Pergole arkadowe – stwórz labirynt tajemniczego ogrodu!

Total
1
Shares

Wszystkie elementy małej architektury ogrodowej, a więc pergole, trejaże, kratki, paliki, podpórki i płotki rabatowe, pozwalają tworzyć malownicze i intymne zakątki, które budują nadzwyczaj urokliwy nastrój w ogrodzie. Zastanawiasz się, w jaki sposób nadać Twojej zieleni intrygujący charakter i jak zaaranżować kameralne, kwiatowe ustronie, które uchroni Ciebie i Twoich gości przed słońcem, wiatrem czy deszczem? Oto garść praktycznych porad ? z pewnością pomogą Ci wykreować cieniste, pełne barw i woni roślin zacisze ? oazę, gdzie skryjesz się przed zgiełkiem i hałasem.

Pergole ogrodowe ? konstrukcja i rola w ogrodzie

Na konstrukcję pergoli składają się zwykle dwie kolumny podpór, które pełnią funkcję słupów podtrzymujących ażurowe zadaszenie. Możesz postawić je w ogrodzie lub przy furtce, samodzielnie albo oprzeć o mur czy dowolną część budynku. Co ciekawe, od dawna wykorzystuje się je także na tarasach i balkonach (tzw. pergole tarasowe) w celu uzyskania zacienionej powierzchni. Na działkach i w ogrodach służą przede wszystkim do wspierania pnączy, tworząc efektowne i oryginalne kompozycje, które sprawiają wrażenie bogatych i rozwiniętych, nawet gdy flora jest jeszcze bardzo młoda i dopiero w fazie rozwoju (np. 2-letnia). Często używa się ich do podtrzymywania roślin sezonowych, których latorośle swobodnie zwisają. Czasem mają zastosowanie czysto praktyczne ? np. oddzielają część gospodarczą działki albo maskują elementy zabudowań lub ogrodu, które nie wykazują szczególnych walorów estetycznych. Cieniste zaułki tworzą przestrzenie pełne spokoju i ciszy, w których możesz wygodnie wypocząć.

Innym rodzajem podpórki dla roślin pnących są trejaże, które wykorzystuje się również jako uzupełnienie właściwej pergoli. To rząd słupów zespolonych na górze belką, na której montuje się krótkie części prostopadłe. Kratki natomiast występują w wariantach z ramą lub bez, opierają się na konstrukcji tzw. kratownicy. Wolno je przytwierdzać do ścian zabudowań, osadzać samodzielnie na fundamentach bądź używać przy skrzyniach, w których rosną rośliny. Mogą też stanowić ogniwo zasilające budowę pergoli, albo stać się elementem altany.

Ustronne altany

Pergole drewniane szczególnie okazale prezentują się przy furtkach i bramach wykonanych z tego samego tworzywa. Zwłaszcza gdy oprzesz o nie barwne rośliny kwitnące, np. pnącą różę. Możesz wykorzystać je też podczas tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji altan, złożonych na ogół z czterech słupów, obudowanych z jednej strony. Zwykle w środku montuje się ławkę, czasem razem z małym stolikiem ? wszystko wykonane z drewna ? żeby zachować jednolity styl wystroju. Jeśli preferujesz nieco trwalsze materiały, wybierz pergolę metalową, pamiętaj tylko, by pozostałe części wyposażenia również opierały się na tym surowcu. Altana to fantastyczny pomysł na kolejny rodzaj ustronia w ogrodzie, pod warunkiem jednak że dysponujesz większą przestrzenią do zagospodarowania. Budowla świetnie eksponuje duże kwiatostany, a także pnące winogrona, których zapachem i smakiem będziesz delektował się w czasie pierwszych, jesiennych wieczorów.

Pielęgnacja i konserwacja pergoli

Pergole drewniane (choć metalowe także) muszą wykazać się stosowaną wytrzymałością w stosunku do wagi podtrzymywanych pnączy (ciężar może zwiększyć się np. po deszczu). Części wykonane z drzewa powinieneś solidnie zaimpregnować ? i to zanim zaczniesz tworzyć konstrukcję w ogrodzie (zaleca się konserwację metodą ciśnieniową). Decydując się na metal ? zwróć uwagę, by został on wytworzony z nierdzewnego stopu albo ocynkowany. Gdyby nie zabezpieczono go w ten sposób, powlecz elementy metalowe powłoką antykorozyjną. Późną jesienią lub wczesną zimą, gdy wszystkie liście opadną, pamiętaj o kontroli stanu konstrukcji i, w razie potrzeby, zastosuj ponowne zabiegi ochronne przewidziane dla pergoli ogrodowych. Drewniane fragmenty, których nie poddałeś technice ciśnieniowej, musisz powlec specjalnym impregnatem, dostępnym w wielu marketach ogrodniczych.

Być może budowa i konserwacja pergoli uszczknie Ci nieco wolnego czasu, ale za to później zyskasz bezcenne chwile ciszy i spokoju w zakątkach, w których oddasz się swobodnej kontemplacji piękna natury.

Artykuły podobne