Wakacje 2014, czyli najczęściej wybierane miejsca

Total
0
Shares

W końcu doczekaliśmy się upragnionych wakacji! Lato, słońce, plaża, góry, czyli wszystko to, o czym marzyliśmy przez cały rok, są już dla nas na wyciągnięcie ręki. Wakacje to doskonały czas, aby wypocząć, zrelaksować się, nabrać pięknej opalenizny oraz wiatru we włosy. Pamiętajmy, aby podczas wakacji nie siedzieć w domu. Zaplanujmy sobie letni wyjazd albo rodzinną wycieczkę, chociażby nawet na niedługi okres czasu. Obecnie rozmaite biura podróży proponują nam bardzo atrakcyjne oferty zagranicznych podróży, na które możemy sobie pozwolić. Tym bardziej, że przecież odkładaliśmy przez cały rok pieniądze do skarbonki na nasz wymarzony urlop! Specjalnie dla Was przygotowałam TOP 8 najczęściej odwiedzanych miejsc podczas wakacji.

1. GRECJA

Grecja to kraj ukochany przez mitologicznych bogów, poetów, a zarazem kolebka cywilizacji i kultury europejskiej. Stolica ? Ateny przyciąga turystów Akropolem i starożytną dzielnicą Plaką. Wszystko, co naturalnie powstało w Grecji ma swoje uzasadnienie w mitologii. Poezja, muzyka, teatr, medycyna, filozofia? tu właśnie stawiały swoje pierwsze kroki i tu miały swoich wybitnych przedstawicieli. Miejsce konfliktu trojańskiego i podróży Odyseusza jest najbardziej popularnym kierunkiem wśród turystów z całego świata. Jedni wybierają  kontynent, inni wyspy (Rodos, Zakynthos, Kreta). Taka różnorodność pozwala na dowolny wybór wakacyjnych atrakcji. Grecja ma ich niezliczoną ilość. Grecja zdominowana jest przez typowy klimat śródziemnomorski, z łagodnymi zimami i gorącymi suchymi latami. Temperatura powietrza między czerwcem a wrześniem to ok. 25 – 28 stopni C. Grecja pełna jest sklepików oferujących różnorodne pamiątki z danego regionu. Warto zakupić wyroby z drzewa oliwnego, skóry (np. ręcznie robione sandały), futra, komboloje (zabawka Greków, która jest symbolem ironii wobec najeźdźców tureckich, dla których komboloje były różańcem). Bardzo dobrą pamiątką są wyroby rękodzielnicze ludowe, takie jak: hafty, garnki czy koronki. Dodatkowo, można przywieźć charakterystyczny dla Grecji alkohol jak wino, czy ouzo z liczbą 12 na czerwonej nalepce (takie jest najlepsze).

Grecja

2. EGIPT

Egipt to przede wszystkim egipskie piramidy w ich monumentalnej okazałości. Ta atrakcja należy wciąż do żelaznego repertuaru każdego zapalonego turysty. Egipt to nie tylko imponujące budowle starożytności i cuda antycznego świata, to również ciepłe morze, świetna baza hotelowa, oraz możliwość nurkowania na atrakcyjnych rafach koralowych. Jednym słowem, kraj ten oferuje odwiedzającym wszystko, czego potrzeba, aby doskonale i aktywnie wypocząć. Oryginalna i stosunkowo pikantna, przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią sobie różnorodność smaków i wakacje bez tradycyjnego schabowego z ziemniakami. Z powodzeniem zastąpić go może szisz-kebab, czyli grillowanie baranie mięso z dodatkiem wątróbki i cebuli lub kebab halla ? pożywny barani gulasz okraszony ziarnami kminu. Do tego tabula, czyli rodzaj sałatki z kaszy kus-kus, doprawionej aromatycznymi ziołami. Miejscowi kucharze najchętniej dodają do potraw kminek, kurkumę, kolendrę, imbir, sezam, goździki, pietruszkę i miętę. Serwowane w Egipcie warzywne przekąski niewiele mają wspólnego z ich europejskimi odpowiednikami. Smażone marynowane bakłażany wchodzą w skład sałatki batingan. Bisara natomiast to rodzaj fasolowej pasty, przyprawionej czosnkiem i podsmażaną cebulą. Ciecierzyca jest podstawą aromatycznego, pożywnego humusu. Nieco bardziej zbliżona do europejskiej kuchni jest sałatka tomaten, czyli pokrojone pomidory w zalewie z czosnku i ziół.

