pokój do nauki

Pokój do nauki, który zachęci do zdobywania wiedzy

Total
0
Shares

Dzieci mają na wiele energii do zabawy, jednak gdy w grę wchodzą podręcznika cała moc i entuzjazm znika. Podpowiadamy, a jaki sposób zaaranżować pokój do nauki, by dziecko z większą chęcią odrabiało prace domowe. Jeśli naprawdę się przy tym postaramy, młody uczeń nie będzie chciał odejść od biurka.Stwórz pokój do nauki, który zachęci do zdobywania wiedzy!

W urządzaniu pokoju dla ucznia najważniejsze jest, by podczas nauki panowała wygoda. Chodzi w niej zarówno o zdrowie jak i o fakt, że w komfortowych warunkach każdemu pracuje się przyjemniej. Dlatego wybierz funkcjonalne, ładne meble (estetyka jest tutaj ważna!): biurko z możliwie dużym blatem, szufladami i pułkami (ewentualnie możesz dokupić je osobno) i przede wszystkim regulowane krzesło w wyprofilowanym oparciem. Do tego koniecznie lampkę, która będzie dawała bezpośrednie światło na książki. Całkiem przydatna może się także okazać tablica korkowa do zawieszenia nad biurkiem.

Pokój do nauki: odpowiednie kolory

pokój do nauki

Kolejną bardzo istotną rzeczą, którą musimy uwzględnić urządzając dziecku pokój są kolory, które będą w nim dominować. Bardzo silnie wpływają one na samopoczucie. Udowodniono, że kolorami, które najlepiej wpływają na koncentrację i pamięć są: fiołkowy różowy, indygo, ale przede wszystkim żółty. Ten ostatni nazywany jest kolorem intelektu. Zielony natomiast działa uspokajająco i relaksująco, więc w zasadzie także wspomoże naukę, chociaż w nieco inny sposób niż pozostałe kolory.

Pokój do nauki: ciekawe pomoce naukowe

pokój do nauki

Podręczniki mają to do siebie, że często pisane są niezrozumiałym językiem przez co wcale nie zachęcają do czerpania z nich wiedzy. Żeby udowodnić młodemu uczniowi, że zdobywanie nowych informacji może być ciekawe, a nawet ekscytujące, wyposaż jego kącik do odrabiania lekcji w fajne, kolorowe pomoce takie jak atlasy, tematyczne encyklopedie, plakaty i modele, by spojrzał na ?nudną? naukę z zupełnie innej ? bardziej barwnej perspektywy. Najważniejsze, to umieć dziecko zainspirować.

Pokój do nauki: lista zadań

pokój do nauki

Dzieciaki często mają problemy ze zorganizowaniem swojego czasu, dlatego nie potrafią skoncentrować się na jednej rzeczy. Naucz ucznia planować. Niech wypisuje sobie listę zadań do zrobienia i materiału do nauczenia. Gdy wykona jakąś czynność będzie ją skreślać, dzięki czemu będzie mieć czarno na białym ile już zrobił, a ile wciąż musi popracować. Żeby zachęcić potomka do takiego rozpisywania kup mu jakiś fajny stojący notes albo kartki, które będzie przyczepiał do korkowej tablicy. Ważne, żeby miał także wypisane w widocznym miejscu najbliższe sprawdziany. Umiejętności organizacyjne na pewno przydadzą się nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w życiu.

Pokój do nauki: wspólna aranżacja

pokój do nauki

Niesamowicie ważne w aranżacji przestrzeni do nauki jest zdanie ucznia, który będzie z niej korzystał. Konsultuj z dzieckiem każdą decyzję. Niech sam wybierze sobie meble, przy których będzie siedział w książkach. Niech sam urządzi sobie przestrzeń na biurku spośród wspólnie wybranych pomocy naukowych. Niech otoczy się także przyjemnymi drobiazgami, jak na przykład zdjęcie z przyjaciółmi. W każdym miejscu pracy przyda się miły element, który oderwie nasze myśli na chwilę od tego co robimy, by później wrócić do działania z jeszcze większym zasobem energii.
Pamiętaj, że poza dobrze urządzonym pokojem bardzo ważne jest odpowiednie motywowanie dziecka, na przykład wynagradzając je za dobre oceny. Możesz to zrobić między innymi urządzając dla potomka i jego znajomych świetną imprezę, o której pisaliśmy w artykule ?Pokemon party! Zainspiruj się trendami zza Oceanu i zorganizuj najlepszą pokemonową imprezę wszechczasów!?. Postaraj się także, żeby Twoje dziecko lubiło swoje szkolne gadżety, na których temat dowiesz się więcej z artykułu ?Gadżety do szkoły prosto z Empiku!?.

Sprawdź więcej dziecięcych inspiracji:
Prezenty dla dzieci na powitanie roku szkolnego
Prezenty dla nastolatków umilające powrót do szkoły
Pokój dla niemowlaka, czyli jak przywitać dziecko w domu

Artykuły podobne

Myszka z podkładką

Kto powiedział, że w biurze musi być nudno? Wśród sterty białych papierzysk, szarych monitorów i czarnych zszywaczy miły akcent stanowić będzie niezwykle kobieca i stylowa myszka z podkładką. Róż z kwiatowym…
Zobacz więcej ...

Szafka kotomaniaka

Gdy poszukiwanie odrębności staje się naszą dewizą, zawsze przychodzi taki czas, gdy prezenty oryginalne przestają być oryginalne. Wtedy najlepsze są upominki z przeznaczeniem oczywistym, cieszące po prostu pięknym, starannym wykonaniem.…
Zobacz więcej ...