Udręka subiektywizmu

Total
0
Shares

Mówi się, że łatwo radzić innym, a trudniej samemu podejmować decyzje. Patrząc na to z psychologicznego punktu widzenia, nie sposób się z tym nie zgodzić. Kiedy radzimy, patrzymy na sytuację obiektywnie, ponieważ nie dotyczy nas ona bezpośrednio i zachowujemy odpowiedni dystans. Kiedy jednak stajemy przed samodzielnym wyborem, okazuje się, że nic nie jest już takie łatwe, bo decyzja wpłynie na naszą przyszłość, a przy okazji często zmusza nas do refleksji nad życiem i własnymi uczuciami. W grę wchodzi subiektywizm, który z kolei wywołuje strach ? ?co, jeśli podejmę złą decyzję??

?Ja? ? moje ego

Kiedy uświadamiamy sobie, że to od nas zależy nasza przyszłość (a często także przyszłość innych ludzi), możemy poczuć się sparaliżowani. Każda droga wydaje się być niewłaściwa, a nawet jeśli jest w porządku, i tak przecież mogą pojawić się na niej jakieś przeciwności. Obiektywizm, którego używamy radząc innym, zamienia się w subiektywne myślenie, które sprawia, że zamykamy się w środku i rozpoczynamy dogłębną analizę. Czasem tak jest lepiej, ponieważ dzięki temu możemy przemyśleć różne możliwości postępowania. Z drugiej jednak strony ciągłe analizowanie sprawia, że w ogóle nie podejmujemy żadnych wyborów, bo przecież każda ścieżka ma plusy i minusy. Dopiero uświadomienie sobie, że idealnej drogi nie ma, pozwala nam pójść do przodu, jednak na naszej drodze mogą pojawić się jeszcze inne przeszkody.

?Ja? ? moje uczucia

Z ego silnie łączy się sfera uczuć. Większość z nas boi się zranienia i wolimy nie robić nic, byle się tylko na nie nie narazić. Uczucia, choć są przypisane do naszego gatunku tak, jak inteligencja, często zwyczajnie nas blokują. Z drugiej strony, mogą też sprawić, że będziemy działać pochopnie, bez przeanalizowania jakiejkolwiek drogi rozwoju wypadków. Problem leży w tym, że przez uczucia możemy podejmować decyzje albo zbyt wolno, albo za szybko.

Niestety, ani ego, ani uczucia nie mogą być wyłączone, dlatego kiedy w grę wchodzi podejmowanie decyzji, warto włączyć je w cały proces wyboru. Skoro to one nas tworzą, niech się na coś przydadzą!

Artykuły podobne

Kawa dla opornych

Jeśli masz znajomego, który stroni od kawy, lecz chciałbyś aby kiedyś poczęstował Cię aromatyczną, doskonale przyrządzoną małą czarną, podaruj mu ten kubek.
Zobacz więcej ...

Neuroshima hex

Rozegranie partyjki gry planszowej ze znajomymi może być świetnym sposobem na spędzanie jesiennych wieczorów. Jaką pozycję wybrać jeśli zależy nam na rozgrywce bardziej ambitnej niż warcaby i mniej ogranej niż…
Zobacz więcej ...