Sztuka z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Jaki prezent podarować z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Total
0
Shares

Zapraszam po garść konkretnych porady na prezenty komunijne dla dziewczynek i chłopców oraz po podpowiedź ile wsadzić do koperty z tej okazji, a także kilka słów o wyjątkowych oraz typowych prezentach z tej okazji.

Tradycyjnych i praktyczne prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Najczęściej z tej okazji kupuje się złotą biżuterię. Medaliki świętych, złote serduszka, łańcuszki, bransoletki, kolczyki, złote krzyżyki lub wisior z maleńkimi zdjęciami rodziny w środku.

Oryginalne pomysły z okazji Pierwszej Komunii Świętej: film, własna kolekcja, bajka i pamiętnik

Rewelacyjnym pomysł na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej jest klip filmowy z Pierwszej Komunii Świętej lub własna kolekcja. Pisałam o niej przy okazji: Pomysłów na prezent dla rzadko widywanego chrześniaka oraz prezentowach na Chrzest. Podpytaj dziecko, co chciałoby kolekcjonować. Taką kolekcję możesz powiększać, co roku np. z okazji urodzin. Mogą to być książki, monety, kamienie szlachetne lub kolczyki dla dziewczynki.

Pisałam kiedyś również o ponadczasowym prezencie dla dziecka jakim może być pamiętnik – kronika. Teraz może zapisywać w nim aktualne wydarzenia oraz informacje o przyjaciołach i  swoim hobby. W sklepach jest też coraz więcej gotowców takich pamiętników, z konkretnymi pytaniami, przykładowo ?Kreatywny Pamiętnik Best Friends Forever?. Dziewczynki go uwielbiają.

Jaki prezent dla chłopca, a jaki dla dziewczynki z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Chłopiec, na pewno ucieszy się z wycieczki na stadion ulubionej drużyny piłkarskiej, a dziewczynka np. z koncertu ulubionej gwiazdy muzyki młodzieżowej lub turniej taneczny, coś co jest zgodne z ich zainteresowaniami. Wypad do wesołego miasteczka też sprawi radość każdemu dziecku. Energylandia ma opcję wykupienia całorocznego biletu wstępu dla dziecka za 209 zł. Dziewczynka ucieszy się również z sesji fotograficznej. Pokażesz jaką jest naturalnie piękną dziewczynką. Chłopca może ucieszyć obóz przetrwania, a do tego pierwszy namiot i śpiwór. Dla dziewczynki zaś obóz taneczny i pierwszy strój do tańczenia.

A artykule o Pomysłach na prezent dla rzadko widywanego chrześniaka pisałam również o zabawie w podchody, o nazwaniu konstelacji gwiazd imieniem dziecka oraz o wspólnym zasadzeniu z nim drzewa. Jest tam też wiele propozycji książkowych na tą uroczystość.

Trochę ruchu z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Dla aktywnych dzieci i tych mniej aktywnych, by nie zasiedzieć się przy komunijnym obiedzie, polecam prezenty propagujące ruch. Są to z pewnością: rower, popularna ostatnio hulajnoga, deskorolka, wrotki tudzież rolki. W sklepach sportowych, ilość i rodzaj sprzętów służących do przemieszczania się, rośnie z roku na rok. Najlepiej udać się do jednego z nich i zobaczyć, co jest na topie. WaveBoard (deskorolkę skręcającą dwuosiowo). Zdarzają się też prezenty takie jak trikke (trzykołowy pojazd carvingowy napędzany siłą mięśni) lub w wersji zimowej trikke skki, poweriser nazywane inaczej skaczącymi szczudłami, motorower, quad czy skuter. Chociaż wydaje mi się to już przesadą. Do tego wszystkiego przydałby się kask i ochraniacze.Podobnie jak kupowanie zwierząt typu pies, kot a nawet… kucyk.

Kursy, które możesz podarować na Komunię

Z tych bardziej oryginalniejszych w internecie, znalazłam:

 • Parasailing dla dzieci;
 • Jazda na deskorolce;
 • Warsztaty pluszakowe – stwórz swojego pluszaka ;
 • Joga dla dzieci;
 • Kurs nauki gry w golfa dla dzieci;
 • Nagranie rodzinnego audiobooka;
 • Nurkowanie dla dzieci;
 • Flyboard;
 • Quady lub gokarty dla dzieci w większości dużych miast;
 • Zabawa z masą polimerową lub warsztaty chemiczne;
 • Geocaching w Krainie Wygasłych Wulkanów koło Wrocławia;
 • Nauka gry na perkusji;
 • Kurs ?Zostań DJ-em?;
 • Grę miejskie w większych miastach;

Część z nich znajdziesz tutaj w prezentach dla nastolatków.

Trochę elektroniki z okazji Pierwszej Komunii Świętej

We wcześniejszym artykule: Jaki prezent dla chrześniaka na Komunię, pisałam o aparacie fotograficznym razem z kursem fotograficznym i albumem na zdjęcia oraz o komputerze lub laptopie z grą edukacyjną. Poza tym można pokusić się o dobry telefon komórkowy, iPod, czytnik e-booków Kindle, boombox. Wszystko z mądrą instrukcją użytkowania w celach edukacyjnych. Dorzucę jeszcze do tego sprzętu elektronicznego wyjątkowy zegarek. Może zainteresuje cię jego wersja połączona z funkcjami telefonu komórkowego tzw. Smartwatch. Dzięki karcie SIM służy jako telefon, ma też najczęściej funkcję wysyłania krótkich wiadomości tekstowych, wbudowany aparat fotograficzny, budzik, kalendarz itd. Często posiada też wbudowany GPS, co pozwala na śledzenie dziecka właśnie teraz gdy samo zaczyna wracać ze szkoły.

