Najpiękniejsze choinkowe bombki 2013

Total
0
Shares

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonego drzewka. Aż trudno uwierzyć, że zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się ok. 200 lat temu, a więc jest stosunkowo nowy w Europie. Zwyczaj ubierania choinki traktowany był początkowo nieco nieufnie, jednak udało mu się na dobre zagościć w tradycji chrześcijańskiej. Ubieranie choinki przypomina nam czasy dzieciństwa, beztroski i wspólnie spędzonego czasu z rodziną.

Pierwsze choinkowe bombki, zwane bańkami, pojawiły się dopiero w XIX wieku. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki w innych kształtach, na przykład bucików, parasolek, instrumentów muzycznych, zwierzątek czy też postaci z bajek. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymbergia. Ozdoby sprowadzane stamtąd upowszechniły się w Polsce do tego stopnia, że zaczęły się podnosić protesty przeciwko modzie na tę cudzoziemszczyznę. Z czasem jednak choinkowe bombki zaprzestano traktować jako obcą naleciałość i zakorzeniły się one na stałe w tradycji polskich świąt.

Należy pamiętać, że nie tylko sama choinka ma swoje korzenie w tradycji ludowej. Również ozdoby choinkowe mają swoją symbolikę:

– Anioły mają chronić i opiekować się domownikami;

– Łańcuchy to symbol wzmacniania rodzinnych więzi;

– Dzwoneczki niosą dobre nowiny i radosne wydarzenia;

– Choinkowe lampki mają osłonić dom przed złymi mocami, a także odwrócić nieżyczliwych ludzi i złe uroki;

– Jabłka to symbol rajskiego drzewka;

– Gwiazda betlejemska lub ozdobny czubek na szczycie choinki pomogą wrócić do domu z dalekich stron.

Obecnie mamy do wyboru przeogromną ilość form, kształtów oraz kolorów bombek choinkowych. Są to ozdoby najbardziej popularne i tradycyjne, które symbolizują wspaniałe dary, które Bóg daje człowiekowi i które czekają na człowieka w niebie. Pozwoliłam sobie wybrać i opisać kilka bombek choinkowych, które najbardziej przykuły moją uwagę w 2013 roku. Dodam tylko, że najbardziej ujęły mnie bombki ręcznie malowane o tematyce ludowej.

Bombki o tematyce ludowej nawiązują do polskiej tradycji oraz rodzimych obyczajów. Podczas tego magicznego wieczoru, jakim jest wigilia Bożego Narodzenia przyjemnie jest spojrzeć na choinkę ozdobioną historią.

Bombka z motywem ludowym

Źródło: srebrnaagrafka.pl

Świąteczną choinkę możesz także ozdobić bombkami ze zdjęciami Waszych najbliższych. Cudownie byłoby popatrzeć na świąteczne drzewko, na którym widnieją portrety wszystkich członków rodziny.

Bombki spersonalizowane

Źródło: sprzedajemy.pl

Jeśli Wasze dziecko ma w pokoiku swoją własną choinkę, możesz ją ozdobić bombkami ręcznie malowanymi z motywami z bajek Disney?a. Takie bombki na pewno zachwycą każdego malucha i będą z dumą pokazywane całej rodzinie.

Bombki bajkowe

Źródło: krajoweogloszenia.pl

A co powiesz na bombki, wewnątrz których umieszczone są kolorowe piórka? Bardzo fajny pomysł na dekorację świątecznego drzewka.

Bombki z piórkami

Źródło: tablica.pl

Zdobienie bożonarodzeniowego drzewka to tradycja przekazywana w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Wybraną wspólnie choinkę ozdabiają najczęściej dzieci. Najwięcej przyjemności sprawia jednak samodzielne wykonywanie ozdób choinkowych. Można więc spróbować zrobić swoje własne bombki choinkowe!

Artykuły podobne

10 najczęściej kupowanych klocków LEGO – nie tylko dla dzieci

Klocki LEGO to najpopularniejsze klocki na świecie. Bawią się nimi zarówno dzieci jak i dorośli. Każdy znajdzie na pewno swój ulubiony zestaw. Oto lista 10 najczęściej kupowanych LEGO wg. www.bricker.pl:…
Zobacz więcej ...