Wybieramy bezpieczną zabawkę dla dziecka. Co oznacza symbol CE na zabawkach?

Total
0
Shares

Często mamy pomysły na prezent dla dziecka. Większość z tych pomysłów to oczywiście zabawki. Kupuje je każdy, bo każdy zna jakieś dziecko które chce uszczęśliwić. Jak wiadomo maluchy uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawki. Zadanie współczesnej zabawki to nie tylko zajęcie czasu dziecka, coraz więcej zabawek przy okazji bawi i uczy oraz rozwija zmysły malucha. Wybierając zabawkę najczęściej kierujemy się wyglądem i ceną a zapominamy o najważniejszym czyli o bezpieczeństwie. Postanowiłem napisać o paru ważnych czynnikach które pomogą Wam przy wyborze bezpiecznej zabawki dla malucha.

Sprawdź materiał

Zabawki wykonane są z najróżniejszych materiałów. Materiał z jakiego wykonane są zabawki najistotniejszy jest przy wyborze prezentu dla niemowląt i najmłodszych dzieci.  Maluszki często bowiem biorą zabawki do ust. Najważniejsze jest sprawdzenie czy zabawka nie ma małych ruchomych elementów oraz czy nie jest pokryta toksyczną farbą. Kontakt z taką substancją może doprowadzić do zatrucia dziecka. Bezpieczne materiały nie tylko nie zatrują niemowlaka, ale również są hipoalergiczne i łatwo utrzymać ich czystość. Można je myć, a niektóre materiały same w sobie nie pozwalają na rozwijanie się na nich bakterii.

Klocki dla malucha, żródło:strefabiznesu.gazetalubuska.pl

Etykieta się liczy

 Kupując zabawki trzeba zwrócić uwagę na to czy producent dołączył do nich etykietę z podstawowymi informacjami. Nie zrywajmy jej również, ponieważ posiada ważne dla rodziców informacje. Jakie informacje znajdują się na etykiecie?  Na etykiecie zawsze dołączona jest informacja o małych elementach którymi dziecko może się zadławić oraz o innych niebezpieczeństwach które wynikają z użytkowania zabawki. Informacja o atestach i ostrzeżenia. Nazwa i adres producenta i/lub importera, informacja o przeznaczenia zabawki (grupa wiekowa dzieci np. 0-3), oznaczenie spełniania norm europejskich. 

Szmacianki izabawki materiałowe dla dzieci, źródło : 2.bp.blogspot.com

Instrukcja obsługi ? najpierw sprawdź sam 

 Na rynku pojawia się coraz więcej zabawek interaktywnych, które mają za zadanie stymulować rozwój dziecka. Kupując tego typu zabawki musimy pamiętać o tym, aby zanim obdarujemy nimi dziecko najpierw chwilę samemu pobawić się takim sprzętem oraz dokładnie przeczytać instrukcje obsługi dołączoną do produktu. Zawarte tam informacje dotyczą funkcji wykonywanych przez daną zabawkę, sposobu ich uruchamiania, typu zasilania oraz rodzaju i ilości baterii. Zapoznanie się z treścią instrukcji zapewni wygodną i bezpieczną zabawę.

 Warsztat dla chłopca, źródło: marwikas.nazwa.pl

Co oznacza CE na zabawkach?

 Bezpieczeństwo produkowanych oraz importowanych zabawek regulowane jest przez prawo. Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich (Nr 88/378/EEC) określa ściśle sprecyzowane normy prawne, które potwierdza specjalny certyfikat.  Dotyczą one zabawek dla maluchów poniżej 14 roku życia. Jeżeli na zabawce znajduję się oznaczenie CE to mamy pewność że produkt spełnia wszystkie przepisy bezpieczeństwa – wytrzymałości mechanicznej, konstrukcji, palności i braku substancji toksycznych zawartych w materiałach. Przepisy prawne są szczególnie egzekwowane w przypadku zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej trzech lat ? grzechotek, gryzaków, zabawek piszczących, itp. Przechodzą one badania w laboratoriach pod kątem obecności substancji toksycznych zawartych w farbach lub barwnikach.  W Polsce wielu producentów dodatkowo wspomaga się rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka.  

Poznaj opinie innych rodziców

Przed zakupem zabawek szczególnie tych droższych warto usiąść na chwilę przy komputerze i przejrzeć różne fora na których rodzice piszą co warto kupić dziecku. Pomocne są też portale które pomagają wyszukać prezent dla dziecka. Często pod produktem są opinie na jego temat dzięki temu kupimy udany i przede wszystkim bezpieczny prezent.

Kupując prezent dla dziecka pamiętajmy o najważniejszym czyli o zdrowym rozsądku. W końcu zdrowie naszych maluchów jest dla nas najważniejsze. 

Artykuły podobne