Prezenty dla Chińczyka: co dawać a czego unikać? [infografika]

Total
0
Shares

Chińczycy przykładają ogromną wagę do prezentów. Jednak nie bez znaczenia jest symbolika związana ze sztuką dawania prezentów. Jedne prezenty przynoszą miłość i radość, inne natomiast wróżą nieszczęście. Dlatego warto wiedzieć, co kupić Chińczykowi, aby był zadowolony, a czego warto unikać.

Kultura chińska to kultura prezentów. Każde ważne spotkanie jest doskonałą okazją do obdarowania się prezentami. Jednak w Chinach przywiązanie do symboliki prezentów jest bardzo duże. Należy zdecydowanie unikać prezentów takich jak: zegarki, gruszki, parasole, ostre przedmioty, zielone kapelusze czy lustra. Pożądanymi natomiast prezentami są: herbata, wino, suplementy diety, papierowy czy przysmaki regionalne.

Źródło: slubzmetier.blogspot.com

Czego lepiej nie dawać Chińczykowi?

Zegarek ? wszystkich rodzajów zegarków powinno się unikać jako prezentu. Dawanie w Chinach zegarka odczytywane jest jako wielki nietakt.

Gruszki ? generalnie obdarowywanie owocami należy do bardzo dobrych gestów, ale gruszki oznaczają rozłąkę z rodziną.

Parasol ? podarowanie koledze lub znajomemu parasola może oznaczać, że wasza relacja wkrótce się skończy.

Chusteczki ? chusteczki oznaczają zazwyczaj koniec relacji, zazwyczaj dawane są one wówczas, gdy chcemy kogoś pożegnać. Unikajmy dawania chusteczek w relacjach biznesowych.

Ostre narzędzia ? podarowanie noża lub scyzoryka może oznaczać, że wasza relacja stanie na ostrzu. Ponadto Chińczycy uważają, że ostre narzędzia rozetną wspólną relację.

Chryzantemy ? te kwiaty zwiastują kłopoty.

Zielone kapelusze ? noszenie zielonych kapeluszy oznacza niewierność żony. Nie jest to dobry pomysł na prezent.

Lustra ? jest kilka powodów, żeby unikać kupowania luster jako prezent. Najważniejszy z nich to taki, że w lustrach pojawiają się duchy.

Buty ? buty kojarzą się bardzo negatywnie i zawsze oznaczają kłopoty.

Czarne i białe opakowania ? każdy prezent zapakowany w czarne lub białe opakowanie jest nieodpowiedni. Czarny i biały to chińskie kolory tabu, wybierajmy zatem kolorowe opakowania.

Co możemy podarować Chińczykowi?

Wino ? Chińczycy uwielbiają wino. Zagraniczne wino to idealny pomysł na prezent, zwłaszcza jeśli pochodzi z Twojego rodzimego państwa.

Papierosy ? Chińczycy to duża populacja ludzi palących. A ponieważ papierosy w Chinach są bardzo drogie, prezent w postaci papierosów jest bardzo pożądany.

Zdrowe suplementy diety ? szczególnie cenione i doceniane przez starsze osoby.

Brzoskwinie ? brzoskwinie to tradycyjny symbol długiego życia, dlatego są bardzo udanym prezentem.

Regionalne specjalności ? w Chinach, regionalne przysmaki są uważane za bardzo poprawny rodzaj prezentu.

Czerwone koperty ? czerwone opakowanie wróży szczęście. Nie ma się co dziwić, czerwień to najszczęśliwszy kolor w Chinach. Zapakowanie na przykład gotówki w czerwoną kopertę oznacza dobre intencje oraz życzenia.

Herbata ? herbata dla Chińczyków jest czymś w rodzaju kawy dla Amerykanów. Dobrej jakości herbata z pewnością zadowoli każdego Chińczyka.

Prezenty z szóstka lub ósemką ? symbolika cyfry 6 i 8 jest w Chinach bardzo ważna. Podarowanie jakiegoś prezentu w liczbie 6 lub 8 oznacza dobre intencje. Szóstka znaczy szczęście, natomiast ósemka bezpieczeństwo.

Fistaszki i daktyle ? podarowanie w formie łączonej oznaczają narodziny dziecka.

Dla porównania sprawdźcie jakich prezentów należy unikać w Polsce.

Prezenty dla Chińczyków

Artykuły podobne