Co przywieźć ze Słowacji?

Co przywieźć ze Słowacji?

Total
0
Shares

Co przywieźć ze Słowacji, od naszych sąsiadów? Jeśli jesteś tam na wakacjach, mam dla ciebie kilka podpowiedzi.

Co przywieźć ze Słowacji, a co z Czech?

A teraz nasi słowaccy sąsiedzi. Większość z proponowanych pamiątek znajdziemy też w Czechach, ponieważ jak wiemy kultura tych oby państw była kiedyś wspólna. Z Pragi możesz przywieźć komuś dodatkowo maskotkę Krecika ze znanej czeskiej bajki.

Słodkości ze Słowacji

Wracając zaś na Słowację do każdego bagażu spakuj takie słodkości jak Lentilky, czekoladki Figaro i czekoladę Studencką (nie tylko białą i czarną nadzianą bakaliami i galaretką, ale też gruszkową, porzeczkową, jabłkową i borówkową). Możesz też znaleźć ręcznie malowane pierniki. Z uzdrowisk przywozi się często kupelne oblatky, czyli andruty o różnych smakach oraz wodę mineralną i kosmetyki.

Alkohol ze Słowacji

Dla smakoszy piwa oczywiście Bażant, Smadny Mnich, Kozel i wiele innych. Z mocniejszych alkoholi polecam Spiską Borovickę albo Bosacką Śliwowicę. Jest też cała gama likierów do wyboru. Najbardziej popularna jest ziołowa Demanovka i pitny miód. Oczywiście nie przesadźcie z ilością.

Przysmaki ze Słowacji

Z przysmaków polecam też sery: korbaćki (sznureczki i warkocze serowe), parenice (zakręconą spiralę z sera) i bryndzę. Tobie zaś polecam spróbować na miejscu wyprażany syr, czyli rozpuszczony ser w panierce – raj dla podniebienia. Pamiętaj w wakacje nie liczymy kalorii.

Rękodzieła ze Słowacji

W sklepach i na targach jest dużo pięknych rękodzieł do wyboru. Przykładowo: obrazki malowane na szkle lub drewnie, rzeźby, lalki w strojach ludowych, duża pasterska piszczałka (wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), ciupagi i siekierki, a także ceramika (najbardziej popularna z miejscowości Pozdišovce) oraz wyroby z kryształu czy porcelany. Trzeba jednak lubić takie tradycyjne prezenty. Nie do wszystkich wnętrz pasują.

Sportowe prezenty ze Słowacji

Za to sprzęt sportowy jest zawsze przydatny. Ze względu na bliskość Tatr jest go tam dużo i często w dobrych cenach. Śmiem twierdzić, że tamta strona gór jest ładniejsza niż nasza.

Pamiętaj, że na czas podróży możesz zaopatrzyć siebie i bliskich w kilka gadżetów TUTAJ lub TUTAJ.

Udanego urlopu u sąsiadów.

Jeśli chcesz poznać więcej regionalnych prezentów, zapraszam do poniższego artykułu:

Prezenty regionalne z wakacji

Jedziesz z dziećmi na wakacje? Koniecznie przeczytaj czym je zająć podczas urlopu:

Prezenty na wakacje

Jeśli natomiast zastanawiasz się czego nie przywozić w swojej walizce, przeczytaj poniższy artykuł:

Jakich prezentów nie przywozić z wakacji?

 

Artykuły podobne

Herbata w kulce

Zwinięta w kulkę herbata, która pod wpływem gorącej wody rozkwita niczym najprawdziwszy kwiat skąpany w pierwszych promieniach porannego słońca. Toteż najlepiej serwować ją w szklanym imbryczku, by móc od początku…
Zobacz więcej ...

Stojak na wannę

Czy można połączyć rozkosz dla ciała z rozkoszą dla umysłu? No pewnie. Potrzebne jest tylko akcesorium, które stanie się pomostem między tymi przyjemnościami. Z pomocą przychodzi gadżet prosty, acz genialny…
Zobacz więcej ...