Październik to już oficjalnie jesień, a jesień i dynia to idealne połączenie. Choć w dzieciństwie smak dyni kojarzył się z mdłą zupą i dyni w occie dziś to warzywo zmienia swoje oblicze. Może być pikantne i świetnie współgrać z chilli lub zaskoczyć w formie ciasta. Co można z niej zrobić oprócz zabawnych (i nieco upiornych) halloweenowych wycinanek?
Krem dyniowo-gruszkowy
Składniki:
* 600 g dyni (waga po obraniu)
* 1 duza gruszka
* 150 g marchewki
* 150 g cebuli
* 100 g pora
* 50 g selera
* 80 g masła
* 1 szczypta chilli
* 1 szczypta imbiru
* 1 szczypta kurkumy
* sól i pieprz do smaku
* 6-7 szklanek wody
Na rozgrzane masło wrzucamy drobno pokrojoną dynię, drobno posiekaną marchewkę, cebulę, pora, selera i smażymy około 5-7 minut od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy obraną i pokrojoną gruszkę oraz przyprawy i wlewamy wodę. Gotujemy do czasu aż dynia będzie miękka (około 30 minut) a następnie zupę miksujemy blenderem (by był idealnie gładki możecie go przetrzeć dodatkowo przez gęste sito). Jeśli według Was zupa będzie za gęsta możecie dolać dodatkową szklankę wody.
Chlebek dyniowy z nutą kawy
Składniki:
* 150 g brązowego cukru
* 250 g puree z dyni
* 1/2 szklanki oleju
* 1/4 szklanki mleka
* 2 jajka
* 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
* 220 g mąki
* 1 1/2 łyżeczki sody
* 1 łyżka kawy rozpuszczalnej
* 1 łyżeczka cynamonu
* 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
* 2 szczypty goździków
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Łączymy ze sobą suche składniki (mąkę, kawę, sodę i przyprawy). W misce łączymy dynię, olej, mleko, cukier, jajka i wanilię. Miksujemy na wolnych obrotach około 2 minuty a następnie dodajemy suche składniki. Miksujemy do chwili połączenia się składników. Ciasto przelewamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy około 50-60 minut (do suchego patyczka).
Dżem dyniowy
Składniki:
* 1 kg dyni
* 1 kg jabłek
* 1 kg gruszek
* 1 szklanka cukru
* 1/2 łyżeczki cynamonu
Owoce obieramy ze skórek i ścieramy na grubych oczkach tarki. Umieszczamy w garnku z grubym dnem podlewając na początek odrobiną wody i dusimy przez około 45 minut, do czasu aż owoce zmiękną i się rozgotują. Następnie dodajemy cukier oraz cynamon i gotujemy jeszcze około 15-20 minut dość często mieszając, ponieważ cukier może się przypalać. Gotowy dżem możecie zmiksować blenderem na gładko. Wystarczy zapasteryzować i gotowe 🙂
Smacznego!
źródło: gotowaniecieszy.blox.pl