Całe Tatry – zarówno polska, jak i słowacka część objęte są obszarem parku narodowego. Po polskiej stronie jest to Tatrzański Park Narodowy. Polskie Tatry otwarte są dla turystów przez cały rok bez względu na panujące warunki pogodowe. Na Słowacji szlaki wysokogórskie są zamknięte poza okresem letnim (16.06. – 31.10.), co uwarunkowane jest względami bezpieczeństwa i ochrony przyrody.
Tatry są bardzo licznie odwiedzane, szczególnie ich polska część, chociaż jest mniejsza niż słowacka to jednak liczba turystów jest tutaj znacznie większa. Rocznie polską część Tatr odwiedza około 3 mln osób. Apogeum odwiedzin przypada w sezonie wakacyjnym, kiedy to polską część odwiedza około 1 miliona turystów. Sezon wiosenno ? wakacyjny zaczyna się podczas świąt Wielkanocnych.
Zakopane – stolica Polskich Tatr, najpopularniejsza polska miejscowość położona w górach. To niespełna 30-tysięczne miasto odwiedza w ciągu roku około 2-3 milionów turystów. O jego wciąż niesłabnącej popularności decyduje malownicze położenie u stóp Tatr, niepowtarzalna atmosfera i bogata infrastruktura turystyczna, która to przyciąga miliony turystów.
Zakopane to znakomita baza turystyczna i wypadowa. Dużym atutem jest prywatny transport (busy), który dowozi bardziej leniwych turystów we wszystkie zakątki podnóża Tatr, skąd można rozpocząć wędrówkę po górach.
O zakwaterowanie pod Tatrami nie jest trudno. Zakopane i okoliczne miejscowości (Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Poronin, Murzasichle, Kościelisko itd.) oferują niezliczoną liczbę miejsc noclegowych. Przy wjeździe i w samym mieście Zakopane ustawiają się przy drodze wynajmujący z tabliczkami oferując noclegi (kwatery prywatne) o różnym standardzie. Dlatego wybierając się w Tatry nie trzeba się obawiać o brak miejsca na nocleg. Każdy znajdzie coś dla siebie!