Egipt

3. CHORWACJA

Chorwacja to kraina tysiąca wysp położonych malowniczo wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku. Oprócz gór, plantacji latorośli i gajów oliwnych, Chorwacja proponuje także krystaliczne morze i przyjazny ciepły klimat, sprzyjający dobremu wypoczynkowi. Doskonała kuchnia chorwacka z owocami morza, wyśmienitym dalmatyńskim winem i rakiją umili urokliwe ciepłe wieczory przy regionalnej muzyce. Na terenie Chorwacji miesza się wiele kultur: słowiańska, zachodnioeuropejska jak i śródziemnomorska, można tu więc odnaleźć elementy charakterystyczne dla wielu nacji. Ze względu na to, że Chorwacja jest dość młodym krajem wpływy innych krajów są niezwykle znaczące dla jej kultury, która stanowi ciekawą mieszankę. Do najpopularniejszych pamiątek z Chorwacji należą wyroby złotnicze i wszelkiego rodzaju ozdoby. Najbardziej znana jest morčić, czyli głowa w turbanie, którą przypina się do łańcuszka. Oprócz tego warto kupić jedwabny krawat albo zwyczajnie tradycyjne spożywcze wyroby charakterystyczne dla Chorwacji, czyli trufle, wina, grappę, śliwowicę, oliwę z oliwek lub ser z wyspy Pag.

Chorwacja

4. TURCJA

Turcja to kraj wyrazistych kontrastów. Wpływy europejskie i azjatyckie, zabytki antyczne oraz pochodzące z czasów osmańskiego imperium, mieszają się tu i przeplatają oferując odwiedzającym wyjątkowo atrakcyjny koktajl wrażeń. Cztery morza, które otaczają kraj to także gwarancja udanego letniego wypoczynku z sowitą dawką wybornego plażowania i wszelkich atrakcji, których należy spodziewać się po dobrej klasy kurortach. Turcja ma klimat dość zróżnicowany. W regionie Morza Marmara oraz wybrzeży Mórz Egejskiego i Śródziemnego, panuje jako śródziemnomorski z gorącymi latami i łagodnymi zimami. Podobnie jest nad Morzem czarnym, choć latem nie jest tu tak upalnie. Natomiast w regionie środkowej i wschodniej Anatolii lata są bardzo suche i upalne, a zimy chłodne. Udając się do Turcji należy mieć na uwadze iż jej mieszkańcy w dużej części są muzułmanami, dlatego należy szanować ich zwyczaje ? min. ostrożnie obchodzić się z alkoholem. Warto pamiętać również o panującym w Turcji zwyczaju dawania bakszyszu ? napiwku – nie jest on obowiązkowy, niemniej jest to w dobrym tonie. Dobrze jest pamiętać o tym, że warto jest się targować.

Turcja

5. WŁOCHY

Włochy kojarzą się głównie ze spaghetti, pizzą, włoskim głośnym stylem bycia, Erosem Ramazzottim, Romeo i Julią, Watykanem i toskańskim niebem. Oprócz tego to miejsce, gdzie zaraz po Grecji narodziła się wielka cywilizacja, rozwinęła kultura i nauka. Wielu naszych rodaków w XVI – XVIII w. podróżowało do Rzymu czy Padwy, aby zdobyć odpowiednie wykształcenie. Wręcz było to w dobrym tonie. Włochy to także wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy. Krystalicznie czysta woda, zatoki (chociażby Kalabrii) z szerokimi piaszczystymi plażami, malownicze urwiska skalne wpadające do błękitnych wód Morza Tyrreńskiego, a w głębi lądu wzniesienia pogórza apenińskiego ze szczytami Sila na północy i Aspromonte na południu, wśród których znajdziemy nieduże senne miasteczka, gdzie życie płynie powoli i idealnie charakteryzuje włoski nastrój. Włochy to także góry, które są dużym atutem tego kraju. Zimą w Alpy i Dolomity zjeżdżają miłośnicy białego szaleństwa. Włosi są już na to przygotowani i dbają o dobrą jakość usług. Z każdego regionu Włoch można przywieźć charakterystyczną pamiątkę. I tak na przykład z Wenecji będzie to maska wenecka, którą zakłada się podczas karnawału, kolorowe szkło czy koronki, a z Rawenny wyroby ceramiczne. Tradycyjną pamiątką jest oczywiście butelka jednego z dobrych włoskich win lub innego alkoholu, jak likier cytrusowy Limoncchino. Do tego warto przywieźć włoskie antyki lub biżuterię.

Włochy

6. TUNEZJA

Tunezja to kraj, gdzie warto wybrać się w poszukiwaniu słońca, ciepłego morza i niezwykłych wrażeń o każdej porze roku. To miejsce oferuje turystom nie tylko piękne plaże, pustynię, wielbłądy i ekscytujące wycieczki na quadach. To także wspaniała kultura, zabytki, ruiny antycznych miast, rzymskie mozaiki oraz akwedukty. Bogata historia i oryginalna kuchnia w otoczeniu bujnej śródziemnomorskiej roślinności to wszystko, czego potrzeba by wypocząć w kraju egzotycznym, choć znajdującym się niemalże na wyciągnięcie dłoni. Tunezja jest najbardziej liberalnym z krajów arabskich, świadczą o tym między innymi rozbudowane prawa kobiet. Jest to jednak kraj muzułmański, w którym spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Niewskazane jest również spożywanie posiłków, napojów w ciągu dnia podczas ramadanu. W miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów oraz w miejscach o charakterze publicznym noszenie przez kobiety zbyt swobodnych strojów nie jest mile widziane.

