Opalajmy się bezpiecznie i zdrowo

Total
0
Shares

Piękna i zdrowa opalenizna to najlepsza pamiątka jaką możemy sobie przywieźć z wakacji nad morzem. Opalenizna sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjne, nasza cera zdrowsza, a w dodatku ciemny kolor skóry optycznie wyszczupla. Należy jednak pamiętać, że nadmierne opalanie się nie jest bezpieczne. Często prowadzi do powstawania oparzeń, obrzęków, a nawet groźnego udaru słonecznego. Dlatego warto mieć na uwadze kilka żelaznych zasad dotyczących bezpiecznego i zdrowego opalania się.

Bezpieczne godziny

Należy pamiętać, że najgroźniejsze dla naszego zdrowia jest samo południe. Pomimo, że słońce w tym czasie najmocniej chwyta i efekty opalania są najbardziej widoczne, unikajmy prażenia się na słońcu w samo południe. Największe promieniowanie UV obserwuje się między godziną 11 a 15 i to właśnie o tej porze jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne. Najlepiej więc na plażę udać się po godzinie 15 lub, jeśli lubimy rano wstawać, jeszcze przed 11.

Opalanie się

Źródło: polki.pl

Pamiętajmy o kremie

Kremy z filtrem UV są jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinniśmy zabierać ze sobą na plażę. Ważne jest, aby pierwszą warstwę kremu nałożyć około pół godziny przed wyjściem na słońce. Następnie aplikację kosmetyku należy powtarzać co 2 godziny i zawsze po wyjściu z wody. Równie ważne jest odpowiednie dobranie faktora SPF do typu karnacji. Ogólna zasada brzmi: im jaśniejszy odcień skóry, tym wyższy faktor SPF powinniśmy wybrać. Podana na opakowaniu kremu wysokość faktora SPF niekoniecznie musi oznaczać jego rzeczywistą wartość ochronną. Podczas oznaczania wartości SPF w warunkach laboratoryjnych nakłada się aż 2 mg kosmetyku na 1 cm kwadratowy skóry ? w rzeczywistości większość z nas nakłada go o wiele mniej. Jeśli posmarujesz ciało cienką warstwą kremu SPF 30, w praktyce będzie cię on chronił tak, jak gdyby wysokość faktora SPF wynosiła zaledwie 15. Dlatego przed wyjazdem kup co najmniej dwa opakowania kosmetyku ochronnego i nie oszczędzaj go. Na twarz potrzebujesz około łyżeczki kremu, a na całe ciało mniej więcej 1/5 szklanki. Na plaży smaruj ciało kremem co dwie godziny i ponawiaj aplikację po każdej kąpieli.

Opalanie się

Źródło: dobra-rada.pl

Ważna suplementacja

Suplementy, które zwiększają odporność skóry na słońce, zacznij łykać przed urlopem. Zazwyczaj zawierają karotenoidy, które poprawiają koloryt skóry oraz antyoksydanty, witaminy i probiotyki wzmacniające system obronny skóry od wewnątrz.

Opalanie się

Źródło: nasze apteki.pl

Kapelusze i okulary

Stajemy się coraz bardziej świadomi szkodliwości nadmiernego opalania, jednak często zapominamy o konieczności założenia kapelusza i okularów przeciwsłonecznych. Przebywając przez wiele godzin na słońcu stale jesteśmy narażeni na udar cieplny, który, w skrajnych przypadkach, może być nawet groźny dla życia. Dlatego też, będąc na plaży należy zawsze mieć na sobie nakrycie głowy. Równie ważne są okulary przeciwsłoneczne, które chronią nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamiętajmy jednak, że okulary muszą posiadać odpowiedni filtr, najlepiej jest więc kupić je nie na bazarku, a w profesjonalnym salonie optycznym. Wówczas masz gwarancję, że filtr rzeczywiście będzie chronił Twoje oczy. Chroń włosy przed słońcem, ponieważ powoduje ono ich uszkodzenia i utratę połysku. Stosuj odżywkę w spreju z filtrami UV ? najlepiej kilka razy dziennie spryskuj nią włosy. Warto też nosić czapkę z daszkiem lub kapelusz. Do ochrony skóry wokół oczu i ust używaj kosmetyków z filtrem przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji miejsc wrażliwych.

Opalanie się

Źródło: pyrzowice.pl

Życzę Wam zatem słonecznej pogody tego lata! Pamiętajcie o złotych zasadach opalania się!

Artykuły podobne