Uroda: odpowiadamy na pytania o krem na dzień

Total
0
Shares

Wybór kremu w dżungli produktów do twarzy, które pojawiają się na rynku nie jest prosty: bio, nawilżające, przeciwzmarszczkowe, rozświetlające – który z nich wybrać? Pytanie o to jak właściwe zadbać o cerę latem to prawdziwa łamigłówka. Warto obalić kilka błędnych tez, dlatego nasz ekspert, kosmetyczka Kasia Skrzypek z Gabinetu Urody Santé odpowiada na pytania by pomóc Wam dobrać krem na dzień, którego faktycznie potrzeba Waszej skórze.

Krem na dzień powinien być nawilżający

Prawda. Pierwszą funkcją kremu na dzień jest zapobieganie odwodnieniu skóry. Skóra produkuje wodę, która nieustannie z niej wyparowuje lub oddaje jąw postaci potu. Zadaniem kremu jest pomóc w utrzymaniu wody w epidermie, żeby skóra wyglądała na jędrną i nawilżoną. Lepiej nawilżona skóra lepiej broni się przeciwko utleniaczom, czyli wodnym rodnikom, zanieczyszczeniu środowiska i promieniom UV. Mając to na uwadze, możemy wybierać krem zupełnie według własnych upodobań: czy ma ładny zapach, daje komfort nakładania? Sprawdzamy czy łatwo się rozsmarowuje, szybko wnika w skórę, czy jej nie ściąga ani zbytnio nie nabłyszcza, nie klei się? W zależności od tego, czego oczekujemy, nasz krem powinien zawierać różne aktywne składniki: przeciwutleniacze, filtry UV, składniki aktywnie działające przeciw zanieczyszczeniom powietrza.

Lepiej zacząć jak najwcześniej

Prawda. Począwszy od okresu dojrzewania, skóra zaczyna mieć problemy. Może być tłusta lub podrażniona. W tym wypadku warto stosować specyficzny krem na dzień ze składnikami redukującymi widzialnie sebum, przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Jeśli w okresie dorastania nie ma problemów ze skórą, nie ma potrzeby nakładania kremu na dzień. Około 18-20 roku życia skóra staje się bardziej sucha i trzeba ją nawilżać każdego ranka. Im lepiej nawilżone będą grubsze warstwy skóry tym lepiej skóra obrani się przeciw szkodliwym czynnikom zewnętrznym.

Odżywczy krem na dzień i krem nawilżający to to samo?

Prawda i fałsz. Krem odżywczy nawilży skórę, ale nawilżający niekoniecznie ją odżywi. Nie każdy krem nawilżający jest odżywczy. Kremy odżywcze są bogatsze w składniki niż zwykłe kremy nawilżające i zazwyczaj są dedykowane bardziej dla skóry suchej. Kremy zmiękczające przyniosą skórze komfort, sprawią, że będzie bardziej sprężysta. Z ważniejszych składników w takich kremach powinniśmy znaleźć witaminy i kwasy omega 3.

Matujący krem na dzień ma efekt brązujący?

Fałsz. Krem matujący przeznaczony jest do skóry tłustej, która ma tendencję do błyszczenia się, czyli przetłuszczania w ciągu dnia. Kremy matujące zawierają składniki, których działanie w skrócie można określić jako działanie mikro-gąbek, które zbierają nadmiar produkowanego sebum i w efekcie utrzymują skórę matową. Niektóre oligo-elementy jak cynk i miedź będą w dłuższej perspektywie działać jak regulatory sebum.

Skóra normalna i mieszana może używać obojętnie jakiego kremu na dzień.

Prawda i fałsz. Skóra normalna bez szczególnych problemów potrzebuje kremu o konsystencji półpłynnej i lekkiej. Zbyt tłuste kremy będą ją podrażniać. Skóra mieszana natomiast, czyli sucha w jednych miejscach (policzki, okolice oczu)i tłusta w innych (linia czoło, nos, broda) wymaga stosowania kremów do skóry mieszanej, które zaspokajają obydwie strefy. Dobrą alternatywą jest też używanie dwóch typów kremów: jeden do skóry suchej , drugi do skóry tłustej.

Do strefy około oczu można używać kremu pod oczy o właściwościach napinających i bardziej nawilżających niż zwyczajowy krem na dzień. To rozwiązanie idealne dla skóry, która traci na elastyczności.

Mam tłustą skórę, muszę używać kremu matującego.

Prawda. Kremy nazywane jako ?matujące? albo ?regulatory sebum ? pasują idealnie do skóry tłustej, która w wyniku nadmiaru serum błyszczy się. Możemy tez ewentualnie wybierać miedzy kramami do cery tłustej. Są bardziej płynne i mają też właściwości antywypryskowe: ograniczają błyszczenie się twarzy, a jednocześnie hamują powstawanie zaskórników i wyprysków.

Mam skórę suchą ? wybieram krem do skóry suchej.

Prawda. Możesz też wybrać lekki krem do skóry normalnej lub mieszanej. Raczej unikajmy kremów zbyt tłustych, które mogą spowodować podrażnienia. Jeśli masz bardzo wrażliwą lub atopową skórę, skonsultuj się z dermatologiem. Lepiej będzie zastosować dermoksmetyk np. na bazie mocznika, który doskonal dogłębnie ją nawilży.

Mam trądzik, unikam kremowania skóry w ciągu dnia.

