Jaka książka na prezent?

Powoli powraca coroczny dylemat – jaki mikołajkowy prezent ucieszy naszych bliskich? Odpowiedź jest prosta – książka. To podarunek, z którego drogie nam osoby wielokrotnie będą korzystały, a przy każdym spojrzeniu na okładkę, pomyślą o nas ciepło. Tym razem jednak chciałabym Was zachęcić do kupowania biografii – opowieści o życiu osób, których często trudne i kręte drogi mogą stać się dla naszych bliskich cudowną inspiracją.

###NEWS_VIDEO_1###

„Steve Jobs”, Walter Isaacson

Od 17 listopada półki w empikach dumnie prezentują twarz osoby, o której ostatnio słyszy się bardzo dużo. Steve Jobs, bo o nim mowa, zwykle opisywany jest słowami „geniusz”, „wizjoner”, „legenda” czy „drugi Leonardo”. Biografia twórcy potęgi Apple ujawnia jednak też trudne chwile w jego życiu. Jak każdy geniusz miał swoje demony, które czasem pchały go do postępowania, z którego sam nie był dumny. Książka oparta jest na ponad czterdziestu wywiadach z samym Jobsem oraz na rozmowach z członkami jego rodziny, przyjaciółmi, konkurentami, doradcami, wrogami, współpracownikami – Isaacson dotarł do ponad stu osób związanych z „człowiekiem w golfie”. Dodatkowym atutem książki jest fakt, że mimo iż Jobs pomagał przy jej tworzeniu, nie ingerował w treść.

„Steve Jobs”, Walter Isaacson

Sklep: empik

Cena: 53,99 zł

„Coco Chanel. Legenda i życie”, Justine Picardie

Coco Chanel to francuska projektantka, która kojarzy nam się głównie z „małą czarną”, fryzurą „na pazia” i zapachem „Chanel no. 5”. Jednak droga rewolucyjnej wizjonerki, podobnie jak Jobsa, była kręta i wyboista, a odrzucenie w dzieciństwie zaważyło na całym jej dorosłym życiu. Picardie ukazała  w książce prawdziwą twarz ikony mody, jej walkę o miłość i akceptację, proces tworzenia rewolucyjnych rozwiązań oraz kreacji samej siebie. Ogromną zaletą „Coco Chanel. Legenda i życie” jest bogaty zbiór niepublikowanych wcześniej materiałów źródłowych i zdjęć. Fantastyczny prezent dla każdej miłośniczki mody!

„Coco Chanel. Legenda i życie”, Justine Picardie

Sklep: empik

Cena: 58,90 zł

„Marzenia i tajemnice”, Danuta Wałęsa

Biografia Lecha Wałęsy znana jest milionom ludzi na całym świecie, którzy już w szkole uczyli się o współzałożycielu „Solidarności”, opozycjoniście, laureacie Nagrody Nobla oraz polskim prezydencie. Teraz mamy niepowtarzalną szansę, by dowiedzieć się, jak wyglądał okres kształtowania się wolnej Polski widziany oczyma najbliższej osoby polskiej legendy – jego żony. Danuta Wałęsa w swojej autobiografii „Marzenia i tajemnice” opowiada o tym, jak znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, zdana tylko siebie, oddana wychowaniu ośmiorga dzieci i wspieraniu stale nieobecnego męża. Szczerze i skromnie podsumowuje swoje dotychczasowe życie, pokazując, że nawet w najtrudniejszych chwilach można znaleźć sens i szczęście.

„Marzenia i tajemnice”, Danuta Wałęsa

Sklep: empik

Cena: 33,90 zł

„Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z Podróży Afrykańskiej z lat 1931-1936”, Kazimierz Nowak

Kazimierz Nowak – polski podróżnik, o którego pełnym pasji życiu, niestety, niewielu z nas wie. A szkoda! Ten Poznaniak  samotnie przebył drogę przez cały kontynent afrykański – z Trypolis do Kapsztadu i z powrotem. Jego jedynym towarzyszem był rower, choć zdarzało się, że do przemieszczania się używał także koni, wielbłądów czy łodzi. Żywił się tym, co upolował, a pieniądze zarobione dzięki pisaniu reportaży do poznańskiej prasy przesyłał rodzinie. Swoją miłość do Afryki przelewał na papier reportaży i listów, które znalazły się w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z Podróży Afrykańskiej z lat 1931-1936”. Opisy egzotycznej przyrody, obcych kultur czy niesamowitych przygód wprowadzą do naszej zimowej rzeczywistości dużo afrykańskiego słońca.

„Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z Podróży Afrykańskiej z lat 1931-1936”, Kazimierz Nowak

Sklep: gandalf.com

Cena: 32,23 zł

Zobacz więcej pomysłów na biografie.

O prezentologu Pomysły na prezenty - zobacz

Karolina

Karolina

Uzależniona od muzyki, pozytywnych dźwięków djembe i tańca. Życie spędza na poznawaniu nowych języków, kultur i na podróżowaniu. Szczególnym uczuciem darzy kontynent afrykański, dlatego wykorzystuje każdą okazję, by się tam znaleźć oraz chętnie angażuje się w rozmaite akcje przybliżające Europejczykom ten obszar świat. Niedawno rozpoczęła swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi, na początek wybierając najwyższy na świecie most do skoków na bungee. Beznadziejnie uzależniona od czekolady.