Co kolor ścian w twoim mieszkaniu mówi o tobie?

Total
0
Shares

Dużo mówi się o tym, jaki wpływ na nasze samopoczucie i ogólną atmosferę mieszkania mają kolory ścian w poszczególnych pomieszczeniach. Jednak nieczęsto wspomina się o tym, jak te kolory odzwierciedlają osobowość tego, który jakiś konkretny kolor wybrał. Okazuje się, że kolory ścian potrafią nam dużo opowiedzieć o tym, jaki/a jest właściciel/ka mieszkania.

1. Ciepłe odcienie

Źródło: http://shinyinterior.com

Kojarzone ze słońcem i jego ciepłem kolory takie jak żółty i pomarańczowy (oraz ich bliscy kuzyni brzoskwiniowy i różowy) od razu przywodzą na myśl wesołość i otwartość. I tymi cechami też prawdopodobnie charakteryzuje się osoba, która decyduje się na pomalowanie ścian w wyżej wymienionych kolorach i ich odcieniach.

Źródło: http://4.bp.blogspot.com

Ciepłe odcienie dają wrażenie otulających, zbliżających do siebie, stąd pomieszczenie nimi pomalowane jest zazwyczaj dużo bardziej intymne, niż gdyby było odziane w chłodne odcienie. Ponadto luminescencyjne własciwości ciepłych kolorów energetyzują atmosferę, stymulują rozmowy i pobudzają apetyt. Aby delikatnie "ochłodzić" dane pomieszczenie, najlepiej dobierać dodatki w ocieniach delikatnej błękitnej szarości, albo zieleni.

2. Chłodne odcienie

Źródło: http://www.free-hdwallpapers.com

Większość określonych reakcji na dany kolor spowodowanych jest tym, co nas otacza. Stąd też ludzie zazwyczaj kojarzą takie kolory, jak niebieski, lawendowy, czy zielony z niebem, wodą, czy szerokim, otwartym polem, czyli widokami postrzeganymi jako spokojne i kojące.

Źródło: http://2.bp.blogspot.com

Jeżeli ciągnie ciebie do takich właśnie kolorów, to znaczy, że postrzegasz swój dom, jako oazę spokoju w tym zwariowanym świecie. Możesz też mieć osobowość introwertyczną. Aby zapobiec zbyt chłodnemu odbiorowi pomieszczeń pomalowanych zimnymi kolorami, najlepiej dobierać dodatki w żółciach, pomarańczach i brązach.

3. Kamienie szlachetne

Źródło: http://trendzona.com

Kolory, które wydają sie być ukradzione z czerwonego dywanu gali rozdania Oskarów – grafity, szafiry, ametysty, rubiny, topazy, itd. od razu wywierają ogromne wrażenie na obserwatorach. Tak samo, jak gwiazdy spacerujące po czerwonym dywanie, osoba wybierająca kolory kamieni szlachetnych jest pewna siebie, kreatywna i towarzyska. Ponadto szuka też inspiracji w codzienności samodzielnie ją też kreując.

Źrodło: http://www.gomoneyways.com

Takie olśniewające niczym kamienie szlachetne kolory są idealne do tuszowania wad i niedociągnięć w pomieszczeniach. Potrafią przemienić przestrzeń o niespecjalnie ciekawej architektonicznej formie w efektowny pokój, dodać intymności zbyt okazałemu pomieszczeniu oraz zaakcentować przytulność małej przestrzeni. Aby utrzymać wszystko w szyku i nie pozwolić chaosowi zawładnąć nad wystrojem wnętrza, paruj kolory kamieni szlachetnych z neutralnymi kolorami, albo takimi o podobnym odcieniu do koloru ścian.

4. Neutralność

Źródło: http://www.zimagz.com

Jak skały na wybrzeżu, czy pomniki z granitu lub marmuru, szarości, beże, brązy i kolor kości słoniowej dają uczucie trwałości i klasycznej elegancji. Jeżeli takie kolory do ciebie przemawiają, to jesteś prawdopodobnie osobą praktyczną i ustatkowaną, która nie chce przemalowywać pokoju raz na parę lat, bo znudzi jej się dany odcień na ścianie. Neutralny kolor ściany pozwala również na zabawę kolorami w przypadku dodatków.

Źródło: http://www.budgetwisehome.com

Nawet jeżeli zabawa kolorami to nie twoja broszka, to są sposoby, aby uniknąć najczęstszej krytki neutralnych koloryów w pomieszczeniu mówiącej, że jest ono nudne. Z pomocą przychodzą tu zabawa jasnymi i ciemnymi tonami koloru oraz mieszanie tekstur. Łącząc gładkie z szorstkim i jednolite z bardzo wzorzystym można zapobiec szpitalnemu wyglądowi pokoju.

Artykuły podobne