Fałsz. Problem wyprysków nie powinien powstrzymywać Cię przed stosowaniem kremu nawilżającego. Jeśli masz ich niewiele, zastosuj na nie krem wysuszający na wypryski. Takie preparaty zawierają aktywne składniki jak amidy kwasu nikotynowego, pochodne witaminy PP lub też cynk, które działają przeciwzapalnie. Gdzie ich szukać ? W aptekach znajdziesz sporo kremów z linii dla skóry ze skłonnością do trądziku. Na kosmetykach w marketach i innych sklepach niespecjalistycznych szukaj kremów z oznaczeniami ?cera z niedoskonałościami skóry?, ?cera tłusta?, ?rozszerzone pory?. Jeśli wypryski utrzymują się długo, nie zwlekaj i skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetyczką, która poleci ci krem leczniczy do stosowania na noc. W dalszym ciągu jednak nie rezygnuj z nawilżania skóry w ciągu dnia.

Warto regularnie zmieniać krem na dzień.

Prawda i fałsz. Jeśli masz młodą, bezproblemowa skórę i masz sprawdzony krem, który ją dobrze nawilża, nie ma podstaw by go zmieniać.

Natomiast, jeśli używasz kremu nawilżającego, który zawiera składniki przeciwzmarszczkowe, napinające, przeciw przebarwieniom lub inne można warto zmieniać krem i jego skład co 3-4 miesiące. Unikniemy wtedy zbytniego przyzwyczajania skóry do jednego typu kremu zmieniając jednocześnie aktywne składniki w zależności od potrzeb (pora roku, zmęczenie, stres, ciąża).

Papierosy nie mają wpływu na moja cerę.

Fałsz. Nikotyna zmienia wygląd, a zwłaszcza odcień cery i wpływa na mikrocyrkulację. Brak przeciwutleniaczy w skórze będzie prowadził do fotostarzenia się skóry. W konsekwencji palacze będą mieli skórę szarą, matową, szorstką i zgrubiałą. Koniecznością jest zatem krem z witaminą C i/lub kwasem owocowym, które rozświetlą cerę. Kwasy owocowe dają efekt peelingujący i nawilżają skórę bez obciążania jej. Wiatmina C jest naturalnym przeciwutleniaczem i stymuluje mikrokrążenie.

Jestem zmęczona i zestresowana, rozświetlę moją skórę kremem na dzień?

Prawda. Idealnym kremem w przypadku stresu i zmęczenia będzie lekka emulsja zawierająca witaminy (C, A, E)i przeciwutleniacze, jak np.selen, które walczą ze starzeniem się komórek skóry. Jeśli zmęczeniu skóry towarzyszy także powstawanie ?worków? pod oczami , warto wybierać kremy bardziej drenujące jak serum pod oczy, które pobudzają krążenie, ponieważ bogate są we flawonoidy i naturalne przeciwutleniacze zawarte np.w pestkach winogron.

Pracuję na zewnątrz, potrzebuję kremu z filtrem.

Prawda. Jeśli pracujesz na słońcu, niezależnie od jego natężenia koniecznie stosuj krem z filtrem, aby zahamować proces fotostarzenia się skóry. Także jeśli jeździsz samochodem. Badania pokazały, że skóra taksówkarzy starzej się szybciej, tam gdzie jest ona wystawiona na działanie słońca, czyli na ich skórze widać było asymetryczne zmiany. Używaj min. 30 ? krotnej ochrony przeciw promieniom, a w przypadku dużego nasłonecznienia 50- krotnego filtru UV. Aplikuj krem co 5-6 godzin. W wyniku pocenia się kremy z filtrem przestają działać, dlatego w przypadku dłuższego przebywania na słońcu warto sięgnąć po bardziej zaawansowane preparaty, których filtry słoneczne uwalniają się w ciągu całego dnia.

W zależności od wieku wybieramy inne składniki przeciwzmarszczkowe.

Prawda. Krem na dzień na bazie witaminy C możemy wybrać dopiero mając na koncie 30-stkę. Od 40 roku życia możemy sięgać po kremy, które zawierają kwasy owocowe, bo dają efekt złuszczający, który rozświetla skórę. Kremy z retinolem, witaminą A będą także dobre, bo stymulują funkcje odnowy komórkowej. Do skóry dojrzałej można używać kremów z kwasem hialuronowym, który ma duże właściwości ujędrniające i nawilżające.

Istnieją sztuczki w stosowaniu kremów na dzień.

Prawda. Przed zastosowaniem kremów na dzień możemy zastosować masaż twarzy, który stymuluje komórki skóry i złagodzi widoczne efekty starzenia. Nanosimy dawkę kremu wielkości i orzecha na oczyszczoną i osuszoną skórę, masując delikatnie w kierunku od środka twarzy na zewnątrz. Nie zapominamy o nawilżeniu skóry szyi? strefy bardzo często zaniedbywanej w codziennej pielęgnacji. W tym celu masujemy od brody w kierunku dolnych partii szyi. Jako bazę pod makijaż możemy użyć lekkiej emulsji. Zbyt ciężki krem spowoduje, ze makijaż spłynie.

Bądź sceptyczna jeśli chodzi o skład kremu.

Fałsz. Możesz być nieufna wobec podawanego składu kremu, ale warto zdawać sobie sprawę, że skład kosmetyków jest ściśle kontrolowany. Organizacje jak np. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Akademii Medycznej w Wrocławiu to tylko przykłady instytucji, które zajmują się kontrolą i badaniami oraz nadzorują składniki dodwane do kremów. Koncerny farmaceutyczne są podawane ścisłej kontroli, zarówno jeśli chodzi o stosowane substancje aktywne jak inne dodatki. Każdy efekt uboczny stosowanie kosmetyków jest znany, w przypadku wątpliwości ogranicza się dystrybucję kosmetyku.

Artykuły podobne