Kryzys wieku średniego może przytrafić się każdemu

Total
0
Shares

Kryzys wieku średniego inaczej nazywany jest kryzysem 40-stki. To taki okres w życiu człowieka, gdy osiąga się połowę oczekiwanego czasu życia. Nazwa zjawiska została użyta po raz pierwszy przez Elliott Jacquesa w 1965 roku. Kryzys może też być wywołany przez różne wydarzenia, np. andropauzę czy menopauzę, lub też chorobę kogoś bliskiego, śmierć rodziców. Efektem kryzysu może być przewartościowanie dotychczasowych priorytetów, dotyczących pracy zawodowej, małżeństwa czy rodziny. Nie jest to choroba, ale okres przejściowy w życiu człowieka, który może wystąpić z większą lub mniejszą intensywnością.

Pomimo, że kryzys wieku średniego nie jest chorobą, to jednak ma swoje wymierne objawy. Jeśli jesteś przed 40-stką a Twoje życie uważasz za coraz mniej sensowne to kryzys wieku średniego może dotyczyć również i Ciebie. W obecnych czasach, gdy panuje wszechobecny kult młodości i pięknego wyglądu, granica 40 roku życia jest dla wielu kobiet i mężczyzn po prostu przygnębiająca. Niezadowolenie, złość, poczucie samotności, zauroczenie w innej osobie, niebędącej partnerem życiowym, pragnienie ucieczki od codziennej odpowiedzialności to według teoretyków główne objawy kryzysu wieku średniego. Jednak taki kryzys jest możliwy do przezwyciężenia, co więcej wielu osobom się to w 100% udaje. Wystarczy pozytywne nastawienie do świata oraz wsparcie rodziny i przyjaciół. Dobrym pomysłem na rozładowanie emocji związanych z kryzysem wieku średniego jest zainwestowanie w odpowiedni prezent na 40 urodziny. Niech 40-ste urodziny nie kojarzą się z wazonami, książkami czy ramkami na zdjęcia. Świetnym pomysłem na prezent dla kobiety bądź mężczyzny w średnim wieku jest podarowanie vouchera do SPA czy pakietu odnowy biologicznej. Możesz także postawić na prezenty żartobliwe, wyrażające sporą dawkę dystansu do siebie i dobrego humoru. Podpowiadamy także pomysł na znakomity tort z napisem ?Życie zaczyna się po 40-stce?!.

Wiek średni

Źródło: facet.wp.pl

Zdaniem naukowców fenomen kryzysu wieku średniego doświadczają zarówno mężczyźni jak i kobiety ze wszystkich warstw społecznych na całym świecie. Zasadniczo, termin ten, kojarzy się jednak z mężczyznami. Doprowadziło to do powstania wizerunku pana przeżywającego swoją drugą młodość w ramionach dużo od siebie młodszej kobiety, jeżdżącego przy tym drogim sportowym samochodem. Tymczasem również kobiety szukają spełnienia w związkach z młodymi partnerami i coraz częściej granica ta zaczyna się zacierać. Najczęściej spotykanymi oznakami tego rodzaju kryzysu są huśtawki nastrojów, lęki, bezsilność oraz wątpienie we własne możliwości. U większości dotkniętych osób dzieci są już dorosłe, opuściły dom rodzinny i żyją swoim własnym życiem. Wtedy to rodzice sporządzają bilans swoich dotychczasowych osiągnięć i zastanawiają się, co los ma im jeszcze do zaoferowania. Rozważają swoje możliwości oraz zadają sobie pytanie kim są i czego tak naprawdę pragną. Zdarza się, że kryzys wieku średniego jest przyczyna rozpadu wielu małżeństw, jednak tak być nie musi. Przechodzenie jednego z partnerów przez kryzys wieku średniego, nie oznacza, że związek partnerski skazany jest na niepowodzenie.

Okres rozmyślania oraz ciągłych trosk musi się w końcu kiedyś skończyć. Poprzez pozytywne nastawienie do zaistniałego problemu, możliwe jest znalezienie wewnętrznego spokoju oraz wyjście z kryzysu, bardziej dojrzałym i szczęśliwym. Nauczmy się zatem żyć pozytywnie ? to pomaga! 40-stka i tak nikogo nie ominie.

Wiek średni

Źródło: edarling.pl

Artykuły podobne