Tunezja

7. KENIA

Kenia zawsze jest dobrym miejscem na wypoczynek, bez względu na to czy pragnie się bezpośredniego zetknięcia z afrykańską egzotyką, obejrzenia żyjących na wolności słoni i hipopotamów podczas safari, czy też po prostu chce się spędzić wakacje wśród delfinów na rajskiej plaży. Ten niezwykły kraj oferuje przyjezdnym magiczne piękno i odmienność Afryki, a także wysokiej klasy bazę turystyczną oraz łagodny klimat. Fascynująca wyprawa do Wybrzeży Oceanu Indyjskiego i w głąb kenijskiego lądu z pewnością pozostanie w pamięci na długie lata, m.in. dzięki wspaniałym zdjęciom, na których nawet amator zdoła utrwalić wyjątkowe bogactwo miejscowej przyrody. Kenia to głównie przebogata flora i fauna, stanowiąca największą atrakcję turystyczną, z nieprzebraną ilością dzikich zwierząt żyjących na wolności, wspaniałe afrykańskie pejzaże oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna. Okolice Mombasy są rajem dla pragnących spędzić wakacje nad ciepłym oceanem, w egzotycznej scenerii palm i pośród przebogatej roślinności tropikalnej. Wody oceanu wraz z odpływem uciekają 200 ? 300 m od brzegu, po czym wraz z przypływem wracają. Różnice poziomu wody sięgają trzech metrów. Podczas odpływu wyłaniają się ogromne połacie dna, szybko rozgrzewane przez stojące niemal pionowo w górze słońce. Po przypływie woda osiąga temperaturę ponad 30°C. Na nizinie nadmorskiej występuje przede wszystkim roślinność sawannowo – leśna, zaś we wnętrzu kraju – stepy lub suche sawanny, a na wschodzie od Jeziora Turkana – roślinność półpustynna i pustynna. Południowo – zachodnią część kraju zdominowały wilgotne sawanny. Na obszarach wznoszących się na wysokości ok. 2000 ? 3000 m natkniemy się na wiecznie zielone lasy, a w najwyższych piętrach gór – zarośla i roślinność alpejską.

Kenia

8. TAJLANDIA

Tajlandia posiada urok niemalże magnetyczny, a jego esencję stanowi wiele elementów miejscowej kultury, klimatu i geografii, tworzących jedyny w swoim rodzaju koktajl atrakcji. W pamięci większości turystów pozostaną złociste, pełne smukłych palm plaże, złote posążki Buddy, mnisi pogrążeni w mistycznej medytacji, tropikalne lasy, ruchliwe i pełne życia bazary oraz uśmiechnięci mieszkańcy. Tym ostatnim szczególnie zależy na zadowoleniu zjeżdżających tu z całego świata gości, gdyż turystyka jest jednym z najważniejszych źródeł ich utrzymania. O infrastrukturę wypoczynkowo – rozrywkową nie trzeba się martwić ? ogólnie dostępne są hotele i pensjonaty różnych kategorii, restauracje oraz biura podróży. Tajlandia jest krajem egzotycznym, różnorodnym, a także stosunkowo niedrogim, z łatwością więc spełni indywidualne wymagania przyjezdnych, dostarczając im wspaniałych wrażeń na długie zimowe miesiące. Miejscowa kuchnia łączy w sobie najlepsze tradycje kulinarne Indii oraz Chin, utrzymując jednocześnie swój własny niepowtarzalny styl. Delektując się tajskimi potrawami warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących dokładnego mycia zakupionych na targach owoców. Na początku pobytu lepiej też unikać wszelkich surowych specjałów, by organizm zdążył zaadaptować się w odmiennej strefie czasowej i klimacie. Odwiedzając Tajlandię nie sposób nie zrobić pamiątkowych zakupów. Na targach nabyć można za bezcen piękną biżuterię, szlachetne kamienie, antyki, jedwab oraz rzeźby wykonane ze szlachetnych gatunków drewna. Tematem wielu wyrobów artystycznych jest tradycyjny sposób życia Tajów oraz bogata fauna i flora ich ojczyzny. Często spotykane są posążki kobiet plemiona Karen z metalowymi obręczami na szyi oraz figurki kobiet Sawasdee. Inne popularne pamiątki to posążki słoni a także kotów, przedstawionych w różnych pozycjach i rozmiarach. Na rzeźbiarstwo duży wpływ ma buddyzm. Choć popyt na figurki Buddy jest ogromny, z Tajlandii nie wolno wywozić posążków większych niż 20 cm. Przy zakupie wyrobów ze złota na targach należy pamiętać, że nie zawsze posiada ono gwarancję jakości, a przedstawione certyfikaty mogą być nieprawdziwe. Informację o sklepach ze złotem można zdobyć w hotelowych recepcjach.

Tajlandia

Tekst powstał dzięki opisom, inspiracjom oraz fotografiom zaczerpniętym ze strony: rainbowtours.pl. 

Artykuły podobne

Ciepłe serducho

Nie znam osoby, która lubi położyć się w nienagrzanym jeszcze ciepłem ciała łóżku. Wychłodzona pościel, zmęczenie po dniu pracy sprawiają, że można skonać z zimna! Owinięcie się kołdrą niczym dżdżownica…
Zobacz więcej ...