Zabawki na Komunię

Pamiętajmy, że to nie są urodziny i nie ma co zasypywać dziecko zestawami klocków lego, czy lalkami, ale jego oko na pewno ucieszy mikroskop, globus lub ciekawa książka naukowa np. o kosmosie.

Sztuka z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Bardzo ciekawym i pamiątkowym pomysłem jest portret dziecka namalowany np. ze zdjęcia. W internecie jest wiele artystów zajmujących się takimi podarunkami, ale uwaga, na to potrzeba czasu i wcześniejszej rezerwacji terminu. Jeśli zdecydujesz się na taki prezent, nie czekaj z jego szukaniem.

Sztuka z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Ile dać pieniędzy do koperty na Komunię?

To pytanie spędza sen z oczu większości gościom zaproszonym na uroczystość Pierwszej Komunii. Osobiście jestem bardziej za dawaniem prezentów niż kopert, szczególnie dzieciom, ale wierzę, że są wśród was tacy, którzy wybieranie prezentu uznają za tortury albo wychodzą z założenia, że rodzice dzieci lepiej i praktycznej zagospodarują daną kwotę pieniędzy. Ogólna zasada jest taka, że daje się tyle, na ile kogoś stać.

Podając jednak jakieś konkretne kwoty mówi się, że: od pary znajomych około 300 – 400 złotych, od rodziny od 500 do 700 złotych. Generalnie przyjmuje się, że do koperty wsadzamy tyle ile rodzice dziecka wydali na nas (za tzw. talerzyk), czyli mniej więcej 400 -600 złotych na parę. Jeśli ma się dzieci powinno dać się wtedy nawet 600 -700 złotych. Jeśli jest się parą nastolatków 300 złotych. A jeśli studentem albo osobą niepracującą od 200 do 300 złotych. Gdy jesteśmy najbliższą rodziną dziecka (babcia, dziadek, siostra, brat, chrzestni) nie powinno się schodzić poniżej 500 złotych. Ostatnio popularne stało się dawanie 500 zł w jednym banknocie.

Ważne, by rodzice umiejętnie wydali lub zainwestowali ofiarowane dziecku pieniądze. Część kwoty możesz podarować dziecku jako własny prezent, a część zainwestować. Tak właśnie było w moim przypadku. Rodzice po wspólnych ustaleniach kupili mi za część pieniędzy keyboard piano i kilka lekcji muzyki. Nie martwcie się na tym mój talent muzyczny się skończył. Drugą część wpłacili na książeczkę oszczędnościową PKO (dziś już nieistniejącą).

Z roku na rok takie uroczystości jak Pierwsza Komunia są coraz droższe w organizacji, co też trzeba wziąć pod uwagę. Możesz ewentualnie dać mniej i dokupić jakiś prezent. Warto też się podpisać na karteczce z życzeniami. Jeśli nie masz pomysłu jakie życzenia będą pasowały, zajrzyj do mojego wcześniejszego artykułu o Religijnych pomysłach na prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej, podałam tam dwie propozycje. Często taka karteczka z sentencją po latach będzie miłym wspomnieniem i wskazówką na przyszłość.

Bezcenny prezent  z okazji Pierwszej Komunii Świętej ? wspólny czas

Powinnam od niego zacząć, bo najlepszym prezentem dla dziecka jest wspólnie spędzony z nim czas. Obojętne czy jesteś jego mamą, ciocią, dziadkiem, czy ojcem chrzestnym. Jeśli chociaż raz na jakiś czas uda się wam spotkać zbudujecie bezcenną relację. Po pomysły jak go spędzić zapraszam do artykułu o Dawno niewidzianych chrześniakach.

Dzieci zasypuje się często podarunkami w tak ważnym dniu, a one czują się w środku samotne i niezrozumiane. Dlatego kimkolwiek jesteś dla tego młodego człowieka, spróbuj po całej bieganinie za prezentami, znaleźć chwilę, usiąść z nim i porozmawiać. O celach, o radości, bez której nie da rady przejść przez życie, o tym, że ma prawo podążać za swoimi marzeniami i żyć według swoich przekonań, a nie po to by się komuś przypodobać. Jeśli nie jesteś typem mówcy, możesz go po prostu wysłuchać, co lubi i jakie ma problemy. Pokaż dziecku, że jesteś dla niego tu i teraz, że prócz materialnych rzeczy chcesz podarować mu kawałek swojego serca, na które zawsze będzie mogło liczyć. Dobrym dodatkiem w tej tematyce jest książka Beaty Pawlikowskiej W dżungli życia, o której już kilkakrotnie wspominałam.
Pamiętaj, zatem: serce przede wszystkim, prezent na drugim miejscu.

Jeśli masz już konkretny większy prezent ale brakuje ci do niego jakiegoś religijnego dodatku polecam zajrzeć do artykuły na temat religijnych prezentów na Pierwsza Komunię.

Zaś po konkretne prezenty ze sklepowej internetowej półki zapraszam tutaj.

Powodzenia.

Artykuły podobne