Nadeszła wiosna za oknem słońce ? piękna pogoda – aż chce się spacerować. Jednak wszyscy wiemy, że wiosna jest kapryśną porą roku. Co zrobić kiedy spotka nas nagły wiosenny deszcz ? Oczywiście ? najlepiej schować się pod parasol ! Ale jaki ? No i tu pojawia się problem. Na rynku mamy całą gamę kolorowych parasolek ? przyjrzyjmy się kilku z nim i wybierzmy najlepsze.
Jak kupować parasol ?
Przede wszystkim musimy się zastanowić w jakich sytuacjach będziemy go używać. Parasole składane na pewno będą mniej odporne na wiatr od tych długich ? jednoczęściowych.
Czasza
Kiedy już podejmiemy decyzję jaki parasol wybieramy musimy skupić się na czaszy. Większość parasoli wykonana jest z poliestru. Jak wiadomo poliester poliestrowi nie jest równy. Najwytrzymalsze będą parasole na których metce widnieje magiczne słowo ?pongee? oznacza to że materiał jest wysokiej jakości i wytrzymałości. Musimy pamiętać że najwytrzymalsze czasze są wykonane z teflonu (takiego jakim pokryta jest patelnia).
Stelaż
Najtańsze parasole posiadają stelaże aluminiowe. Jednak bardziej polecane przez producentów są stelaże wykonane z włókna szklanego (fiberglass) lub z włókna węglowego (najdroższe modele). Stelaż zbudowany jest z różnej ilości żeber. Najpopularniejsze stelaże posiadają osiem żeber, jednak coraz więcej producentów stosuje technikę montowania nawet 16 żebrowych stelaży. Są to te najwytrzymalsze i najtrwalsze. Przy wyborze kształtu należy się kierować komfortem przebywania pod parasolem. Najwygodniejsze to te których czasza jest maksymalnie półokrągła ? wtedy nawet kiedy deszczowi towarzyszy silny wiatr nie zmokniemy.
Rączka parasola
Wbrew pozorom to jedno z najważniejszych miejsc w parasolu. To rączka zadecyduje czy silny wiatr porwie nam parasolkę z ręki czy będzie nam niestraszny. Najpopularniejsze i najwygodniejsze są rączki wygięte w kształt litery ?U?, wielu producentów stosuje również rączki tzw. golfowe wygięte w kształcie litery ?L?. Rączka powinna być pokryta również piankową lub gumową powłoką aby się nie ślizgała. Niektóre modele parasolek posiadają również odpowiednik smyczy – którą owijamy wokół ręki co zwiększa komfort ich użycia.
Pokrowiec
Nie jest niezbędny, jeśli jednak parasol go posiada powinien być do niego na stałe zamocowany ? wtedy go na pewno nie zgubimy.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że parasol powinien nam służyć długie lata. Jeśli takiego szukamy na pewno nie znajdziemy go w markecie za 30 ? 40 złotych. Jeżeli chcemy mieć pewność że kupujemy solidny parasol powinniśmy zaufać znanym i cenionym markom takim jak: Pasotti Ombrelli, Knirps czy Chanos. Co prawda kupno takiego parasola wiąże się z większym wydatkiem, ale na pewno posłuży nam on co najmniej kilka lat i co najważniejsze będzie naprawdę wygodny w użyciu kiedy zaskoczy nas deszcz.
###NEWS_VIDEO_1###
Parasol składany City
Największą zaletą tego parasola jest to, że po złożeniu zajmuje mało miejsca. Rozkładany jest automatycznie. Solidny stelaż składający się z 8 aluminiowych żeber chroni nas również przed silnym wiatrem. Posiada ergonomiczny skórzany uchwyt dzięki czemu wygodnie się go trzyma. Jedynym minusem jest dołączony pokrowiec, który po ściągnięciu łatwo zgubić ? niestety w żaden sposób nie jest dopięty do parasolki.
Parasolka długa Gerbera
Długi parasol z automatem. Wyposażony jest w drewniany uchwyt oraz pasek zapinany na rzep. Żebra parasola wykonane są z lekkiego i bardzo wytrzymałego materiału fiberglass ? który jest bardziej wytrzymały niż aluminium. Jest parasolem długim przez co nie jest wygodny w każdej sytuacji.
Parasol Kwadrat
Lekki, wygodny, duży. To nie wszystkie cechy tego kwadratowego parasola. Wykonany jest z wodoszczelnego materiału dzięki czemu nie będzie przeciekał. Wiatr również będzie pod nim niestraszny ? materiał jest wiatroszczelny. Posiada również powłokę chroniącą użytkownika przed promieniami UV.
Zobacz więcej parasoli