Rodzaje kominków

Total
0
Shares

W dzisiejszych czasach w domach mieszkalnych nierzadko spotyka się kominki. Pełnią one oczywiście funkcję ogrzewania pomieszczeń, jednak nie tylko. Dla wielu ludzi rola kominka, na przykład w salonie, jest głównie estetyczna. Jest wiele pomieszczeń, którym kominki dodają jedynego w swoim rodzaju i niepowtarzalnego uroku.

Istnieje kilka rodzajów kominków. Kominki z paleniskiem otwartym zwykle używane są przede wszystkim ze względu na walory estetyczne. Przyczyną jest niewątpliwie fakt, iż ten rodzaj kominka nie jest skuteczny w kwestii ogrzewania. Ciepło pochodzi wówczas głównie z promieniowania, więc w dużej mierze jego ilość zależy od ukształtowania komory spalania.

Kominek może być oczywiście także zamknięty. Ogrzewanie pomieszczeń jest wówczas znacznie efektywniejsze. Każdy, kto posiada kominek z paleniskiem otwartym, ma możliwość zmodyfikowania go na zamknięty bez konieczności przebudowy całej konstrukcji. Umożliwiają nam to kasety kominkowe, wkładane do komory spalania. Niektóre firmy zajmują się wykonywaniem zamówień kaset kominkowych, w celu najlepszej optymalizacji ogrzewania dla danych pomieszczeń. Istnieje możliwość wyposażenia kasety w wentylator zwiększający przepływ powietrza, dzięki czemu możemy rozprowadzić ciepłe powietrze do innych pomieszczeń (o ile można zainstalować rury wewnątrz kominka).

Kolejnym dość popularnym rozwiązaniem są wkłady kominkowe. Mogą współdziałać z wodnym systemem ogrzewania (mowa wtedy o wkładzie z płaszczem wodnym) lub rozprowadzać ciepło drogą powietrzną. W tym ostatnim przypadku istnieje kilka sposobów, między innymi zwykłe ogrzewanie pokoju, w którym stoi kominek. Jeśli chodzi o ocieplanie innych pomieszczeń, najbardziej popularny jest sposób nadmuchowy oraz grawitacyjny.

Należy pamiętać także o tym, że kominek może być jedynym źródłem ciepła w domu tylko wtedy, gdy jest połączony z instalacją grzewczą, taką jak dystrybucja gorącego powietrza do innych pomieszczeń. W przeciwnym wypadku dom musi być wyposażony w inne urządzenia grzewcze, na przykład kocioł, pompę ciepła czy grzejniki elektryczne.

Artykuły podobne