Jak walczyć z niejadkiem? 6 porad dla zdesperowanych rodziców.

Total
0
Shares

Czy wraz z mężem robisz fikołki za stołem, samolociki z widelca, do perfekcji opanowałaś już zachwalanie smaku szpinaku, a Twoje dziecko dalej kręci nosem na widok jedzenia? Jak walczyć z niejadkiem?

1. Przede wszystkim, nie należy walczyć z dzieckiem. Nie zmuszaj go do jedzenia. Twoje dziecko, tak jak Ty i ja, ma ośrodek głodu i sytości, dzięki któremu samo zasygnalizuje, kiedy jest głodne i co chciałoby zjeść. Nie martw się, dziecko się samo nie zagłodzi.

2. Zacznij od siebie ? bądź przykładem dla dziecka. Jeżeli wymagasz od dziecka grzecznego siedzenia przy stole i zjadania całego posiłku z talerza, podczas gdy Ty z mężem w biegu tylko przegryzacie kilka chipsów na śniadanie, a na obiad jecie fast foody, nie dziw się, że Twoje dziecko chce się odżywiać w taki sam sposób.

3. Sprawdź, czy odmawianie jedzenia nie jest sposobem manipulacji i wyrażania emocji. Czasem głośne manifestowanie niechęci do jedzenia jest po prostu próbą zwrócenia uwagi rodziców na siebie.

4. Nie krzycz, nie krytykuj, nie nakazuj i nie karaj, bo zniechęcisz dziecko do jedzenia na dobre.

5. Poszukaj w księgarni książek z bajkami o jedzeniu. W taki sposób skutecznie zainteresujesz dziecko i nauczysz je czerpania przyjemności z posiłków. A propos bajek – nie karm jednak dziecka przed telewizorem ? powinno być świadome tego, że je i powinno uczyć się kulturalnego zachowania przy stole.

6. Razem z dzieckiem przygotuj posiłek ? wspólnie ugniatajcie ciasto, komponujcie skład sałatki czy smarujcie chleb masłem. Pokaż mu, że jedzenie to nie tylko przykry obowiązek, ale przede wszystkim przyjemność, a nawet świetna zabawa. Pochwal dziecko za pomoc  przy całej rodzinie, a na pewno z przyjemnością zje przygotowane danie.

Powodzenia!

Artykuły podobne

By pomóc dziecku w czasie kolki

Wszyscy wiemy, że są chwile, gdy nasze rodzicielstwo zdaje się nas przerastać. Nic chyba bardziej nie frustruje kochającego rodzica niż płacz, któremu nie może zaradzić. Przecież chcemy zaoszczędzić naszemu maluchowi…
Zobacz więcej ...