w domu, gdzie podatki były na porządku dziennym. Nie dlatego, że zastanawialiśmy się jak, czy czym je zapłacić, tylko z uwagi na domownika zawodowo obeznanego w temacie. Wiele razy słyszało się, że pracodawcy mają problem z opłaceniem swych pracowników. Że ten, czy ów ma kłopot, bo jego zeznanie zostało źle wypełnione i może dostać karę. Że termin minął i co teraz. Wiadomo ? polski biurokracyjny gąszcz jest nieprzejednany, jak mało co. Także dla mnie. Nie sądzę żebym kiedykolwiek był w stanie w pełni orientować się w zawiłościach przepisów. Na szczęście mamy uczelnie kształcące w tym kierunku, a nasz rynek pracy w końcu dostosował potrzeby do wymagań dnia codziennego.

Zawsze można skorzystać z usług firmy rachunkowej. Co więcej, polecałbym to każdemu zakładającemu własną działalność gospodarczą. A skarbem będzie już księgowa, która nie tylko prawidłowo wypełni formularze, ale i odnajdzie zawiłe skróty i wykorzysta to na naszą korzyść. Niestety, ze świecą takich szukać. Ale to już problem, jak to mówi moja siostrzenica: ?byzmesmenów?.

Dla zwykłego szaraczka polskiego podatki są kłopotem. Wiadomo, trzeba je zapłacić. Nie wiadomo tylko jak i kiedy. To nie jest zwykła poczta i proste okienko ?dziękuję-następny?. Tu się wiele razy wrócimy, by za którymś tam w końcu wypełnić właściwy formularz. Cierpliwość jest cnotą ? powtarzajmy to sobie, kiedy znów źle uzupełnimy ?jakże ważną? rubrykę.

Z drugiej jednak strony, czy warto się tak męczyć? Od czego wujek Google i jego nieograniczona wiedza. Wpiszmy w wyszukiwarkę PIT i hasła pokrewne. Co nam wyskoczy? A na przykład fajna stronka pit.pl. Znajdziemy tam masę potrzebnych informacji. Począwszy od tego, do kiedy zapłacić podatek, skończywszy na właściwych do uzupełnienia formularzach. A jak dobrze poszukamy, to i znajdziemy przysługujące nam ulgi. Internet oferuje nam również darmowy program do PIT-ów: e-pity 2010. Jak piszą jego twórcy: ?Intuicyjnie poprowadzi Cię przez gąszcz skomplikowanych reguł i wyjątków polskiego prawa podatkowego. Dzięki niemu oswoisz urzędowe procedury, a swój PIT rozliczysz szybko i bezpiecznie. Wygodnie i bez stresu wypełnisz takie deklaracje jak:  PIT-4r, PIT-11, PIT-12, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, NIP-1, NIP-3 i EDG-1?.

Gdzie: w internecie 😉

Ile: darmocha ;]

Artykuły podobne