O jakości kanałów informacyjnych

Total
0
Shares

TVN24 ruszyło 9 sierpnia 2001 roku. Był to pierwszy tego typu kanał w Polsce. Studia mieściły się w najnowocześniejszym, jak na te czasy, budynku Grupy ITI. Początki nie były łatwe. Kablówki nie chciały zgodzić się na wymagania finansowe stacji. Obawiano się także, jak telewidzowie odbiorą proponowaną tematykę. Szczęściem w nieszczęściu była katastrofa 11 września. TVN24 jako pierwszy polski kanał rozpoczął na ten temat nadawanie i dzięki swej płynnej funkcjonalności reporterom stacji udostępniono pasma tradycyjnego TVNu. Później poszło z górki. Dziś jest to najpopularniejszy i najbardziej prestiżowy program o tematyce informacyjnej.

Za osiągami młodszego brata poszła Telewizja Publiczna, przemianowując Telewizje Regionalne w TVP Info. Nadawanie rozpoczęto z dniem 6 października 2007 roku. Wprowadzono nowe studio. Stacja miała  fantastyczną bazę reporterską. Konsolidując dawne kanały regionalne mogła w pełni korzystać z działalności placówek terenowych. W porównaniu do TVN24 nieco to ubogie w formie, ale moim skromnym zdaniem w zakresie przekazywanego materiału TVP Info prezentuje się znacznie lepiej. Jest to jedyny kanał informacyjny w Polsce, który ma ustawowy obowiązek spełniania standardu publicznej telewizji zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji. Innymi słowy ? jeśli przymkniemy oko na delikatne naleciałości partyjnego kierownictwa, to jesteśmy w stanie zauważyć telewizję o całkiem niezłym stopniu rzetelności dziennikarskiej.

Najmłodszym z całej trójki jest Polsat News. Rozpoczął nadawanie 7 czerwca 2008 roku. Mówi się, że stworzenie tego rodzaju kanału było niejako obowiązkiem. Pozostali duzi graczy rynku medialnego już ruszyli z kanałami informacyjnymi. Z delikatnym opóźnieniem, ale zawsze, do rodziny słońca dołączył informacyjny prestiż. Polsat News jest jedynym polskim programem, który ma podpisaną stałą współpracę z siecią CNN. Oprócz placówek regionalnych może się także pochwalić kilkoma ośrodkami zagranicznymi.

Co można powiedzieć o jakości? Polskim stacjom informacyjnym niestety daleko do standardów zachodnich. Wynika to z młodego wieku tychże programów, jak i ze specyfiki regionu. TVN24 jest ładnie podany, dobrze zrobiony. Ale brak mu treści, informacji właśnie. Za często skupiają się tam na materiałach ?przyjaznych budżetowo? ? tematów jak najmniej, a już najlepiej żeby pokazywać tylko jeden główny topic przez cały dzień. No i ta maniera reporterów ? skaczące głowy z potokiem nie zawsze przemyślanych sformułowań.

TVP Info jest ubogie wizualnie. Niestety dalej czuje się tu wpływ Telewizji Regionalnej i skostnienie struktur samej TVP. Ratuje ich skrupulatność i ilość informacji. O Polsat News nie jestem w stanie się niestety wypowiedzieć. Nie oglądam tego kanału. Może dlatego, że mam awersję do tej popularnej przaśnej konwencji Polsatu? Do ich lekko jarmarcznej formy przekazu? Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się ? zarobiony jestem.

Co mogę Wam polecić? CNN i BBC. Klasa sama dla siebie. Łapać ten angielski i oglądać ? toż to niedościgniona klasyka profesjonalnego dziennikarstwa.

Gdzie: sieci kablowe

Ile: w zależności od abonamentu

Artykuły podobne