Dawnymi, tradycyjnymi dekoracjami świątecznymi były ciastka, pierniczki (wypiekane często w kształcie serc), orzechy, małe, czerwone rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Współcześnie, w zależności od kraju, symbole świąteczne wyglądają nieco inaczej. Choinkę dekoruje się przede wszystkim bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami, srebrnymi i złotymi włosami anielskimi, a dom ozdabia się świątecznymi motywami.
Badania Stras for Europe pokazały, co dla Europejczyków ma szczególnie znaczenie podczas świąt Bożego Narodzenia. Respondenci w internetowej ankiecie wykazali, że najważniejsze znaczenia mają dla nich choinka, szopka, kalendarz adwentowy, świece i jemioła oraz jemioła.
Zaprezentuję Wam TOP 10 dekoracji świątecznych mających swoją wyjątkową symbolikę, które muszą się znaleźć w każdym domu, aby świąteczny klimat wypełniał przestrzeń i domowników.
CHOINKA
Choinka dla Europejczyków jest zdecydowanie najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Pierwsze dowody na obecność dekoracyjnych drzewek sięgają XVI wieku. Dopiero w XIX wieku, choinka zyskała popularność poza granicami Niemiec. Przez długi czas kościół katolicki nie wyrażał zgody na zastąpienie drzewkiem tradycyjnej szopki. Dopiero pod koniec XIX wieku, choinki stawały się coraz bardziej popularne w katolickich domach. Choinka według Kościoła to biblijne drzewo wiadomości dobra i zła, według wierzeń ludowych symbolizuje życiodajne mocy i cudotwórcze właściwości.
Źródło: ollmmifashstyl.blogspot.com
GWIAZDA BETLEJEMSKA
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską jest obecnie jednym z najbardziej wyrazistych roślinnych symbolów Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji oraz ozdób w każdym mieszkaniu. Roślina ta pozostaje zielona w zimie i dlatego symbolizuje powtórne pojawienie się dnia i światła w czasie przesilenia zimowego, kiedy Słońce wchodzi w znak Koziorożca. Jest to kwiat szczęścia, długiego życia i bogactwa, dlatego koniecznie musi się znaleźć na wigilijnym stole.
Źródło: kobieta.byc.pl
ŚWIATEŁKA
Według tradycji choinka była zawsze zdobiona świecami lub kolorowymi światełkami. W ten sposób stała się symbolem światła i nadziei, a także życia. Nic więc dziwnego, że świece i światełka są niemal tak samo istotne, jak samo drzewo.
Źródło: chh.pl
ŚWIECE
Są one bardzo ważnym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Oznaczają światło Chrystusa, czyli jego obecność przy wigilijnym stole. Jednocześnie świece symbolizują jedność, ciepło rodzinne, wspólnotę ? to właśnie przy zapalonych świecach dzielimy się opłatkiem oraz składamy sobie świąteczne życzenia.
Źródło: tapeciarnia.pl
ŁAŃCUCH CHOINKOWY
Ciekawą symbolikę ma choinkowy łańcuch. Według jednych interpretacji jest to symbol wzmacniania rodzinnych więzi, według innych łańcuch to wąż kusiciel (w czasach zaborów łańcuch symbolizował polską niewolę).
Źródło: stoklasa.pl
ANIOŁKI
Anioły to bardzo piękne symbole świąteczne, które mają chronić domowników przed zagrożeniami oraz opiekować się nimi na dobre i na złe. Dekoracje w postaci aniołków wzbudzają bardzo pozytywne emocje i odczucia oraz otaczają przyjemna aurą każdy dom.
Źródło: perelki.blox.pl
SZOPKA
Szopka bożonarodzeniowa to najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. W domach umieszcza się miniatury szopki jako symbol miejsca, gdzie przyszedł na świat Zbawiciel.
Źródło: mojedziergadelka.blox.pl
JEMIOŁA
Gałązka jemioły już na dobre zadomowiła się w tradycji bożonarodzeniowej. Jemioła w zabobonach, czy też pradawnych wierzeniach, miała wiele znaczeń, skupmy się jednak na najważniejszych:
Słońce i Księżyc – Źródło tego symbolu najprawdopodobniej wywodzi się jeszcze od Celtów. Związany jest on z rytualnym, corocznym ścinaniem przez druidów krzaków jemioły z dębu przy pomocy sierpa, wykonanego ze złota.
Życie – symbol ten związany jest z biologicznym ukształtowaniem jemioły, jest rośliną wiecznie zieloną.
Płodność – symbol wywodzący się z wierzeń Celtów.
Bożonarodzeniowej gałązki jemioły nie wolno wyrzucać po świętach. Powinno się ją ususzyć i przechować cały rok, do następnych świąt, by jej magiczna moc mogła działać nieustannie. W przeciwnym razie jej czar pryśnie. Zakochani pokłócą się, a przyjaźń się rozpadnie.
Źródło: prowincjalnawioska.blox.pl
SKARPETKA
Bożonarodzeniowa skarpetka przybyła do nas z innych krajów, jednak bardzo szybko zaadaptowała się do naszej kultury. To właśnie w wielką czerwoną skarpetę św. Mikołaj wkłada prezenty dla grzecznych dzieci.
Źródło: damskielove.blogspot.com
PREZENTY
Do elementów świątecznej tradycji należy również obdarowywanie się prezentami. Nie jest tajemnicą, że bożonarodzeniowe upominki sprawiają najwięcej radości. Nie bez powodu mówi się więc, że są one posłańcami radości. Świąteczne podarunki znajdziemy pod choinką, a zaszczyt ich wręczania przypada Mikołajowi.
Źródło: tapeta-wiateczne-prezenty-zabawki.na-telefon.org
A jaka jest Wasza TOP 10-tka? Pomyślcie o tym? Aby dom miał swój wyjątkowy klimat, dekoracje świąteczne są niezbędne.